Новата банка за развитие (НБР) на страните от БРИКС (икономическата организация е от 9 държави, като основателки са - Русия, Индия, Китай, ЮАР, Бразилия) възнамерява да използва националните валути, за да инвестира в частния сектор на икономиките на членовете на организацията. Това беше обявено от ръководителя на НБР Дилма Русеф.

"Новата банка за развитие планира да използва национални валути, тъй като се стреми да финансира частния сектор на икономиките на своите членове", казва тя, цитирана от ТАСС.

Малайзия официално поиска да се присъедини към БРИКС

Още една държава официално поиска да се присъедини към БРИКС, населението й е 33 млн. човека

Заявлението е изпратено до председателстващата сега икономическата организация, Русия

По думите на Русеф, частният сектор "понася щети от повишаването на цената на финансирането на международни проекти, тъй като няма как да контролира нито лихвите, нито валутния курс". Когато Федералният резерв на САЩ решава да промени политиката си и повишава основните лихви, то размерът на дълга на тези, които са взели кредити в долари, се променя (нагоре)", отбелязва Русеф. "Искаме финансирането да бъде в местни валути, за да може потоците от приходи и плащания да съвпадат", допълва ръководителят на банката на БРИКС.

Русеф припомня също така, че след срещата "на върха" на БРИКС в ЮАР през 2023 г., членовете на организацията се договориха да проучат начини за създаване на обща валутна система. "Още не е ясно дали това ще бъде обща валута на БРИКС или няколко валути от различните държави. Главното е, че това трябва да бъде платежна система", подчертава тя.

Актуалният списък на страните, които имат желание да се присъединят към БРИКС

Актуалният списък на страните, които имат желание да се присъединят към БРИКС

Те вече достигат 29 - кои са основните критерии за присъединяване към икономическата организация

През септември министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров заяви, че до срещата на върха на БРИКС в Казан на 22-24 октомври, ще бъде подготвен доклад за вариантите за създаване на алтернативни платежни платформи за разплащания между страните от организацията.

НБР е създадена от страните от БРИКС през 2014 година. Собственият капитал на банката възлиза на 100 млрд. долара. Нейните ценни книжа имат международен кредитен рейтинг по дългосрочните задължения на ниво "АА+", от S&P Global Ratings.

Банката на БРИКС, оглавявана от Дилма Русеф, няма да финансира проекти в Русия

Банката на БРИКС, оглавявана от Дилма Русеф, няма да финансира проекти в Русия

Банката спазва санкциите спрямо Русия