"Банките взeмат около 19% лихва по кредитните карти” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Българинът плаща средно около 19% лихва за сумите по кредитни карти, ползвани извън гратисния период. Това показват данните на БНБ за юли. През миналия месец средният лихвен процент е бил 18.21% за левове и 18.36%, ако сумите са в евро. Такива са ставките по кредитните карти на физически лица. За фирмите те са дори по-високи - средният процент за усвоени суми, непогасени в гратисния период, е 18.84% за левове и 19.41% за евро.
Лихвите по кредитните карти не само са доста високи, но и почти не помръдват. Данните на БНБ от 2011 г. насам показват, че те са се закотвили на високите етажи и остават над 18% през всички тези години.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“20% свободни места в Алма матер" четем на първа страница на в. “Труд”
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ закъса за студенти. Това става ясно от съобщение за допълнителен прием. Свободните места по държавна поръчка са 1076 в 84 специалности, което означава, че 20% от местата са незаети. Миналата година обявените свободни места в началото на септември са били 675 в около 60 специалности.
От Алма матер съобщават, че от днес до 14 септември ще се приемат документи за допълнителното класиране, което ще приключи на 28 този месец.
Най-много са свободните места за редовно обучение по „История“ – 52. За първи път в една от най-атрактивните специалности – „Право“, се търсят още 47 мераклии за редовно обучение и 37 за задочно. В направленията „Българска филология“ и „Славянска филология“ има по 24 незаети бройки, за „Руска филология“ се търсят 20 кандидати, за испанска – 25, за френска – 23. Малко са били и кандидатите да учат математика. Все още незаети са 30 места за „Приложна математика“ и по 20 в специалностите „Математика“ и „Математика и информатика“. Свободни места има и за желаещи да учат различни педагогически специалности.
“Брюксел: Хъб "Балкан" ще има независимо от всичко”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
ЕК е готова да участва в тристранна среща между България и Русия
Проектът за газовия хъб "Балкан" ще се развива независимо какво се случва със "Северен поток 2" и "Турски поток", независимо от всички обстоятелствата. Това заяви Клаус-Дитер Борхард, ръководител "Вътрешен енергиен пазар" в ГД "Енергетика" на Европейската комисия (ЕК). Борхард, заедно с вицепремиера Томислав Дончев и министъра на енергетиката Теменужка Петкова, посети модернизираната компресорна станция (КС) "Провадия" край Варна. "Добре ще е и руската страна да се включи в "Балкан", защото "колкото повече ликвидност има, толкова по-добре", посочи още Борхард и допълни, че хъбът може да заработи и без руски газ, но това ще попречи на конкурентоспособността му.
“Грохнала военна техника прашасва в складовете на МО” четем във в. “Монитор”
Изтребители МиГ-21 в списъка с излишната за армията продукция, чакат купувач. Зачестили кражбите на съхранявано имущество.
