В Източна Европа българските еврооблигации поевтиняха най-много, а румънската лея понижи курса си най-силно на фона на опасенията, че банковите сектори в страните ще бъдат разклатени от последиците от излизане на Гърция от еврозоната, пише Bloomberg.

Дългови книжа на България за 1,49 милиарда евро с падеж през 2024 г. поевтиняха най-много, откакто бяха пласирани през 2014 г., а леята се насочва към най-силния си спад за тази година.

Това, което става ясно от статията е, че доходността по облигациите ни с падеж през 2024 г. скочи с 28 базисни пункта до 3,26 процента.

Поскъпването на дълговите книжа на вторичния пазар означава, че ако кризата не бъде овладяна и тази тенденция се запази то е възможно страната ни да започне да се финансира на по-високи лихви от тези към момента. Това означава, че повече бюджетни средства ще отиват за погасяване на заеми, вместо за други разходи.

Валутите на Полша, Унгария и Русия изгубиха най-малко 1 процент от стойността си спрямо долара, докато в същото време акциите в региона поевтиняха.

Най-големите четири гръцки банки държат 28 процента от общите активи в сектора в България, а около 12 процента от румънските банкови активи са собственост на гръцки
банки, сочат данни на централните банки.

Тази обвързаност накара Royal Bank of Scotland днес да понижи оценката си за двете страни.