Nvidia (NVDA) имаше годината, за която повечето компании могат само да мечтаят. Приходите и цената на акциите й скочиха благодарение на далновидните инвестиции в технологии за изкуствен интелект, които се изплащат щедро на фона на генеративната вълна на ИИ.

Това не е всичко. Тя многократно разменя местата си с Apple (AAPL) като най-голямата публично търгувана компания в света по пазарна капитализация, достигайки границата от 3 трилиона долара. Главният изпълнителен директор Дженсън Хуанг се превърна в един от най-търсените ръководители в Силиконовата долина, срещайки се с всички - от колеги технологични светила до световни лидери.

И има още. Компанията увеличава производството на своя мощен чип Blackwell за AI приложения и очаква да достави хардуера на стойност няколко милиарда долара само през четвъртото тримесечие, като се очаква много повече през следващата година.

"Nvidia наистина разполага с [хардуера и софтуера] за компютърната ера с изкуствен интелект", каза изпълнителният директор на Futurum Group Даниел Нюман пред Yahoo Finance. "Всичко е свързано вътре в шкафа на [сървъра], извън шкафа на [сървъра] и тогава софтуерът е много добре ... харесван в общностите на разработчиците."

Главният изпълнителен директор на Nvidia само за ден стана по-богат с $4,8 милиарда

Главният изпълнителен директор на Nvidia само за ден стана по-богат с $4,8 милиарда

Акциите на Nvidea се повишиха, въпреки опасенията за нарастваща конкуренция на пазара на AI чипове

Но конкуренцията не седи със скръстени ръце.

Компании като AMD (AMD) се стремят да превземат клиентите на Nvidia и да намалят нейния пазарен дял до 80% от 90%. Дори собствените клиенти на Nvidia работят върху чипове, предназначени да намалят зависимостта им от полупроводниците на графичния гигант.

И Уолстрийт се включва.

Акциите на Broadcom (AVGO), която работи с компании като Google (GOOG, GOOGL) за проектиране на AI чипове, са нараснали със 113% до момента и скочиха с 44% само през последния месец, след като изпълнителният директор Хок Тан каза, че AI може да представлява 60 милиарда долара до 90 милиарда долара възможност за компанията само през 2027 г.

Снимка 411530

Източник: iStock

Все пак да се справиш с Nvidia ще бъде трудна задача за всяка компания. И детронирането й като краля на ИИ, поне през 2025 г., ще бъде почти невъзможно.

Nvidia грабна първостепенно предимство на пазара на AI на фона на ранните инвестиции в AI софтуер, който отключи нейните графични чипове, за да бъдат използвани като процесори с висока мощност. И успя да задържи тази преднина в пространството благодарение на непрекъснатия напредък в своя хардуер, както и на своя софтуер Cuda, който позволява на разработчиците да създават приложения за неговите чипове.

Поради това така наречените хиперскалери, масивни доставчици на облачни изчисления, включително Microsoft (MSFT), Google на Alphabet, Amazon (AMZN), Meta (META) и други, продължават да влагат пари в купуването на възможно най-много чипове на Nvidia. През последното си тримесечие Nvidia отчете общи приходи от $35,1 милиарда. От тях 30,8 милиарда долара или 87% идват от бизнеса с центрове за данни.

"Всеки иска да изгради и обучи тези огромни модели и най-ефективният начин да го направите е със софтуера CUDA и хардуера на Nvidia", каза президентът на TECHnalysis Research и главен анализатор Боб О"Донъл пред Yahoo Finance.

Очаква се Nvidia да продължи да захранва по-голямата част от AI индустрията и през 2025 г. Чипът Blackwell на компанията, наследникът на нейната популярна линия процесори Hopper, необходима за захранване на AI приложения, е в производство - и нейните клиенти, като Amazon, вече добавят нови възможности за охлаждане към своите центрове за данни, за да се справят с огромната топлина, генерирана от процесорите.

"Не знам какво е текущото изоставане [за чиповете на Nvidia], но ако не е една година, то е близо една година", каза О"Донъл. "Така че те вече са почти разпродадени за повечето от всичко, което вероятно ще направят следващата година."

С хиперразмерите, призоваващи за увеличаване или поне на същото ниво на капиталови разходи през 2025 г., както през 2024 г., можете да очаквате част от това в крайна сметка да отиде за закупуване на чипове Blackwell.

Nvidia все още е изправена пред рискове

Въпреки че Nvidia ще запази контрола върху короната на AI, няма недостиг на претенденти, които искат да заемат нейния трон. AMD и Intel (INTC) са най-големите претенденти сред производителите на чипове и двете имат продукти на пазара. Линията чипове MI300X на AMD е проектирана да се справи с чиповете H100 Hopper на Nvidia, докато Intel има своя процесор Gaudi 3.