Грохнала военна техника тъне в прах в складовете на Министерството на отбраната и подчинените му структури, като не успява да намери своята реализация на пазара основно заради административни неуредици. Това става ясно от доклад към финансовия отчет за първата половина на 2016 година на дружеството „Снабдяване и търговия“, което е под шапката на военното министерство и се занимава с реализацията на излишна за армията техника и продукция. В документа се изтъква значителен ръст в продажбите през първото полугодие в сравнение със същия период на 2015 година - за над 4,6 млн. лв. срещу едва за 241 000 лв., което се дължи основно на пласирани стоки с двойна употреба. В същото време се прави уточнение, че при съществуващите условия на реализация не може да се предвиди нарастване на постъпленията от движими вещи.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
"Най-избираният одитор е отстранен от проверките в небанковия сектор", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Месец след като пое Комисията за финансов надзор (КФН) и насред вече течащите прегледи в небанковия сектор Карина Караиванова бе принудена да отстрани от задачата "РСМ България". Това е консултантът, който спечели най-много на брой клиенти - 15 застрахователя и 3 пенсионни компании, управляващи общо 9 пенсионни фонда. Сред тях най-големите са дружествата от групите на "Еврохолд", "Химимпорт", "Алианц", както и "Бул инс". Причината - разследване, което е показало, че компанията е подала неверни данни за международните екипи, с които ще работи. Много от чуждите експерти, посочени от РСМ като участници, са заявили по време на разследването, че не им е известно да са включени в такива прегледи, автобиографиите им са неверни, а подписите не са техни. Нещо повече - в хода на течащите прегледи РСМ продължава да отчита в редовно подаваните документи в КФН след началото на прегледите, че тези лица извършват работа в прегледите, което в рамките на разследването е категорично опровергано от същите.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Банките с рекордна печалба - 909 млн. лв", четем на първа страница на в. „24 часа"
2016 г. се очертава рекордна за печалбата за българските банки, показва последната статистика на БНБ. Към 31 юли печалбата на сектора е 909 млн. лв., сочат данните. Това е рекорд за този период, откакто има статистика в БНБ. Сумата е с 295 млн. повече от същия период на 2015 г. и надвишава с 11 млн. лв. отчетените 898 млн. лв. за цялата 2015 г. Тя е е и близо 2 пъти повече от печалбата за всички предходни години до предкризисната 2008 г. Ръст има и при банковите активи - с 0,8% за месец до 89,4 млрд. лв. В челните места Пощенска банка след сливането ѝ с Алфа Банк е изместила Райфайзенбанк от петото място. Останалите четири - УниКредит Булбанк, Банка ДСК, Първа инвестиционна банка и Обединена българска банка, запазват местата си в подреждането по активи. Сред 17-те банки от втората група и 5-те чужди клонове, които влизат в третата група, няма размествания.
Прочети още от в. „24 часа"
„"Булгартрансгаз" ще прави ново дружество за газовия хъб "Балкан"", пише в. “Капитал Daily”
Дъщерно дружество на "Булгартрансгаз" ще поеме изграждането на газовия хъб "Балкан". До 50% от акциите в новата проектна компания се предвижда да бъдат предложени на стратегически инвеститори. Това съобщи изпълнителният директор на държавния газов оператор Георги Гегов на инвеститорска кръгла маса за новия проект във Варна. На този етап инвестицията се оценява на 1.5 млрд. евро, но точната сума ще е ясна след приключване на предпроектните проучвания, които са предвидени за 2017-2018 г.
Изграждането на хъба ще даде възможност за увеличение на преноса на газ през страната до 43 млрд. куб.м, каза още Гегов. Предстои да се реши дали трасето да минава северно или южно от Стара планина, като по думите на Гегов в зависимост от инвеститорския интерес може да се избере и вариант с изграждане на два, а не на един тръбопровод. За момента не е ясно как ще бъде финансиран проектът.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„НЕК пази в тайна как и на кого плаща за ток", пише в. “Сега”
Националната електрическа компания (НЕК) пази в тайна на кои производители и как плаща за произведения и изкупен от тях ток. На въпроси на в. "Сега" по Закона за достъп на информация от компанията отказаха да дадат подробности около плащанията си. Оказа се, че и в Министерството на енергетиката, което е и принципал на НЕК, също не знаят на кого превежда пари подопечната им фирма.
Към края на юни извършените плащания на НЕК към производители на ток са за 2.3 млрд. лв. С това НЕК е покрила 88% от плащанията си към производители на ток - въглищни централи, ВЕИ-та, когенерации, зелени и водноелектрически централи, АЕЦ, американски тецове и др. Задълженията в края на полугодието са за 1.5 млрд. лв., като от тях близо 190 млн. лв. са просрочени.
“Сашо Дончев пред „Труд“: Държавата не струва нищо, ако не може да опази границите” пише в. „Труд"
Ако в една общност няма усещането за справедливост, тогава това общество няма шанс
– Няма как да не ви върна професионално към енергетиката, г-н Дончев.
