„Това, което се случи в КТБ, можеше и да не се случи. През 2010 година предложих банката да бъде одържавена или по друг начин да се влее в Българската банка за развитие". Това предположение направи бившият директор на Корпоративна търговска банка Любомир Весов пред НоваТВ.

По думите му през този период преобладаващо средствата в банката са били на държавните фирми и всичко е щяло да се случи лесно и безболезнено. „Имаше малко граждани депозанти и последствията нямаше да бъдат толкова тежки за тази част от населението, които в момента страдат от затварянето на банката и че не могат да ползват средствата си", допълни още той.

На въпрос кои са тези кухи фирми, които са изтеглили кредити в размер на милиарди левове бившият директор отговори, че това са фирми, които са свързани със собственика Цветан Василев. „Това обяснява и тази обезценка, която е записана в доклада на трите одиторски компании, но това са загубите, които ще понесем всички", аргументира се Весов.

Цветан Василев е смятал, че стремглавият растеж на КТБ ще бъде подпомаган от всяко едно правителство, продължи той.

Според него е имало пълна липса на контрол и безотговорност от страна както на собственика на банката, така и на тези, които са подписвали.

„Безобразията в банката започнаха през 2010 и са продължили до 2014 година", смята бившият директор на банката. Той добави, че за да се случва всичко това над трезора е имало политически чадър.

„Няма друго обяснение, че банката може да расте по този начин, че може да се стига до такива безумни нива и видове кредитиране. За това са отговорни както БНБ, така и Комисията за финансов надзор, така и специалните служби", заяви още той и допусна, че това се е случвало, благодарение на "финансови стимули". Весов смята, че банката е неспасяема.

Той сподели, че е бил под непрекъснат натиск от страна на Цветан Василев, състоящ се в чупене на коли, пукане на гуми, и убеждаване на клиенти на фирмата му да не работят с него. „Това започна да се случва края на 2009 началото на 2010 година", заяви Весов.

По думите на ексшефа в КТБ не е възможно частно лице да разполага с техниката, използвана за репресиите срещу него. Затова може би службите и ресурсите на фирмите на Ваислев са помагали, предположи той.

Като гледам какво се случва, може би сега държавата трябва да се намеси доста по-активно в този скандал, защото познавайки Цветан Василев мисля, че се пече атака, незаслужена атака срещу цялата финансова система. Призовавам прокуратурата да преосмисли обвинението срещу него и да го обвини в престъпление срещу Републиката, категорично препоръча Весов.

Според него всички изказвания на Василев, че ако КТБ не бъде оздравена това ще изправи пред сериозен риск страната, подсказват именно за този сценарий. Смятам, че КТБ беше антисистемна банка и затова ликвидирането й няма да повлияе на останалата финансово-кредитна система, с която тя няма връзка, категоричен беше Весов.

Той обясни, че всеки вложител в друга банка е единственият, който разполага с парите си, докато по отношение на КТБ Цветан Василев разполага с парите на всички.