Централна и Източна Европа трябва да прегърнат иновациите по същия начин, по който това правят останалите западни страни - източниците на икономически растеж на тези региони от последните десетилетия вече са изчерпани. Това заяви на Централно и източноевропейския икономически форум във Виена вицепрезидентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Юрген Ригтерник.
Светът е на кръстопът в началото на 2025 г. - с исторически избори, конфликти, климатични промени и геополитически разделения, а на фона на тези "бури" ставаме свидетели на фрагментация на глобалните търговия и инвестиции, предупреди в своето слово в началото на престижния форум той.
Ригтерник отбеляза, че през 2024 г. са се навършили 20 години от голямото източно разширяване на Европейския съюз и резултатът е "впечатляващ растеж" на всички тези страни. Съотношението с германския БВП на глава от населението се е подобрило няколко пъти - и то с темпо, което значително изпреварва други развиващи се пазари.
Освен това, политическата тежест на държави като Унгария и Полша се е увеличила значително.
В същото време обаче вицепрезидентът на ЕБВР отбеляза, че цената на капитала в региона се е увеличила значително през последните 3 години заради повишените рискове за сигурността.
"Трудовите пазари са устойчиви, но увеличаващите се разходи за труд удрят по развиващите се икономики - евтините квалифицирани кадри не са този плюс от преди 20 години. Автоматизацията застрашава бъдещия ръст на ИТ и на сектора на бизнес услугите, на които разчитат някои страни", предупреди Юрген Ригтерник.
Той предупреди, че може да има разклащане на подкрепата за "зелените" политики: "Колкото повече хора страдат икономически, толкова по-малко са тези, които са готови да финансират Зелената сделка".
Източник: Явор Николов
Юрген Ригерник
"Нещата ще станат по-зле, докато не станат по-добре. Засегнатите от природни бедствия са по-склонни да подкрепят политики, свързани с климата.", добави Ригтерник
Генерален проблем на ЕС са и регулациите, стана ясно от думите му. По думите му всяка евродиректива има смисъл, но огромният им брой в крайна сметка застрашава конкурентоспособността. Затова и вицепрезидентът на ЕБВР заговори за "Европейски съюз, базиран на Естония" - с по-голям потенциал за иновации, дигитализация, опростяване на регулаторните политики и отвореност към външния свят.
Какво ще причини Тръмп на Европа?
Глобален растеж от над 3% през 2025-2026 г. и намаляване на глобалната инфлация прогнозира гуверньорът на Австрийската централна банка. Проф. Роберт Холцман представи данни, според които икономиката на еврозоната ще расте с между 0,5% и 1% по-бавно от тази на САЩ и със средно 3% по-бавно от тази на Китай през следващите две години.
По думите му индустрията забавя растежа на Стария континент, но секторът е в рецесия от вече 2 години.
Основни рискове според анализа му са геополитическите напрежения, финансовите уязвимости поради високите нива на дълга при всички нива на доходи и неяснотите около търговската политика на САЩ с Доналд Тръмп начело.
Австрийската централна банка е моделирала сценарий при 60% US мито върху китайската продукция и 10% за всички останали държави - и при налагането на съответните ответни мерки.
При такова развитие проф. Холцман и колегите му очакват негативен ефект върху растежа на БВП в размер на -1,5% и покачване на инфлацията с 0,8%. "За САЩ да направят това е като да се прострелят в крака", откровен беше гуверньорът.
Източник: Явор Николов
Проф. Роберт Холцман
Очакването е митата да ударят по търсенето и производството в еврозоната, но и в същото време да допринесат за намаляване на инфлацията.
В глобален мащаб Мексико и Ирландия ще са най-тежко засегнати заради силните си икономически връзки със САЩ. В Централна и Източна Европа удар ще понесат в най-голяма степен Унгария, Словакия и Словения. Негативните ефекти ще са свързани най-вече със зависимостта от автоиндустрията и германските компании, но също така ще пострада и технологичния сектор.
"Това е критично, защото американските мита работят срещу излизането от т.нар капан на средния доход", се подчертава в презентацията на проф. Роберт Холцман.
Очакването му е поне до април 2025 г. ЕЦБ да намалява лихвените проценти, но "има сериозна несигурност заради геополитическите напрежения, търговията и достъпа до енергийни ресурси" и те може да повлияят на решенията, свързани с монетарната политика.
internalme
на 14.01.2025 в 17:25:57 #2Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:---- https://come.ac/guntitan
iliev_72
на 14.01.2025 в 14:18:14 #1Иначе казано ! Източихте Източна Европа и сега си търсите нови балъци