Централна и Източна Европа трябва да прегърнат иновациите по същия начин, по който това правят останалите западни страни - източниците на икономически растеж на тези региони от последните десетилетия вече са изчерпани. Това заяви на Централно и източноевропейския икономически форум във Виена вицепрезидентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Юрген Ригтерник.

Светът е на кръстопът в началото на 2025 г. - с исторически избори, конфликти, климатични промени и геополитически разделения, а на фона на тези "бури" ставаме свидетели на фрагментация на глобалните търговия и инвестиции, предупреди в своето слово в началото на престижния форум той.

Защо заводите у нас вдигнаха цените си тройно повече от средното за ЕС

Защо заводите у нас вдигнаха цените си тройно повече от средното за ЕС

Икономическата несигурност и увеличените разходи на труд притесняват бизнеса

Ригтерник отбеляза, че през 2024 г. са се навършили 20 години от голямото източно разширяване на Европейския съюз и резултатът е "впечатляващ растеж" на всички тези страни. Съотношението с германския БВП на глава от населението се е подобрило няколко пъти - и то с темпо, което значително изпреварва други развиващи се пазари.

Освен това, политическата тежест на държави като Унгария и Полша се е увеличила значително.

Полша ще използва ЕС председателството си, за да промотира... ябълки

Полша ще използва ЕС председателството си, за да промотира... най-популярния си плод

Страната е най-големият производител на ябълки в Европа и четвъртият по големина в света

В същото време обаче вицепрезидентът на ЕБВР отбеляза, че цената на капитала в региона се е увеличила значително през последните 3 години заради повишените рискове за сигурността.

"Трудовите пазари са устойчиви, но увеличаващите се разходи за труд удрят по развиващите се икономики - евтините квалифицирани кадри не са този плюс от преди 20 години. Автоматизацията застрашава бъдещия ръст на ИТ и на сектора на бизнес услугите, на които разчитат някои страни", предупреди Юрген Ригтерник.

Той предупреди, че може да има разклащане на подкрепата за "зелените" политики: "Колкото повече хора страдат икономически, толкова по-малко са тези, които са готови да финансират Зелената сделка".

Юрген Ригерник

Източник: Явор Николов

Юрген Ригерник

"Нещата ще станат по-зле, докато не станат по-добре. Засегнатите от природни бедствия са по-склонни да подкрепят политики, свързани с климата.", добави Ригтерник

Генерален проблем на ЕС са и регулациите, стана ясно от думите му. По думите му всяка евродиректива има смисъл, но огромният им брой в крайна сметка застрашава конкурентоспособността. Затова и вицепрезидентът на ЕБВР заговори за "Европейски съюз, базиран на Естония" - с по-голям потенциал за иновации, дигитализация, опростяване на регулаторните политики и отвореност към външния свят.

Какво ще причини Тръмп на Европа?

Глобален растеж от над 3% през 2025-2026 г. и намаляване на глобалната инфлация прогнозира гуверньорът на Австрийската централна банка. Проф. Роберт Холцман представи данни, според които икономиката на еврозоната ще расте с между 0,5% и 1% по-бавно от тази на САЩ и със средно 3% по-бавно от тази на Китай през следващите две години.

По думите му индустрията забавя растежа на Стария континент, но секторът е в рецесия от вече 2 години.

Тръмп към ЕС: Купувайте нефт и газ от нас или митата идват

Тръмп към ЕС: Купувайте нефт и газ от нас или митата идват

Междувременно, даже партията му не подкрепи законопроект за харчовете на държавата

Основни рискове според анализа му са геополитическите напрежения, финансовите уязвимости поради високите нива на дълга при всички нива на доходи и неяснотите около търговската политика на САЩ с Доналд Тръмп начело.

Австрийската централна банка е моделирала сценарий при 60% US мито върху китайската продукция и 10% за всички останали държави - и при налагането на съответните ответни мерки.

При такова развитие проф. Холцман и колегите му очакват негативен ефект върху растежа на БВП в размер на -1,5% и покачване на инфлацията с 0,8%. "За САЩ да направят това е като да се прострелят в крака", откровен беше гуверньорът.

Проф. Роберт Холцман

Източник: Явор Николов

Проф. Роберт Холцман

Очакването е митата да ударят по търсенето и производството в еврозоната, но и в същото време да допринесат за намаляване на инфлацията.

В глобален мащаб Мексико и Ирландия ще са най-тежко засегнати заради силните си икономически връзки със САЩ. В Централна и Източна Европа удар ще понесат в най-голяма степен Унгария, Словакия и Словения. Негативните ефекти ще са свързани най-вече със зависимостта от автоиндустрията и германските компании, но също така ще пострада и технологичния сектор.

Как слабото евро може да помогне на ЕС срещу митата на Тръмп

Как слабото евро може да помогне на ЕС срещу митата на Тръмп

Цената обаче ще е солена - инфлация и скъп внос

"Това е критично, защото американските мита работят срещу излизането от т.нар капан на средния доход", се подчертава в презентацията на проф. Роберт Холцман.

Очакването му е поне до април 2025 г. ЕЦБ да намалява лихвените проценти, но "има сериозна несигурност заради геополитическите напрежения, търговията и достъпа до енергийни ресурси" и те може да повлияят на решенията, свързани с монетарната политика.