Потребителите започнаха да приемат AI, но е по-вероятно да изберат безплатни услуги - от OpenAI, Google, Meta Platforms и Microsoft - пред платените, според някои пазарни наблюдатели.
Голямата тема на технологиите през 2024 г. беше изграждането на инфраструктура на центъра за данни в подкрепа на изкуствения интелект. Компаниите харчат милиарди, а инвеститорите извличат голяма част от ползите чрез печалбите на акциите, подхранвани от AI. Но фокусът започва да се измества и 2025 г. може да бъде годината, в която целият този AI ще започне да работи, стимулирайки продажбите и подобрявайки производителността на работниците. Или поне това е надеждата.
През първите девет месеца на 2024 г. Amazon.com, Microsoft и Alphabet са похарчили общо 133 милиарда долара за изграждане на капацитет за изкуствен интелект, което е ръст от 57% спрямо предходната година. Голяма част от разходите са натрупани към Nvidia, чиито приходи от центрове за данни достигнаха 80 милиарда долара през последните три тримесечия, което е ръст от 174%.
Изграждането на инфраструктурата ще продължи през 2025 г., но трудните въпроси от инвеститорите относно възвръщаемостта на инвестициите и повишаването на производителността ще заемат централно място от тук нататък.
Рисковият капиталист Дейвид Кан от Sequoia Capital изчислява, че за да бъде изкуственият интелект печеливш, всеки долар, инвестиран в инфраструктура, се нуждае от четири долара приходи. Тези печалби е малко вероятно да дойдат през 2025 г., но инвеститорите без съмнение ще искат да видят признаци на напредък.
Пилотният случай на Microsoft
За да проследят потенциала за AI, първото място, на което инвеститорите трябва да обърнат внимание, е Microsoft, която има дълга история в прокарването на нов софтуер и продукти за услуги към голямата си клиентска база. В центъра на стратегията на Microsoft за AI е да накара много от тези клиенти да плащат за Microsoft 365 Copilot, помощник за AI за нейните популярни приложения като Word, Excel и PowerPoint. Copilot струва $360 на година на потребител и това е в допълнение към целия друг софтуер, който струва от $72 до $657 на година. AI на Microsoft не е евтин.
Към днешна дата компанията е непрозрачна за това как разговаря с инвеститорите относно нарастването на Copilot. Той предостави анекдотични доказателства вместо показатели за потребителите или приходите. В скорошната си конференция за печалбите за първото тримесечие главният изпълнителен директор Сатя Надела цитира двама клиенти, които са закупили общо 118 000 Microsoft 365 Copilot места. Това представлява само $42 милиона приходи за компания с $254 милиарда продажби през последните 12 месеца.
Източник: iStock
В даден момент - най-вероятно през 2025 г. - инвеститорите ще искат да видят Microsoft да предлага по-конкретни числа около Microsoft 365 Copilot. Първото пълно тримесечие от наличността на Microsoft 365 Copilot приключи през март 2024 г. и инвеститорите трябва да гледат на същото тримесечие на 2025 г. като първия шанс на Microsoft да отчете годишен растеж. Ако тази възможност не се материализира, това може да означава, че продажбите на Copilot не се увеличават толкова бързо, колкото компанията би искала. Репутацията на AI на Microsoft - заедно с акциите - ще понесе удар.
Може ли безплатният AI да процъфтява?
Проучване от август 2024 г. сред над 4600 възрастни американци от изследователи от Федералната резервна банка на Сейнт Луис, университета Вандербилт и Харвардския университет показа, че 32% от респондентите са използвали AI през предходната седмица, което е по-бърз процент на приемане от компютъра или интернет. На въпрос какви услуги са използвали, най-често се цитират безплатни опции като ChatGPT на OpenAI, Gemini на Google, Meta AI на Meta Platforms и Windows Copilot на Microsoft. За разлика от 365, версиите на Copilot, вградени в Windows и Bing, са безплатни.