– Е, може и да не ме връщате.
– Няма как. През последните месеци държавата отново прави завой и сме свидетели на реанимирането на погребани проекти като АЕЦ „Белене“, „Южен поток“, „Бургас-Александруполис“, роди се и новата идея за газов хъб. Има ли икономическа логика в тези идеи? И защо България се лута постоянно?
– Ще дам много кратки отговори. Ако от един проект има смисъл, той обезателно ще се осъществи, и то не държавите ще го осъществят, а частни инвеститори. В първия отговор се съдържа и част от отговора и на втория ви въпрос – за лутането. Нещата не стават у нас, защото с тях са се заели държавите. А онова време на социалистическата специализация, интеграция в стил СИВ, отдавна е минало. Това, че нашите западни партньори насърчават нашето правителство да се захване с такива енергийни проекти, има една-единствена цел – да могат да саботират самите проекти, да могат да пречат на тяхната реализация. Друг е въпросът, че нито един от тези проекти няма да се реализира с участието на държавата и няма никакво значение колко пъти ще правят опити да ги реанимират. В случая обаче чрез някакви лозунги се отварят единствено възможности да се откраднат още някакви средства.
“"Ол инклузив" по български: Нахапани кюфтета и кървави възглавници“, четем във в. “Монитор”
Родният ол инклузив достигна невиждани висоти. Хотел в Черноморец се изгаври в гостите си, като им предложи нахапани кюфтета на блок-маса и мръсни възглавници с кървави петна по калъфките. За скандалният случай разказа в ефира на Нова ТВ възмутени туристи.
"Още с пристигането ни първото нещо, което ме шокира беше следобедната закуска. Уж трябваше да е баница, а беше хляб със сирене и яйце. Предлагат ни почти само яйца – сварени, пържени, бъркани - всякакви. Дават ни начупени и отхапани кюфтета и кренвирши", оплака се Красимира, която подобно на другите гости била привлечена от примамлива оферта за 4 дневна почивка на стойност 250 лева.
Тризвездният хотел обещавал безгрижна ваканция в приятна обстановка и пълен "ол инклузив". Реалността обаче се оказала съвсем различна. Храната, сервирана в ресторанта била под всякаква критика, а бедното меню било предимно от картофи, ориз, макарони и яйца в изобилие. Смущаващи били и условията в стаите.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„България заема френски пазари за износ на жито", пише в. „24 часа"
Родното зърно търсено в Северна Африка и Близкия изток, след като традиционният експортьор там е с 30% спад на производството България прибра историческа реколта от над 5,64 млн. тона пшеница. При това с високо качество - 43,59% от нея напълно удовлетворява изискванията на мелничарите за производство на брашна за хляб. Данните на земеделското министерство показват, че подобно количество и качество на житото не е познато и при социализма Тогава рекордна е била 1989 г. с 5,425 млн. тона пшеница. А по-назад във времето реколтата никога не е минавала 5 млн. т.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Чужденците в Англия вече са уплашени", пише в. “Стандарт”
Убийство, побои, вандалщини: във Великобритания все повече поляци стават жертва на нападения, мотивирани от омраза. След референдума за излизане от ЕС, чужденците на Острова се чувстват все по-несигурни.
На 27 август в Харлоу, северно от Лондон, след тежък побой почина полякът Аркадиуш Йозвик. Във връзка с убийството бяха арестувани шестима младежи, срещу които се води следствие за престъпление, мотивирано от омраза. В събота, 3 септември, стотици хора от всички краища на страната пристигнаха в Харлоу, за да почетат в мълчаливо бдение паметта на убития поляк и така да се обявят срещу омразата. Янета Крайевска от Лондон също е била там. "Ужасно е. Това е лична трагедия за семейството на убития, но и за всички нас", казва тя. "Ние, поляците, сме допринесли много за британската икономика и култура. Отвратително е да гледаш как дори децата стават жертва на език на омразата, а дори и по-лошо."