Почти тройно по-голям ръст на цените, на които промишлените компании предлагат своята продукция, отчита България между октомври и ноември 2024 г. в сравнение със средното за Европейския съюз, показват данните на Евростат.
Ако в ЕС говорим за повишение от 1,7 на сто, а в еврозоната - с 1,6 на сто, у нас скокът е 4,9 на сто. В същото време, месец по-рано промяната е била с 2,9% надолу.
След нас са Ирландия и Швеция с увеличение от 4,5% и 4,2%.
Най-сериозен месечен спад на тези цени е регистриран в Естония и Кипър (по -1,4 на сто), следвани от Словакия (-0,5 на сто) и Люксембург (-0,4 на сто).
По сектори
Цените на производител в промишлеността при страните от ЕС са се повишили средно с 5,4 на сто през ноември 2024 г. спрямо октомври в сектора на енергетиката. С 0,2 на сто са поскъпнали и нетрайните потребителски стоки. При междинните, капиталовите и дълготрайни стоки не е отчетена месечна промяна на цените.
Ако бъдат взети предвид всички сектори от промишлеността, без енергетиката, цените на производител са се повишили с 0,1 на сто на месечна основа, отбелязва БТА.
Данните на НСИ за индекса на цените на производител на вътрешния пазар показват, че увеличение се наблюдава при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 13,4%, в добивната промишленост - с 0,5%, в преработващата промишленост - с 0,4%.
Причините
Индикации за сериозни предизвикателства пред българската индустрия през есента даде краткосрочната бизнес статистика на НСИ. Още от лятото беше прекратена тенденцията от 16 месеца спад на производствените цени - главно заради енергетиката и добивната промишленост.
Към ноември анкетите на националната статистика в рамките на наблюденията на бизнес тенденциите в промишлеността показват намаляващи настояща производствена активност, ниво на поръчките и запаси. Очакванията са за намаляващи продажни цени през следващите три месеца.
В същото време обаче несигурната икономическа среда, недостигът на работна сила и недостатъчното търсене в страната и чужбина са предизвикателство за голяма част от компаниите.
Политическата неяснота и липсата на хора удрят по производствената активност и водят до повишаване на разходите - чрез по-големи разходи за труд, регулаторна несигурност и разбалансиране на системи като енергийната (последното е особено видно у нас). Това в крайна сметка се отразява и на цените в промишлеността.