Неизненадващата популярност на безплатните AI услуги създава дилема за технологичните фирми. Скъпо е да се използва AI в облака в мащаб и към момента няма приходи зад това. Историята на интернет предполага, че тези безплатни услуги ще бъдат монетизирани чрез реклами, арена, в която Google, Meta и Microsoft имат голям опит. Инвеститорите трябва да очакват поне една от тези услуги да започне да показва реклами през 2025 г., а останалите да последват примера. Колкото по-добър става AI - и колкото повече полезност предоставя - толкова по-вероятно е потребителите да се съгласят с тези реклами.
Проверка на производителността
Намираме се в точката на внедряване на AI, където новостта трябва да бъде заменена от полезност - и инвеститорите скоро ще търсят знаци, че AI осигурява печалби в производителността на бизнеса. Тук можем да се обърнем към макроикономическите данни за отговори. Според Бюрото по трудова статистика на САЩ от пускането на ChatGPT през ноември 2022 г. производителността на труда се е повишила с годишен темп от 2,3% спрямо историческата средна стойност от 2,0%. Твърде рано е да се припише ръста на AI, но ако растежът на производителността над средния продължи през 2025 г., разговорът ще стане по-интересен.
Има и продължаващ въпрос за AI и работни места, изпълнен с проблеми разговор, който няма да стане по-лесен. Може вече да има загуба на работа, свързана с изкуствения интелект, в информационния сектор, дом на медиите, софтуера и IT. След пускането на ChatGPT заетостта е намаляла с 3,9% в сектора, въпреки че заплатите в САЩ като цяло са нараснали с 3,3%. Другите най-рискови професии са в професионалните и бизнес услуги и във финансовия сектор.
Разбира се, историята на технологичните промени винаги е сложна. AI може да отнеме работни места, но със сигурност ще добави и някои.
"Някои работни места вероятно ще бъдат автоматизирани. Но в същото време можем да видим нови възможности в области, изискващи креативност, преценка или вземане на решения", казват пред Barron"s икономистите Александър Бик от Федералната резервна банка на Сейнт Луис и Адам Бландин от университета Вандербилт. "В исторически план всяка голяма технологична промяна е създавала нови видове работа, които не сме могли да си представим преди."
Единствената константа е промяната и инвеститорите не трябва да очакват нищо по-малко през 2025 г.
Няколко силни акции от сферата на AI с перспективи за 2025-а година
Акциите на изкуствения интелект (AI) бяха едни от най-силните двигатели на пазара през 2024-та година. Като се има предвид, че все още изглежда, че AI тенденцията още е в началото си, изглежда, че някои от тях могат да помогнат за покачване на пазара и през следващата година, според експертите изданието The Motley Fool. Те посочват като пример имената на три компании:
Nvidia
Nvidia (NVDA 0,39%) е най-големият печеливш от изграждането на AI инфраструктура, тъй като нейните графични процесори (GPU) са чиповете, които центровете за данни могат да използват за своите нужди от изчислителна обработка за обучение на големи езикови модели (LLM ) и изпълнете AI inference. С напредването на AI моделите те се нуждаят от все повече и повече изчислителна мощност. Например xAI и Meta Platforms са използвали 10 пъти повече GPU за обучение на най-новите си LLM, отколкото са използвали за предишните си версии.
Източник: iStock
Именно тази продължаваща нужда от експоненциално повече изчислителна мощност, както и широкият ров, създаден от компанията с помощта на своята софтуерна платформа CUDA, правят Nvidia добра възможност и за в бъдеще. Първоначално CUDA беше създадена, за да улесни разработчиците да програмират нейните графични процесори за други цели извън ускоряването на рендирането на графики във видеоигрите, задачата, за която те първоначално са проектирани. Това доведе до превръщането на CUDA в стандартната платформа, върху която разработчиците се научиха да програмират GPU, което допринесе за рова, на който NVIDIA сега се радва.
Тъй като разходите за AI инфраструктура се очаква да се увеличат през 2025 г. и след това, Nvidia все още има голяма възможност пред себе си. Междувременно акциите са атрактивно оценени при форуърдно съотношение цена/печалба (P/E) от около 31,5 въз основа на прогнозите на анализаторите за 2025 г. и съотношение цена/печалба към растеж (PEG) от приблизително 0,98. Акция с положително PEG съотношение под 1 обикновено се счита за подценена, но акциите с растеж често ще имат PEG съотношения доста над 1.