AMD обаче е в по-добра позиция да открадне пазарен дял от Nvidia, тъй като Intel продължава да се бори на фона на усилията си за промяна и търсене на нов главен изпълнителен директор. Но дори на AMD им е трудно да преодолеят преднината на Nvidia.

"Това, което AMD трябва да направи, е да направи софтуера наистина използваем, да изгради системи, където има повече търсене ... с разработчиците, и в крайна сметка това може да създаде повече продажби", каза Нюман. "Защото тези облачни доставчици ще продават това, което клиентите им поискат."

Не са само AMD и Intel обаче. Клиентите на Nvidia все повече разработват и прокарват свои собствени AI чипове. Google има свои чипове за тензорни процесори (TPU), базирани на Broadcom, докато Amazon (AMZN) има своя процесор Trainium 2, а Microsoft (MSFT) има своя ускорител Maia 100.

Съществува също опасение, че преминаването към "извеждане на AI модели" ще намали нуждата от мощни Nvidia чипове.

Технологичните компании разработват AI модели, като ги обучават на огромни количества данни, иначе наричани процес на обучение. Обучението изисква невероятно мощни чипове и много енергия. Изводът или действителното пускане на тези AI модели в работа изисква по-малко ресурси и енергия. Тъй като изводите се превръщат в по-голяма част от натоварванията на AI, смята се, че компаниите ще се откажат от необходимостта да купуват толкова много чипове на Nvidia.

Хуанг каза, че е подготвен за това, обяснявайки на различни събития, че чиповете на Nvidia са също толкова добри в изводите, колкото и в обучението.

Дори ако пазарният дял на Nvidia спадне, това не означава непременно, че бизнесът й ще се справя по-зле от преди.

"Това определено е случай на повдигане на всички лодки", каза Нюман. "Така че дори и при много по-силна конкуренция, която според мен със сигурност ще имат, това не означава, че ще се провалят. Това са хората, които правят по-голям пай."

Акциите на Nvidia са във фаза на корекция, несигурността се повишава за 2025 г.

Акциите на Nvidia наскоро навлязоха в рецесия, макар и впоследствие да възстановиха голяма част от загубите си, благодарение на ралито в края на годината.

Производителят на чипове имаше феноменална година като цяло, като акциите му се повишиха с почти 170% през 2024 г. Nvidia също за кратко беше най-ценната публично търгувана компания в света през юни, изпреварвайки Apple и Microsoft. Пазарът претегля предизвикателствата пред продажбите на процесорите с изкуствен интелект на Nvidia.

Nvidia до голяма степен се търгуваше настрани през последния месец, тъй като пазарът продължава да чака доказателства за това колко бързо може да увеличи продажбите на своите чипове с изкуствен интелект Blackwell. Въпреки че се очаква компанията да остане доминираща на пазара на AI процесори в обозримо бъдеще, тя е изправена пред някои геополитически насрещни ветрове.

САЩ подготвят правила, които ще въведат ограничения върху продажбата на усъвършенствани AI чипове в региони като Югоизточна Азия и Близкия изток, за да ограничат достъпа на Китай до изчислителна мощност, хоствана в други страни, съобщи The Wall Street Journal в петък, цитирайки хора, запознати с материята.

Друга пречка пред компанията е високата летва, поставена от собствения й зашеметяващ растеж през последните две години. Консенсусът сред анализаторите, анкетирани от FactSet, е, че приходите на Nvidia ще нараснат с 55% през 2025 г. до 191,45 милиарда долара, в сравнение с очакванията, че ще се удвоят през 2024 г. до 123,37 милиарда долара.

Забавянето на прогнозирания растеж на приходите не разказва цялата история. Очаква се коригираната печалба на акция на Nvidia да нарасне по-рязко до $4,20 през 2025 г. от $2,72 през 2024 г.

И накрая, компанията може да страда от нетърпеливи инвеститори, търсещи други акции за краткосрочни печалби. Сред другите производители на чипове, Broadcom спечели 11% в понеделник, продължавайки ралито си след отчет за печалбите, който изпрати акциите до скок с 24% в петък заради потенциала за персонализираните AI чипове.

Nvidia, Тръмп и ток: "Шокиращите" прогнози за 2025-а

Nvidia, Тръмп и ток: "Шокиращите" прогнози за 2025-а

Saxo Bank отново провокират... но дали ще познаят?

"Несигурността в доставките на Nvidia Blackwell, липсата на индустриално/автоматично възстановяване и страхът от ограниченията в Китай натежаха върху акциите на полупроводниците... междувременно вниманието на инвеститорите се насочи към "устойчивите" на Китай и софтуерни акции, ползващи се с AI", пише BofA Securities Вивек Ария в проучване в бележка в понеделник.

Въпреки това Ария поддържа Nvidia като "Топ избор" в сектора на полупроводниците за 2025 г., като твърди, че внедряването на Blackwell от клиенти в САЩ ще увеличи акциите на AI чипове.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.