Не е играчка, която да питаме с настъргани краставици ли се прави таратор. Не е и експеримент за това каква покана за корпоративно събитие ще напише. През 2024 г. генеративният изкуствен интелект вече е инструмент, който намира широка употреба.

Според данни на Statista, около 86% от учениците и студентите в глобален мащаб прибягват до услугите на AI, за да разберат материала по-добре и да се справят с поставените задачи. Тенденцията се запазва и при навлизането на работното място - наскоро БАСКОМ обявиха, че на практика всички софтуерни компании у нас използват изкуствен интелект в своята дейност.

AI в България? Бизнесът, който може да се възползва от €1,4 милиарда рисков капитал догодина

AI в България? Бизнесът, който може да се възползва от €1,4 милиарда рисков капитал догодина

Страната ни е на първо място в ЕС по процент на млади хора, които искат да започнат собствен бизнес

Способността на ботовете да обработват и обобщават огромни количества информация и да създават от нея ново съдържание намира голямо приложение и в много сфери на бизнеса и корпоративното управление. Голям фактор за това са и все по-качествените модели и платформи, които работят с тях.

Какво обаче може да използваме вкъщи или в рамките на семейния бизнес без финансова инвестиция? Оказва се, изборът е голям. Ще ви запознаем с някои от най-популярните варианти.

ChatGPT

Тук започна всичко. Платформата на OpenAI отприщи революцията на изкуствения интелект преди 2 години, но освен това и се развива с бързи темпове.

Безплатният ChatGPT известно време изоставаше от конкуренцията, но през 2024-а Сам Алтман и компания му направиха серия от важни ъпгрейди. В момента можете без пари да използвате бързия и качествен GPT-4o модел, който освен това има връзка с интернет и може да борави с документи и електронни таблици. Генерира и изображения, а аудио режимът е много близко до говоренето с компютъра от sci-fi филмите.

ChatGPT вече наистина е готов да унищожи Google - ето как

ChatGPT вече наистина е готов да унищожи Google - ето как

Търсачката на OpenAI работи изненадващо добре, но не е съвършена

През декември OpenAI дадоха достъп и до пълнофункционална уеб търсачка вътре в ChatGPT - вече можете да търсите информация чрез бота и да получите както резюме от него, така и релевантни линкове. Малко известна, но полезна е и възможността за базови инструкции, които да се прилагат във всеки чат - например за стила и дължината на отговорите.

Обратната страна на медала е, че при малко по-сериозна употреба, ChatGPT бързо ще ви "покаже", че е добра идея да си платите. GPT-4o след известно количество съобщения бива заменен от своята mini версия, която е с по-орязани възможности, а с това и качеството на крайния резултат спада.

Claude

Ако този текст беше публикуван преди два месеца, със сигурност разработката на Anthropic щеше да е на първо място. Claude 3.5 Sonnet поне според пишещия тези редове е най-способният масов AI модел днес. Не е случайно, че Amazon инвестираха нови 4 млрд. долара в компанията.

В същото време, вероятно ще се окаже и неслучайно решението ѝ скоро след това да спре достъпа до Sonnet за безплатните си потребители. Те в продължение на няколко седмици използваха единствено малкия Claude 3.5 Haiku модел, който, макар да се твърди, че е голям качествен скок в своята категория, е доста по-слаб. За Sonnet трябваше абонамент.

Малко преди Коледа, по-способният модел отново стана достъпен за безплатна употреба - като както спирането, така и връщането му не бяха съпроводени с никакво официално обявление. Това не звучи като много сигурна ситуация и може би не е твърде разумно да разчитате на 100% на Anthropic и на техния чатбот.

Amazon инвестират $4 милиарда в най-големия конкурент на ChatGPT

Amazon инвестират $4 милиарда в най-големия конкурент на ChatGPT

Anthropic ще използват и облака и чиповете на Джеф Безос

Освен това, Claude е затворен модел - може да използва контекст единствено от собствената си база и от качени текстови файлове и няма връзка с интернет. Сериозен проблем е и, че капацитетът на сървърите на Anthropic даже и така винаги е препълнен. Компанията печели основно от API интеграции, а не от публичния си чатбот, така че поне на първо време можете да се огледате за алтернативи.

Gemini

Google тръгнаха много неуверено по пътя на GenAI - дали от етични съображения, дали от страх да не сринат собствения си монопол при уеб търсенето. Всъщност, дебютът им беше толкова разочароващ, че се наложи ребрандинг - и Google Bard стана Google Gemini (по името на новия използван модел).

Фалстартът накара мнозина да зачеркнат въобще компанията, но всъщност тя наваксва с бързи темпове. От няколко седмици започна внедряването на новия модел Gemini 2.0 Flash в предварителна версия за безплатните потребители.

