Наближава краят на годината и е време за равносметки. След като очертахме големите трендове на 2024-та година, време е за моите "два цента", кои могат да са големите инвестиционни възможности на следващата година, разбира се с уговорката, че това не бива да се приема като съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари. Инвеститорите трябва да са наясно, че инвестициите носят рискове от финансови загуби, а не само възможности за печалби.

След като уточнихме това, сега ще се опитам да систематизирам някои насоки, които могат да се окажат горещите теми на 2025-а година.

Продължаване на разширяването на пазарното рали

Ако има едно нещо, по което анализаторите са единодушни, то това е, че тенденцията на разширяване на пазарното рали към останалите 493 компании в S&P 500, отвъд "Великолепната седморка", може да продължи. Инвеститорите лесно могат да отиграят подобни очаквания, за разширяване на пазарното рали, като използват индексен фонд, който изключва седемте най-големи технологични компании, съставляващи тегло от близо 30% от широкия индекс.

Един такъв фонд е XMAG - първият ETF, предназначен да предостави на инвеститорите експозиция към S&P 500, с изключение на "Великолепните 7" (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta и Tesla). XMAG предлага възможност за инвеститорите за достъп до по-широкия пазар, като същевременно намалява риска от концентрация в тези доминиращи технологични акции.

Индексът BITA US 500 ex Magnificent 7 Index има за цел да предостави цялостно и балансирано представяне на пазара на акции в САЩ, като включва най-големите 500 публично търгувани ценни книжа, като същевременно изключва седемте най-големи технологични гиганта, обикновено наричани "Великолепните 7".

Този подход търси по-диверсифицирана експозиция, като цели смекчаване на рисковете от свръхконцентрация, свързани с най-доминиращите фирми на пазара.

Съставните части на индекса се претеглят на базата на пазарната капитализация на свободното движение и се ребалансират на тримесечие. Стойностите на индекса се разпространяват в края на деня.

Снимка 677602

Източник: iStock

Волатилността се повишава

Изминаващата си вече година бе наситена на много неща. Но какво й липсваше основно? Волатилност... Е това може и да се промени през следващите дванадесет месеца.

След като Федералният резерв сигнализира, че ще бъде по-яростен през 2025 г., инвеститорите добавят паричната политика към списъка с несигурности, които биха могли да повлияят на пазара през 2025 г. Ето какво смята снователят на Fed Watch Advisors и главен инвестиционен директор Бен Емонс относно очакванията за икономиката на САЩ през 2025 г. и как това ще се отразява на инвеститорите.

С наближаването на края на годината Емонс казва, че настроенията на инвеститорите са доста възходящи за завършване на 2024 г.

"Чувстваме се наистина добре за икономиката. Добри са усещанията ни и за пазарите. Волатилността е сравнително ограничена и колкото и този Фед да направи този преход сега от [рекалибриране] към нова фаза, както каза Пауъл, ние изглежда доста контролираме случващото се."

"И все пак се сблъскваме със значителна несигурност пред себе си; виждаме много нови съобщения, идващи от администрацията на Тръмп, и въпреки че всичко това е в полза на растежа, има и много [вероятни] предизвикателства там", добавя той.

Стратегът казва: "Наистина мисля, че това е възходяща перспектива за икономиката на САЩ. Може би дори бихме могли да достигнем 5% БВП, но няма да мине без волатилността", добавяйки: "Наистина мисля, че ще получим средна стойност по-висока нестабилност през следващата година, просто защото имаме много повече политическа несигурност, с която се справихме тази година." Емонс отбеляза още: "Няма безплатен обяд", тъй като икономическият растеж ще дойде заедно с по-високата инфлация."

Последните могат да станат първи

Оставащите дни за търговия през 2024 г. вече могат да се преброят на пръстите на едната ръка и с Коледа и началото на Ханука, падащи в една и съща седмица тази година, редиците на инвеститорите могат да започнат да оредяват.

Гледайки напред към 2025 г., екип от стратези на Evercore ISI, ръководен от Джулиан Емануел, предлага някои акции, които загубиха позиции през 2024 г., но които може да видят възстановяване през новата година.

Емануел и неговият екип разгледаха продажбата на данъчни загуби, която се случва в края на годината, когато инвеститорите разтоварват своите най-губещи акции, за да компенсират капиталовите печалби.

