“Българите на Острова искат заплати в евро” четем на първа страница във в. “Монитор”
Пращат пари на роднините си у нас по бусове с гастарбайтери
Български работници във Великобритания са започнали масово да преговарят с шефовете си да получават заплатите си в евро, а не в лири. След обявяването на резултатите от референдума на Острова, с който Обединеното кралство реши да напусне ЕС, курсът на паунда се срина драстично и продължава да пада. Пред „Монитор“ работници във ферма в Англия обясниха, че само за два дни заплатите им са намалели с около една трета заради вариращия курс на лирата. „Преди получавахме около 350 паунда на седмица, от които 200 изпращахме в България. При стария курс тези 200 лири излизаха около 560 лв. Сега обаче, при смяната им, роднините ни взимат под 450 лв.“, разказаха БГ работниците. Те обясниха, че ако паундът продължи да пада, нямат причина да останат да работят на Острова тъй като в други европейски страни ще получават повече пари.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Лихвите по депозитите паднаха до рекордните 0.05%” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Лихвите по влоговете в България продължават да падат и стигнаха рекордно ниски нива - вече има две банки, които дават едва 0.05% за едногодишен левов депозит. Това са Райфайзенбанк и ДСК, показва справка в портала "Моите пари". Масовите предложения са за под 1%. На практика това означава, че много от вложителите не получават никаква доходност от парите, които държат на разплащателна сметка или на срочен влог. А ако се сметнат таксите за поддържане, за справки и данъкът върху лихвата, реално те трябва да доплащат на банката.

Отрицателна например би била сметката за един от най-разпространените депозити - в рамките на 1000 лева. При 1% лихва за срочен годишен влог например банката би начислила лихва от 10 лева, които ще бъдат обложени с данък от 8%. Отделно в различните трезори месечната такса за управление на спестовна или безсрочна сметка тръгва от 1 лев и стига до над 2 лева, тоест от 12 до над 24 лева годишно.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Тапи по магистралите цяло лято, наесен също" четем на първа страница на в. “Труд”
Тапи по магистралите в страната ще мъчат шофьорите месеци наред. Летните ремонти започват с пълна сила, като за някои срокът на приключване е до края на годината, показва проверка в графика на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

Магистрала „Хемус“ ще бъде едно от най-големите предизвикателства за пътуващите. От днес там започва неколкомесечният ремонт на тунела „Витиня“. Тръбата за Варна ще е затворена до декември, а трафикът ще минава двупосочно в тръбата за София.

Прочети още от в. “Труд”

“Сорос вещае $1,15 за лира”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Излизането на Великобритания от Европейския съюз ще отслаби курса на лирата с поне 15%, а е вероятно понижението да е дори над 20% и тя ще падне до под 1.15 долара. Това прогнозира американският финансист и милиардер Джордж Сорос в коментар за британския вестник "Гардиън", малко преди да се проведе референдумът за членство на Великобритания в ЕС. Припомняме, че в петък, когато се състоя историческият референдум, курсът на лирата падна с около 10 процента, като удари 31-годишно дъно, но не падна под 1,32 долара. От британската информационна агенция Ройтерс казаха, че не е известно дали Сорос е залагал срещу британската валута. А говорител на Сорос е отказал да коментира дали инвеститорът е спечелил пари, заложени на Brexit.

Прочети още от в. “Стандарт”

"След Brexit: хаос и въпроси", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
ЕС не е сигурен още какво да прави с Лондон, Шотландия ще преговаря сама с Брюксел, някои британци искат нов референдум, а други - ново гражданство.
Събота се оказа сравнително спокоен ден след черния петък, в който Великобритания реши, че ще напусне ЕС. Но събитията продължиха да се развиват и от двете страни на Ламанша.

Ситуацията в ЕС

- Сигналите към Лондон остават смесени. Шестимата външни министри на страните-основателки на ЕС, се събраха в Берлин, за да обсъждат ситуацията. След срещата Белгия, Холандия, Германия, Франция, Италия и Люксембург призоваха Лондон да не се бави с искането на активиране на клаузата за напускане на съюза. Това съответства на изказването на председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, който каза че не става дума за "приятелски развод".
- Германският канцлер Ангела Меркел, която е най-силният политически глас в Европа в момента, обаче не изрази подобно мнение.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

Идеално за море след 10 юли", четем на първа страница на в. „24 часа"
След горещата седмица, през която температурите в Сандански и Русе достигнаха до 39 градуса, предстои постепенно захлаждане с превалявания.
В понеделник от северозапад идва по-хладен и влажен въздух. Той ще е причина за краткотрайните валежи с гръмотевици над Западна и Централна България. Възможни са и градушки. Температурите ще паднат с 3-5 градуса. Това съобщи синоптикът от TV-MET Симеон Матев.

Във вторник максималните температури вече ще са 26-31 градуса. В сряда ще се понижат с още 2-3 градуса и максималните температури ще са 24-29 градуса. Ще има разкъсана облачност. Повече облаци ще има над Южна и Източна България, включително и по Черноморието. Там ще превалява и прегърмява. Силни валежи ще има в Добруджа и по Черноморското крайбрежие (33 литра на квадратен метър).

