"И прокуратурата поиска отмяна на поскъпването на винетката” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Поскъпването на винетките от 1 януари може да бъде обявено за незаконно. "На заседание на Върховния административен съд (ВАС) по дело срещу увеличението на пътните такси прокуратурата обяви, че жалбата ни е основателна, и настоя постановлението на правителството за въвеждането на по-високите такси да се отмени", съобщи вчера пред в. "Сега" Николай Димитров от Центъра за законодателни оценки и законодателни инициативи.
С въпросното постановление бе променена тарифата за винетките, като годишните стикери за леките коли поскъпнаха от 67 на 97 лв. Центърът за законодателни оценки обжалва този акт, защото промените са направени потайно, без обосновка и без обществено обсъждане. "Това е съществено нарушение на закона, затова ние настояваме, че правителственото решение е незаконно. Центърът атакува и поскъпването на винетките за тежките превозни средства.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Татуисти и търговци на царевица продават дрога по морето” четем на първа страница във в. “Монитор”
Над 400 са дилърите по морето, които са ангажирани с разпространението на дрога през летния сезон. Това научи „Монитор“ от полицейски източници. МВР вече разполагало с имената на бандитите и те ще бъдат следени изкъсо. Така в момента, в който стъпят накриво, ще бъдат арестувани. Повечето от тях имали и предишни регистрации за разпространение на наркотици.
Други обаче тепърва прохождали в този бизнес
Вътрешният министър Румяна Бъчварова, както и главният секретар на силовото ведомство Георги Костов също се заканиха, че ще има постоянни полицейски операции по Черноморието, за да може да бъде спокоен сезонът за летовниците, особено за тези, които не отиват на море, за да се дрогират.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Кръвта на черно стигна 500 лева" четем на първа страница на в. “Труд”
500 лв. стигна тарифата на черно за банка кръв - 450 мл пред спешните центрове в големите градове. В по-малките населени места по различни данни на пациентски организации и близки на пострадали нелегалната търговия започва от 50, 90 лв. и стига до 250 лв. като масово предлагането е от страна на цигани. Има 100% риск този, който предлага кръв по този начин да скрие инфекция или заболяване, предупреди д-р Николай Андреев, шеф на Националния център по хематология и трансфузиология.
За да се прекъсне тази порочна практика на печелене на пари и изнудване на хората, които имат нужда от кръводаряване, се подготвя промяна в Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, съобщи той.
“Бизнесът обяви 8% ръст на печалбите”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
През 2015 г. декларираната облагаема печалба на фирмите за финансовата 2014 г. е 16,5 млрд. лв. Това е увеличение с 8%, или 1,2 млрд. лв. спрямо предходната година, пише в отчета на Националната агенция за приходите за 2015 г. И докато част от фирмите отчитат много по-добри резултати, редица компании затъват. Обявената загуба за финансовата 2014 г. е 11,5 млрд. лв. и е два пъти повече спрямо предходната година.
Най-добри резултати отчитат фирмите от сектора търговия и ремонт на автомобили, чиято обща печалба за годината нараства с 427,5 млн. лв. (+13,7%) до 3,539 млрд. лв. Предприятията от преработващата промишленост декларират ръст на печалбата с 525,7 млн. лв. (+8,5%) до 3,352 млрд. лв. В сектора транспорт, складиране и пощи обявената печалба се увеличава със 140,6 млн. лв. (+5,5%) до малко над 1 млрд. лв. Печалбата на фирмите в строителството нараства със 132,5 млн. лв. (+13,9%) до 1,08 млрд. лв.
"Uber расте в София. Със софтуерен екип", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Uber може и да е нежелан от българските власти, но американската компания явно все още не мрази държавата, след като планира да изгради софтуерен център в София, при това ползвайки преференцията за по-ниски осигуровки, давана пак от държавата на инвеститори. За плановете си да разшири развойния си център в страната компанията за споделено пътуване съобщи в началото на годината, а в края на март местното дружество "Юбер България" е получило сертификат за инвеститор клас А от икономическото министерство.
Документът дава право на различни облекчения като съдействие от администрацията и частично възстановяване на платените осигуровки. В замяна на подкрепата "Юбер България" се ангажира в рамките на три години да открие 70 работни места и да инвестира 500 хил. лв. В момента компанията активно набира програмисти през различни канали.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„ОЛАФ: България е с най-малко нередности по европроекти", четем на първа страница на в. „24 часа"
България е сред държавите с най-малко засечени нередности по европроекти. Това стана ясно от статистика, която представи директорът на ОЛАФ Джовани Кеслер по време на заседание на Комисията по бюджетен контрол в ЕП.
По време на представянето на годишния доклад на агенцията бе отбелязано, че в България са засечени 513 нередности при работата с европейски средства, като за сравнение в Испания този брой е 6853, в Румъния 3606, в Чехия 2788, а в Германия е 1308.
