През първите шест месеца на 2024 г. в Русия са обявени в несъстоятелност общо 4363 юридически лица, което е с 40% повече, отколкото за същия период на предходната година - 3115. Това следва от обявленията на синдиците по несъстоятелност във "Федресурс" (Единен федерален регистър на информацията за несъстоятелността), пише Интерфакс.

Сред посочените има 13 производства по несъстоятелност по отношение на чуждестанни юридически лица, като през 2022 г. и 2023 г. те са били по шест на година. Делата по несъстоятелност срещу такива субекти започнаха да се появяват по-често, след като през февруари 2024 г. Върховният съд на Русия даде възможност на руските съдилища да въвеждат производства по несъстоятелност срещу чуждестранни юридически лица, които "имат тесни връзки" с Русия.

Все пак, като цяло темпът на нарастване на общия брой на корпоративните фалити се забавя, сочи статистиката - така, на годишна база за първото тримесечие на 2024 г. той е бил 53%, а за второто тримесечие - малко под 30%.

Драстично вдигане на данъците в Русия - за работещите и за бизнеса

Драстично вдигане на данъците в Русия - за работещите и за бизнеса

Преминава се към прогресивно подоходно облагане с 5-степенна скала, скача данакът върху печалбата на бизнеса

Статистическите данни показват също, че данъчните органи на Русия са започнали по-активно да образуват дела по несъстоятелност на фирми. През януари-юни 2024 г. Федералната данъчна служба е заявила 26,4% от тези дела, докато през същия период на 2023 г. те са били 12%.

Но, както и преди, повечето от делата по несъстоятелност се инициират от кредитори - сега те са 66,3%, докато през първата половина на 2023 г. са били почти 80% от случаите. Около 7-8% са случаите, когато длъжниците по собствена инициатива са поискали процедура по несъстоятелност.

Средно през първата половина на 2024 г. кредиторите са успели да върнат едва 9,1% от дължимите суми от общо 1,51 трлн. рубли, включени в регистъра на дълговете, докато през същия период на миналата година те са били 7,8% от 1,09 трлн. рубли.

Както и преди, кредиторите отпуснали заеми обезпечени с имущество като залог, са успели да си върнат най-голяма част от размера на кредита - средно 25,8% от дълга (почти същото е положението през първата половина на 2024 г.). За първото полугодие спрямо същия период на миналата година, практически не се е променил делът на случаите, при които кредиторите не са получили нищо (55%).

Секторите в Германия, в които най-много фирми са в несъстоятелност

Секторите в Германия, в които най-много фирми са в несъстоятелност

Според данните несъстоятелността през втората половина на 2023 г. се доближава или надвишава нивото от 2019 г.,