Китай планира да стартира пилотни проекти в девет града, които ще използват нарастващия флот от електрически превозни средства като батерии за подсилване на електрозахранването по време на пикове в търсенето, съобщава "Ройтерс", като цитира правителствено съобщение.

Ходът следва правилата, издадени миналата година от държавния планиращ орган - Националната комисия за развитие и реформи, за укрепване на интеграцията на новите енергийни превозни средства с електрическата мрежа. Те бяха публикувани на фона на опасения, че бързото навлизане на електромобилите би претоварило системите за производство и пренос на електроенергия.

Близо половината от продадените  в Китай през февруари нови автомобили са електромобили

Близо половината от продадените в Китай през февруари нови автомобили са електромобили

Износът нараства, особено на коли на ток

По-голямата част от 30-те проекта в градове като Пекин, Шанхай, Шенжен и Гуанджоу са от типа "превозно средство към мрежа" (V2G).

Автомобилите ще действат като батерии, съхранявайки енергия и връщайки я обратно в мрежата при необходимост. Свързаните с мрежата автомобили биха могли също да регулират времето си за зареждане, за да избягват пиковите периоди, и да предоставят критични услуги като регулиране на честотата.

Предоставянето на тези услуги потенциално би могло да се превърне в алтернативен източник на приходи за собствениците на домове или операторите на зарядни станции.

И до момента производители като BYD вграждат в моделите си нужните технологии за използване на ток от батерията, но това се маркетира по-скоро като удобство например при ходене на къмпинг. Новите проекти ще са първите толкова мащабни V2G инициатви.

Китайският производител на електромобили BYD за първи път надмина по приходи Tesla

Китайският производител на електромобили BYD за първи път надмина по приходи Tesla

През третото тримесечие компанията BYD за първи път е продала над 1 милион коли

Според съобщението, компаниите за електроразпределение са отговорни за създаването на пилотните проекти, а провинциалните правителства трябва да ръководят развитието на зарядните съоръжения. Енергийният регулатор е натоварен с подпомагане на участието на свързаните с мрежата автомобилни приложения в търговията с електроенергия.

Миналата година комисията заяви, че ще създаде над 50 пилотни програми до 2025 г.

Експертите в индустрията обаче твърдят, че има редица препятствия преди широкомащабното приемане на V2G, като например разработването на жизнеспособни бизнес модели. Китайската комисия също заяви в насоките си от 2024 г., че технологиите за батерии трябва да бъдат подобрени. Това е главният проблем - използването на електромобилните батерии като домашни такива намалява ресурса им. Заради ниските цени в Китай това не е чак такъв фактор, но по света ситуацията е различна.