"Цели за данъчни загуби" - акциите, които се понижиха с 20%+ от началото на годината [от годината до момента], с 50%+ спад от края на 2021 г. и които все още не са достигнали нови върхове за всички времена - са кандидати за данъчни загуби, които биха могли да видят инерция, и подобрение след Нова година", пише Емануел в бележка до клиентите.

Той и неговият екип вярват, че акциите с малка капитализация могат да се възползват по-специално с Russell 2000, който изостава от своите връстници от 2022 г. насам, с ръст само с 10,6% до момента спрямо 24% за индекса S&P 500. Тези по-малки акции съставляват повечето от кандидатите за данъчни загуби за 2024 г., отбелязват те.

Предимството за акциите на Russell е, че по-малките акции с ниска инерция са склонни да се представят по-добре през януари и групата като цяло все още се търгува с премия под средната спрямо S&P 500 и може да се възползва от "Фед, който все още поддържа склонност към облекчаване, ", каза Емануел.

Въпреки че компаниите с малка капитализация могат да имат голяма полза, те избират акции от целия Russell 3000 — американски акции с голяма, средна и малка капитализация — с 45% от тази група надолу през годината до момента срещу 23% ръст за индекса като цяло.

Снимка 670089

Източник: GettyImages

Те маркират Nike по-специално (Evercore го оценява по-добре) като на "критичен кръстопът", след скорошната му перспектива. Анализаторът на Evercore Майкъл Бинети смята, че Nike спечели време с намаляването на прогнозите си и си даде гъвкавост на печалбите на акция, за да започне бързо обрат.

И "всеки фундаментален знак, че компанията може да е достигнала дъно до средата на 2025 г., ще доведе до това акциите да започнат да се търгуват на нормализирани маржове и коефициент на възстановяване", каза Бинети.

Други имена Evercore флагове — ZoomInfo Technologies, Avis Budget и StoneCo — всички без оценка от анализаторите, но част от списъка с акции "нисък импулс, ново начало".

Ще започнат да се появяват повече мечки на пазарите

Другото, което липсваше на пазарите през 2024-та година, бяха мечките, особено към края на годината. Както казва Бъфет, когато всички са алчни, значи е време да се страхуваме. След като видяхме новини като "Появи се първата мечка сред анализаторите за пазарите", то значит всички са станали крайно алчни. Очаквайте обаче с течение на годината да виждаме и "втората мечка" и "третата мечка" и т.н. Казано по друг начин от крайна фаза на оптимизъм, пазарните настроения могат да започнат постепенно да се охлаждат. А това може да носи след себе си по-резки движения надолу, а защо не и навлизане във фаза на корекция.

А относно това, коя е първата мечка на пазара? Това е инвестиционният стратег на Stifel Бари Банистър. Това, че е единствен, ще му помогне лесно да се отличи, ако видим понижение на пазарите, което е една доста далновидна позиция. Според него, фондовият пазар ще приключи 2025 г. по-ниски от сегашните си нива.

Банистър вижда лепкава инфлация, която подтиква Федералния резерв да поддържа високи лихвени проценти, докато икономическият растеж отслабва, служейки като ключови катализатори за евентуално отдръпване на ралито на фондовия пазар. Банистър прогнозира S&P 500 (^GSPC) в края на 2025 г. в средата на 5000-те пункта. За сравнение S&P 500 се търгуваше на нива от над 6000 пункта по последни данни.

Тревожно донякъде е, че сред повече от 17 стратези, проследени от Yahoo Finance, които са изброили прогнози за края на 2025 г. за S&P 500, Банистър е единственият стратег, който призовава референтния индекс да падне през 2025 г.

"Околната среда не изглежда благоприятна за продължаване на манията за акции и ние предпочитаме по-дефанзивни сектори", пише Банистър в бележка до клиентите. Той добави, че по-бавният икономически растеж ще бъде от полза за секторите с "отбранителна стойност", включително секторите на здравеопазването (XLV), комуналните услуги (XLU) и потребителските (XLP).

Банистър вярва, че Фед ще намали лихвените проценти с 25 базисни пункта на всяка от следващите си две срещи, преди да въведе по-дълга пауза за намаляване на лихвените проценти поради лепкава инфлация и "нулева фискална видимост". Първото намаление, вече се случи през декември.