Той е доста способен и освен това цялата платформа работи значително по-бързо и надеждно в сравнение например с ChatGPT. Има и някои полезни функции като проверка на генерираната информация чрез уеб търсене, а Imagen интеграцията позволява не просто да генерирате изображения, а да давате насоки, по които да се променят те.

Google Gemini: Ще детронира ли ChatGPT и MS Copilot

Google Gemini: Ще детронира ли ChatGPT и MS Copilot

Онлайн гигантът обнови своето AI портфолио

Gemini обаче има два големи проблема. Заради мащабите на Google не е твърде изненадващо, че ботът е изключително предпазлив по множество теми и директно може да откаже да се занимава с текст, в който се съдържа име като на някой известен политик. По същия начин реагира и ако "прецени", че искате да го използвате за задача отвъд възможностите му.

Също така няма и възможност да работите с файлове - това е функционалност, която Google с радост ще ви даде заедно с 2 терабайта облачно пространство и доста други екстри, но и солидна месечна такса. Все пак компанията иска да има повече Workspace клиенти.

Copilot

До средата на тази година Copilot платформата на Microsoft беше единственият начин да използвате GPT-4 модел за без пари. Това обаче далеч не е единственото ѝ достойнство.

Copilot работи много бързо, търси си информация в интернет и не е с толкова много ограничения, колкото Gemini. Освен това, след като Microsoft придобиха Inflection.AI, те изкопираха напълно красивия интерфейс на нейния Pi.

Microsoft: Всеки долар, вложен в AI, връща обратно $3,50

Microsoft: Всеки долар, вложен в AI, връща обратно $3,50

Изкуствен интелект и квантов компютър заедно са открили за няколко часа нови материали за батерии с по-малко литий

И тук има възможност за генериране на изображения, като те използват DALL-E модела, на който залага и ChatGPT. Copilot вече е цялостна екосистема и Microsoft искат да я наложат както в хардуера - с все повече операции, извършвани локално на компютъра, така и в софтуера с много и различни интеграции в Windows и не само.

Проблем обаче е, че Microsoft, подобно на Google, много искат да ви продадат Office решение с месечна такса и поради тази причина AI обработката на документи не е достъпна за безплатните потребители.

Grok

Всеки си има мнение за Илон Мъск. Някои неща обаче са без съмнение - той доста често е най-богатият човек в света и, поради това, компанията му xAI има достатъчно пари за видеокарти, с които да тренира моделите си.

Grok 2 е огромен скок спрямо първата версия и за разлика от нея се предлага вече и безплатно за X/Twitter потребителите. Моделът има достъп до интернет и се твърди, че има минимални рестрикции по отношение на текстовете и картинките, които може да генерира.

При нашите тестове не се "ударихме" челно в неприятно ниски лимити за употреба, но е факт, че и Grok 2, макар да е напълно използваем, все още не е лидер на пазара. Има и някои опасения, че превръщането му в безплатна екстра към X/Twitter е просто опит да се спре отливът от социалната платформа на Мъск.

Perplexity

Уеб търсачката на ChatGPT беше голямо събитие, но месеци преди нея друга платформа правеше нещо подобно - Perplexity. Тук не говорим за чатбот за обща употреба - макар да можете да го използвате и по този начин. Perplexity е "в свои води", когато трябва да ви помогне да научите повече информация по дадена тема.

Така всеки въпрос получава подробен отговор с цитирани източници и препратки към тях, а в някои случаи - и с интерактивни графики.

За без пари използвате собствения AI модел на компанията, който не е лош, но за някои специфични теми прави и грешки. Най-често цитираните източници са англоезични, което може да е фактор за точността на информацията.

bgGPT

Противно на впечатлението, което вероятно сме създали (особено у служителите на INSAIT), ние смятаме, че е прекрасно, че има българска AI платформа. Не само това, bgGPT за половин година се разви много. Сега той стъпва на един от най-способните отворени модели на Google, като е допълнително "трениран" на български контекст.

BgGPT 2.0 е по-добър, по-амбициозен и все така ще го ползвате грешно

Българският изкуствен интелект стана по-добър, но пак ще го използвате грешно

Гръмките заглавия правят "мечешка услуга" на големия езиков модел на INSAIT

Бързодействието е друга силна страна на bgGPT. Освен това е напълно безплатен - няма функционалности, които да са заключени или да са само "примамка", за да ви накарат да платите. Даже можете в прав текст да откажете да споделяте съдържанието на разговорите си с екипа - а това далеч не е даденост при останалите на пазара.

Все още обаче bgGPT не може да търси информация онлайн и така да коригира евентуални неточности в собствените си "познания" и не е мултимодален - не можете да обработва реч, изображения или файлове. Именно обработката на файлове би била страхотно допълнение за bgGPT, защото ще може да го базира на проверен контекст.

Струва си да го пробвате и да го държите под око през следващите месеци.