"Общи цени на магистралите на Балканите" е заглавиe от в. "24 часа"

През май в София отпускат европари за пътища между страните. Няма да има компромиси с условията за членство, особено борбата с корупцията, предупреди Юнкер

До 2-3 г. ще е готова скоростната връзка София - Белград

Еднакви тарифи за километър пробег по магистралите да въведат държавите от Балканите, митническите тарифи също да бъдат уеднаквени, а граничните процедури - опростени.

Този план за развитието на регионалното икономическо сътрудничество на Балканите оповести в четвъртък премиерът Бойко Борисов. Крайната цел е създаването на общ Балкански пазар още преди приемането на отделните страни в ЕС.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Борисов сит, Гинка цяла, българите прецакани" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Държавата реши да придобие контрол върху активите на ЧЕЗ у нас и да стане съдружник с фирмата, която искаше да изхвърли от сделката

Хаосът около продажбата на седемте български поделения на ЧЕЗ на скромната фирма "Инерком" се задълбочи, финалът му не се вижда, но е сигурно, че ще струва скъпо на всички българи. След като почти седмица твърдеше, че държавата не може да се намеси в сделка между две частни фирми, и след като в сряда беше шокиран кой стои зад избрания вече купувач и се зарече да направи всичко възможно, за да попречи на продажбата, вчера премиерът Бойко Борисов за пореден път преобърна позицията си. Той предложи държавата да стане съдружник с "Инерком" или направо да изкупи всички активи на ЧЕЗ у нас.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Депутатите приеха новите изисквания към търговците със софтуер за управление на продажбите", четем в "Капитал"

Вероятно повечето от тях ще трябва да ъпгрейднат програмните продукти, с които работят

Приходната агенция ще поддържа на сайта си списък с одобрени софтуерни продукти за управление на продажбите и търговците ще могат да ползват само тях. Това предвиждат окончателно приети промени в Закона за ДДС. Въвежда се и изискване производителите на софтуер за управление на продажбите и фирмите, които ползват подобен продукт, да декларират допълнителна информация за него пред данъчните.

Прочети още от " Капитал"

"Балканите получават 1 млрд.евро с хибридно финансиране на проекти" извежда на първа страница в. "Монитор"

Борисов: Да бъдем като Солун за България и Румъния

Балканите ще получат 1 млрд.евро за подготовка на инфраструктурни проекти. Това е уверил председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, обясни премиерът Бойко Борисов при участието си в Третия Делфийски икономически форум в Гърция.

"Огромни пари ще се налеят в Балканите. Вече имаме заявени, проведени срещи с ЕБВР, Световната банка, Европейската инвестиционна банка. Можем да говорим за едно хибридно финансиране. Председтелят на ЕК Жан-Клод Юнкер каза, че 1 млрд.евро са готови дадат за подготовката на тези проекти", обясни Борисов.

Той обясни пред участниците, че днес е имал среща с Юнкер и лидерите на Западните Балкани в София преди да пристигне в Делфи. "Аз съм човек, българите са хора, които помнят и доброто, и злото. Преди 15 години в Солун беше даден път на България и Румъния към ЕС. Считам за дълг сега да покажа признателността си.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Въпрос с много неизвестни", четем във в. "Стандарт"

Вчера бе лансирана идеята държавата да купи ЧЕЗ. Първо трябва да се изясни откъде държавата ще вземе пари. Второ, трябва да се изясни кой ще бъде представителят на държавата, защото очевидно нито министър-председателят, нито министърът на енергетиката ще бъдат държатели на тези акции. НЕК не може да бъде такъв, защото ако има сериозно влияние върху процеса на взимане на решения, влизаме в противоречие с Втория енергиен пакет на ЕС. БЕХ също не може да бъде държател, защото е собственост на централите. Т.е. той не е собственост на естествените монополи. Естественият монопол в лицето на електроенергийния системен оператор заедно с активите си е отделен и съществува абсолютно самостоятелно. Независимо че е подчинен на БЕХ, има много специални условия, за да бъде в ситуация на независим преносен оператор. Което и от дружествата на енергетиката да купи дяловете, ще бъде в противоречие с Втория енергиен пакет. Досега практиката показва, че всеки опит за дерогация от него обикновено не завършва добре. Ако държавата беше изкупила мажоритарния пакет, е едно. Но тя изкупува контролен пакет, което е друго. Аз мисля, че по-скоро Министерство на финансите ще бъде принципалът на този дял. Така че в момента това е юридически казус и ще трябва много внимателно да бъде изпипан.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Под една пета от компаниите ще увеличават персонала през 2018 г.", пише "Капитал"

Същевременно мениджърите в страната са уверени в растежа на икономиката и бизнеса си, сочи проучване на PwC

Българските мениджъри значително ревизират плановете си за промяна на персонала през 2018 г. Докато преди година близо половината от бизнес лидерите в България заявиха, че ще наемат още хора, сега делът на тези заявки пада до едва 18%, докато повечето посочват, че ще задържат броя на служителите си непроменен. Това показват резултатите от ежегодното глобално проучване на PricewaterhouseCoopers (PwC) сред бизнес лидерите, което се провежда за 21-и път на световно ниво и за трета поредна година в ...

Прочети още от " Капитал"

"Най-голямата тайна в държавата? Кой как харчи парите ни", пише в. "Сега"

Институциите са изключително изобретателни, когато трябва да заобиколят законовото изискване да предоставят информация, която е от обществен интерес

Достъпът до информацията е изконно право, постижение на демокрацията, към която вече близо три десетилетия се стремим. Управляващите обаче изобщо не обичат да споделят информация с гражданите, чиито пари харчат и пред които би трябвало да се отчитат. 

Временният председател на новата антикорупционна комисия например Пламен Георгиев - доскоро шеф на комисията за конфискация, известна като КОНПИ, а сега и фаворит на управляващите за шеф и на новия мегаорган, владее до съвършенство "най-добри" практики в криенето на информация.

Прочети още от в. "Сега"

"1,659 млрд. лв. взе държавата от продажбата на енергото" пише в. "24 часа"

През 2004 г. се търсешестратегически инвеститор с над 700 млн. евро собствен капитал и с висок кредитен рейтинг

1,659 млрд. лв. влязоха в държавата от продажбата на електроразпределителните дружества - един път на 67-те процента през 2004 г. и втори път при продажбата на държавния дял от 33% през 2011-2012 г.

За голямата приватизация в енергетиката, като се започне от електроразпределението, говори още като министър на енергетиката Иван Шиляшки

Прочети още от в. "24 часа"

"Договориха равни заплати при командировки", пише в. "Стандарт"

Командировани работници ще вземат заплати на нивата в държавата на пребиваване. Това е резултатът от преговорите на Европейския парламент, Съвета и Европейската комисия. Очаква се европейската директива за командироването на работници да бъде преразгледана в посока да се получава равно заплащане за еднакъв труд на едно и също място. Съвместно изявление са направили вчера съдокладчиците на Европарламента Елизабет Морен-Шартие и Агнес Йонгхериус, българският заместник-министър на социалната политика Зорница Русинова и комисарят по заетостта Мариан Тейсен, съобщиха от Еврокомисията.

Прочети още от в. "Стандарт"