Според Банистър последните данни показват, че инфлацията не пада бързо до целта на Фед от 2%. Това накара икономистите да вярват, че Фед вероятно ще намали лихвените проценти по-малко от първоначалните надежди през 2025 г.

Стратезите твърдят, че съкращенията на Фед през 2025 г. не са ключовият определящ фактор за пазара на акции. Вместо това те твърдят, че ключът е траекторията на икономическия растеж на САЩ.

Продължаващият силен растеж от икономиката на САЩ е ключов двигател зад много от призивите бичият пазар да продължи да работи през 2025 г. Кристофър Харви от Wells Fargo каза, че вярва, че S&P 500 завършва следващата година на 7007 пункта и подчерта "циклична възможност катализирано от ревизии нагоре на БВП."

Bank of America Securities предложи подобна позиция, когато заяви, че очаква S&P 500 да достигне 6600 пункта. BofA предпочита "компании, чувствителни към БВП", като фирмата препоръчва наднормено тегло в секторите Финанси (XLF), Потребителски дискреционни (XLY), Материали (XLB), Недвижими имоти (XLRE) и Комунални услуги (XLU).

"Ние харесваме компании със здрави перспективи за възвръщаемост на парите и връзка с икономиката на САЩ: акции с голяма стойност", пише Савита Субраманиан от Bofa.

Към четвъртък консенсусът очаква икономиката на САЩ да нарасне с годишен темп от 2,1%, по данни на Bloomberg.

Банистър е по-мечи настроен: той вижда спад на БВП до около 1,5% през втората половина на годината, "тъй като по-ниските реални заплати (забавяне на заплатите, съчетано с равна инфлация) оказват натиск върху потреблението, докато инвестициите в дълготраен капитал и нетният износ също отслабват".

Ръководителят на RBC Capital Markets за стратегията за акции в САЩ Лори Калвасина наскоро посочи в своята перспектива за 2025 г. защо икономическият растеж, който отговаря или надвишава положителните очаквания, може да бъде от решаващо значение за ралито на фондовия пазар. От 1947 г. БВП е нараснал между 1,1% и 2% пет пъти. Акциите бяха по-високи само в 40% през тези години, със среден спад от 3,4%. Междувременно, в годините, когато БВП се проследяваше между 2,1% и 3%, акциите бяха по-високи през 70% от времето, със средна възвръщаемост от близо 11%.

Можем да станем свидетели на активизиране при сделките по сливания и поглъщания

Много компании ще станат обект на придобивания при новата администрация на Тръмп. За това ще съдейства и обещаната дерегулация, както и по-лесно одобрение на сделките, обещани от администрацията, от страна на регулаторните органи.

Най-много сделки най-вероятно ще видим в секторите на технологиите, както и на здравеопазването и биотехнологиите.

Родният капиталов пазар може да продължи с доброто си представяне през 2025-та година

След една добра 2024-та година, можем да станем свидетели на още една добра година на родния капиталов пазар. Освен да видим повече милиардни компании, на пода на борсата ни, не е невъзможно да видим и първата дву-милиардна компания, поне ако се съди от мнението на някои пазарни експерти.

В епизод на подкаста "Силата на инвестициите" на Infostock.bg, за перспективите и възможностите на БФБ, Димитър Георгиев, ръководител направление "Финансови пазари" в Елана Трейдинг, говори за перспективите на родния капиталов пазар.

Ето част от това, което каза той:

Вече споменахме, че БФБ вече е влязъл в еврозоната поне с "единия крак". Имаме Шелли, която вече се търгува и изплаща дивиденти в евро. Аз ще прогнозирам, без това да се приема като съвет за покупка или продажба на активи, че следващата милиардна компания, но в евро, може да е именно Шелли Груп, поради причините, които вече споменах. Не виждам съществени причини тя да не продължи да разраства бизнеса си поне с 50% през следващите години. Изключително интересно е как тя продължава да се развива и да търси нови продукти за своите клиенти и да расте. Така, че с уговорката, че това не е препоръка, ние в Елана оставаме позитивни за Шелли Груп.

*Материалът е с аналитичен харакщтер и не е съвет за покупка или продажб ана активи на финансовите пазари.