Американците Дарън Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън бяха отличени с Нобелова награда за икономика заради изследванията си, посветени на "създаването на институции и въздействието им върху благоденствието" в контекста на неравенството по света, съобщават световните агенции.
Тримата ще си поделят близо 900 000 долара.
"Обществата с лошо върховенство на закона и институции, които експлоатират населението, не генерират растеж или промяна към по-добро. Изследванията на лауреатите ни помагат да разберем защо.", подчертават от Нобеловият комитет на Шведската кралска академия на науките.
Икономистите са изследвали институциите, създадени от европейските колониални сили и твърдят, че в там, където системите са били приобщаващи, това е породило просперитет. От друга страна, когато институциите са извличали ресурси в полза на колонизаторите, резултатът е нисък икономически растеж.
В книгата си "Защо нациите се провалят" от 2012 г. Аджемоглу, американски професор от турски произход в Масачузетския технологичен институт (MIT), и Робинсън, британски професор в Чикагския университет, твърдят, че някои нации са по-богати от други заради своите политически и икономически институции.
"Нашият аргумент беше, че този вид авторитарен растеж е по-нестабилен и обикновено не води до много бързи и оригинални иновации", каза Аджемоглу в телефонно интервю по време на церемонията по обявяването.
Той и Робинсън твърдят, че Китай, поради липсата на приобщаващи институции, няма да може да поддържа икономическия си растеж. Повече от десетилетие след публикуването на книгата Аджемоглу заяви, че Китай представлява "известно предизвикателство" за този аргумент, тъй като Пекин "налива инвестиции" в иновативните области на изкуствения интелект и електрическите превозни средства.
Миналата година Аджемоглу и Джонсън (също професор от MIT) публикуваха "Власт и прогрес" - изследване за това как технологичните иновации през последните 1000 години, от земеделския напредък до изкуствения интелект, облагодетелстват елитите, вместо да създават просперитет за всички.
projekt
на 15.10.2024 в 09:35:22 #1аз мога да ви отговоря и без нобелова награда. вижте кои са "богати" и "демократични" общества на 20 и 21 век все бивши колонизатори или държави в които изкуствено се наливат средства, технологии и предприятия за да се поддържа контраст между тази държава и някой друг, но всичко е изкуствено и то може да съществува само ако има икономически и/или военен стимул от това. в момента ако имаш собствени ресурси и водиш самостоятелна политика обикновено те обявяват за диктатор, ако си малка държава с ресурси най вероятно ще те демократизират с бомби. ако имаш ресурси и си послушен, няма проблем да си диктатор важното е да купуваш оръжия от определение страни.