„Последната пречка пред сделката за БТК отпадна", пише в. “Капитал Daily”
Прехвърлянето на контрола над БТК на люксембургската Viva Telecom е на път да бъде финализирано. Едно от условията беше получаването на съгласието на облигационерите на компанията, като от компанията съобщиха, че са получили над 87% одобрение, а от агента им, който е в ролята и на продавач - VTB Capital, заявиха, че това и полученото одобрение от българския и от европейския антимонополен регулатор ще позволи да се приключи в най-скоро време сделката за InterV Investment.
Това е компанията, която индиректно е собственик на телекома, за която Viva Telecom спечели търг в Лондон през ноември 2015 г. организиран от ВТБ заради непогасен мостов заем от 150 млн. евро. Тогава люксембургската компания, контролирана от Спас Русев, спечели наддаването с оферта за 330 млн. евро, но финализирането се забави след оспорването на процедурата от Empreno Ventures на Дмитрий Косарев, който твърди че е собственик на някогашния дял на банкера Цветан Василев в телекома.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Реформите са "черна" работа, по-лесно е да режеш ленти", пише в. “Сега”
В Англия камериерка се обучава за 5 дни, в България курсът с европари се точи 8 месеца, твърди икономистът Лъчезар Богданов
Г-н Богданов, има ли, според Вас, шанс 2016 г. да е по-силна година за икономиката ни от миналата година? Прогнозите сега са доста шарени, като учените от БАН очакват само 2% ръст, а премиерът Борисов се надява на двойно повече.
- Логиката на по-скептичните прогнози е ясна - през 2015 г. имаше 3% растеж заради ударното усвояване на еврофондовете от стария програмен период, но тази година няма да е така, няма да го има този "допинг". И експортът не може да расте така бързо като в предните години заради по-ниските цени на основни суровини, които потискат част от българските износители.
“Търсят работници за производство и транспорт” пише в. „Труд"
Най-силен пазар на труда се очаква в Русе. Големите компании очакват ръст на персонала
Общо 17% от българските работодатели планират да наемат нови служители през лятото. Най-положителни са нагласите на мениджърите в производствения бранш (14% ще наемат нови хора), както и в транспортния сектор (14%). Това показват данни от изследване на “Менпауър” за заетостта през третото тримесечие на 2016 г. То е проведено под формата на интервюта сред представителна извадка от 620 работодатели в България. Всички анкетирани са отговаряли на въпроса “Как очаквате да се промени общата заетост във вашата фирма и регион през трите месеца до края на септември 2016 г. в сравнение с настоящото тримесечие?”
“Под 5% от българите банкират онлайн“, четем във в. “Монитор”
Под 5% от българите ползват интернет банкиране. Това съобщи Петя Димитрова, главен изпълнителен директор на една от банките у нас. Страната ни попада в групата на изоставащите страни, които показват резултати под средното ниво за ЕС, където процентът е 46 на сто. След България се нареждат само Македония и Румъния, а преди нея – Гърция, с минимално по-добър резултат. Първи в класацията се нареждат Норвегия и Финландия.
„Това ни дава преимуществото да направим по-адаптивни продукти, които да се впишат в нашите местни реалности. Онлайн банкирането в световен мащаб нараства с 35%. Посоката, по която работим, е възможност за достъп до банкови продукти и услуги чрез всички канали в една обща дигитална екосистема. За банките това е бъдещето, което ние виждаме и останалите по-развити банки в Западна Европа вече са достигнали“, обясни Димитрова.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Зам.-министър харизал 1 милион лева на депутат от ДПС", пише в. „24 часа"
Зам.-министърът на транспорта Антон Гинев е обвинен в умишлена безстопанственост, ощетила държавата с 927 хил. лв., съобщиха от прокуратурата днес.
Като изпълнителен директор на Националната компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) през 2007 г. Гинев сключил договор за ремонт на жп гарата в Русе за 3,12 млн. лв. с фирмата “Триумф” ЕООД на депутата от ДПС Илия Илиев. 927 хил. лв. били преведени като аванс към дружеството на ромския барон от Костинброд, но то не свършило абсолютно никаква работа по предмета на договора - строително-ремонтни дейности на жп гарата в Русе.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Брекзит е по-страшен за ЕС, отколкото за кралството", пише в. “Стандарт”
- С наближаването на референдума за оставане на Великобритания в Европейския съюз все по-често се говори за щетите, които може да понесе британската икономика, ако страната напусне блока. Противниците на "Брекзит" прогнозират нестабилност на пазара, скок в цените и безработица. Какви обаче ще са последиците за европейската икономика?
- Трябва да кажа в самото начало - не смятам, че Великобритания ще загуби много, но в същото време и не смятам, че е добре за ЕС Великобритания да напусне, защото Обединеното кралство е в по-добра позиция отколкото съюза, той се нуждае повече от Великобритания. Тоест проблемите са предимно за Евросъюза, най-вече за хората, които го управляват, тъй като са предвидили собствени политически кариери в рамките на този съюз, има определен начин за правене на политика и на регламенти. Всички тези неща ще се променят в по-добра посока и за самия ЕС, ако случайно британските избиратели решат да напуснат съюза. Но за самата Великобритания разходите са може би около процент от БВП и за нея няма лоша перспектива. Перспективата за ЕС е по-лоша.