Прочети още от в. „24 часа"

„Българският "АБО маркет" влиза на мястото на Carrefour в "България мол"", пише в. “Капитал Daily”
Поредният магазин на Carrefour в страната затвори врати. На мястото на хипермаркета в "България мол" вече има плакати, които рекламират предстоящото откриване на "АБО маркет", съобщава "Регал". "Агро, био, органик маркет" е търговската марка на проекта за "първия български хипермаркет", за който "Капитал" разказа преди седмица. Александър Викилев, управител на "Вердон инвест", която ще управлява проекта, съобщи, че на 15 юни е подписан десетгодишен наемен договор с търговския център. Той добави, че вече имат предварителни договорки с около 350 български производители и че се очаква магазинът да заработи в първата половина на октомври. Концепцията е нещо като хали, които се управляват от едно дружество.

Магазинът на Carrefour в "България мол" беше открит през декември 2012 г., а в силните му времена в него върху 4300 кв.м се предлагаха над 35 000 артикула. В последно време обаче обектът беше много слабо зареден. Сега от управлението на търговския център отказаха коментар.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Ще видят англичаните как се правят въртели", пише в. “Сега”

Англичаните си взеха белята с Брекзита. Когато влизаха в Общия пазар преди 43 години, трябваше да получат съгласието само на шест държави и преди всичко на недолюбващата ги Франция. Въпреки това преговорите им протекоха унизително трудно. Когато решиха да напуснат Европейския съюз, дори не си дадоха сметка, че ще им бъде още по-трудно, защото ще преговарят с 27 държави, включително и с България, които в крайна сметка ще им кажат при какви условия ще излязат.

Сигурно им се е струвало маловажно какво мислим по въпроса, но премиерът Бойко Борисов пръв им се закани.


"Всякакви преговори за особени статути, за подобни неща не трябва да се водят, защото това ще разбие съюза", предупреди той часове след огласяването на резултатите от вота. Борисов обясни, че няма да има прошка за Великобритания, за да не предизвика ефект на доминото, като покаже на другите държави, че бягството от ЕС е изгодно.

Прочети още от в. “Сега”

“Криза за кадри в мебелната индустрия” пише в. „Труд"
Криза за квалифицирани кадри се превръща в проблем №1 за производителите на мебели в България, обявиха пред „Труд“ от Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост. Въпреки че от бранша отчитат 2% ръст на общия оборот на фирмите в сектора до 900 млн. лева през 2015 г. на годишна база, недостигът на служители забавя растежа на мебелната индустрия.

„В сектора е важен завършеният продукт. Това се иска и се търси, както на вътрешния, така и на международния пазар, а за такъв продукт са нужни квалифицирани хора с опит.

Прочети още от в. „Труд"

“Предварителен изпит за книжка в 7-и клас“, четем във в. “Монитор”
Непълнолетните сядат зад волана с придружител. Издънилите се ученици забравят за шофирането
Учениците в 7-и клас да държат изпит за пътна безопасност и ако не го преминат успешно, да не могат да вземат книжка дори когато станат пълнолетни. Това предлагат от Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата.

Участниците в звеното се позовават на практиката във Франция, където правилата за получаване на книжка са такива. Според закона за училищното образование там съществува стройна система за обучение на учениците за безопасно участие в движението по пътищата. Обучават се като пешеходци, велосипедисти, мотопедисти. След като натрупат необходимия набор от знания, в 7-и клас децата задължително получават сертификат за безопасност след полагане на изпит, без който не могат да придобият правоспособност за управление на МПС.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Краставиците поевтиняха с 23%, а доматите - с 18,5%", пише в. „24 часа"
Топлото време свали драстично цените на оранжерийните зеленчуци у нас. Краставиците са поевтинели с 23% и на едро вече се продават под 90 ст. за килограм, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. По пазарите пък най-често се предлагат за 1,50 лв./кг.

Значително падат и цените на оранжерийните домати. Само за седмица те са поевтинели с 18,5 на сто до средно 1,28 лв./кг на едро. По пазарите хубавите розови домати обаче държат цена от поне 2,50 лв.

Тенденцията за спад на цените не подминава и картофите. Българските са надолу с 16%, а вносните - с 15,6 на сто. Цените по тържищата са почти еднакви - 63-65 ст. за килограм.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Прогнозите за колапс са лъжливи", пише в. “Стандарт”

Не съм изненадан от Brexit, защото ЕС вече е загубил цялата си легитимност. А когато една институция стигне дотук, обикновено следва революция. И това, което гласуващите казаха, е НЕ на неизбраните европейски технократи и ДА на независимостта и свободата.

Какво ще означава това за България? Аз мисля, че е доста интересно, защото България показа много добро балансиращо поведение. Има една голяма институция в България - това е валутният борд и аз винаги съм твърдял, че би било голяма грешка, ако влезете формално в еврозоната и приемете еврото, отървавайки се от лева, респективно от валутния борд. България има много гъвкава позиция и, от една страна, левът е клонинг на еврото и еднакво стабилен като него, но можете да излезете, да прекратите връзката с еврото, което е много хубаво нещо.

Прочети още от в. “Стандарт”