Taiwan Semiconductor Manufacturing
Днес много компании за чипове използват безфабричен модел, което означава, че проектират чипове, но след това възлагат производството на трети страни. Причините за това са прости. Изграждането на съоръжения за производство на чипове (наричани още фабрики или леярни) е капиталоемко (струва много пари) и за да бъде една леярна печеливша, тя трябва да работи възможно най-близо до максималния капацитет.
Производството на чипове за множество клиенти помага на тези компании да поддържат леярните си заети. Производството на чипове също изисква висока степен на опит и в много случаи адаптиране към най-новите технологии, които продължават да намаляват размерите на чиповете и да увеличават размерите на пластините.
С нарастващото търсене на авангардни AI чипове, не е изненадващо, че търсенето на леярски услуги също е нараснало до небето - и една компания се е възползвала повече от всяка друга: Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM -0,50%) или TSMC за кратко. Двамата ѝ най-големи съперници, Intel и Samsung (всеки от които има както леярски бизнес на трета страна, така и отдел за проектиране на чипове), се борят, оставяйки TSMC да се превърне в доминиращия договорен производител на полупроводници в света, печелейки както от мащаба, така и от технологичните предимства.
Най-големите производители на чипове в света са нейни клиенти, включително Apple, Broadcom и Nvidia. Борбите на нейните конкуренти също дадоха на компанията силна ценова мощ; TSMC ще повиши отново цените си през следващата година. Това също води до по-високи брутни печалби за компанията.
В този контекст TSMC изглежда в позиция да остане солиден победител в AI. Междувременно акциите са атрактивно оценени при форуърд съотношение P/E от 23 и PEG от 1,19.
Alphabet
Alphabet е може би най-големият бенефициент на инфраструктурата за облачни изчисления от тенденцията на AI. Ръстът на приходите на Google Cloud се ускори до 35% през последното тримесечие, тъй като горната линия на звеното достигна 11,4 милиарда долара. Този темп на растеж е по-бърз както от AWS на Amazon (19%), така и от Azure на Microsoft (33%).
По-важното обаче е, че този бизнес с високи фиксирани разходи е видял инфлексна точка на рентабилността. В резултат на това оперативната печалба на сегмента расте рязко. Нейните оперативни приходи са нараснали от 266 милиона долара преди година и 1,2 милиарда долара през второто тримесечие до 1,95 милиарда долара през третото.
Източник: Явор Николов / Imagen
Компанията казва, че нейният модел Gemini набира много скорост и че клиентите използват нейната AI платформа за изграждане и персонализиране на модели. Alphabet също така приписва персонализирания AI чип, който разработи с Broadcom, като ключов диференциатор, казвайки, че използването на нейните персонализирани TPU (тензорни процесори) в комбинация с GPU намалява времето за обработка на AI изводи и понижава разходите.
В допълнение, по-рано този месец, Alphabet показа най-новите си AI иновации с Veo 2, своя видео AI генератор от следващо поколение, и Whisk, своя нов AI генератор на изображения. Резултатите от паралелните тестове, които се виждат, при сравнение на Veo 2 и видео генератора Sora на ChatGPT, който стартира само седмици по-рано, бяха сериозни, като Veo 2 беше значително по-добър във всяко отношение. Други рецензии също поставят Veo 2 като ясен победител. Междувременно Whisk също получи добри отзиви.
Alphabet също обяви най-новия си AI модел, Gemini 2, който ще включи в своята продуктова линия, включително в Google Търсене. Въпреки че някои инвеститори се тревожат за въздействието, което изкуственият интелект може да има върху доминирането на търсенето на Google. Понастоящем Google показва реклами само при около 20% от своите търсения, но AI Overviews ще му даде шанс да монетизира тези търсения, на които не е показвал реклами, като прикачи нови рекламни формати към тези отговори на AI.
Акциите на Alphabet също са атрактивно оценени, като се търгуват при форуърдно съотношение P/E от 22.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.