Търсенето на кобалт ще нараства по-бързо от предлагането, което ще позволи на пазара да намали излишъка от 2024 г. през следващите години и да премине към дефицит в началото на 2030-те, заяви Институтът по кобалт в свое проучване в сряда.
В краткосрочен план бъдещето на пазара на кобалт зависи от решението на Демократична република Конго, най-големият производител на минерала, използван за производство на литиево-йонни батерии за електрически превозни средства, след четиримесечната забрана за износ, наложена в края на февруари.
Централноафриканската държава наложи забраната за справяне с пазарния излишък, който доведе до деветгодишно дъно на цените на кобалта в края на февруари. Оттогава цените се повишиха с 60% до 16 долара за паунд.
Изключвайки несигурността относно забраната за износ от ДР Конго, глобалното предлагане на кобалт ще нараства със среден годишен темп от 5% през следващите години, като пазарният дял на африканската страна ще спадне от миналогодишните 76% поради по-бързото увеличаване на производството в Индонезия.
До 2030 г. се очаква пазарният дял на ДР Конго да достигне 65%, докато делът на Индонезия ще се увеличи до 22% от 12% през 2024 г., според изследването на Института по кобалт, изготвено от Benchmark Minerals Intelligence.
Същевременно търсенето на кобалт се очаква да покаже ръст от 7% средногодишно, достигайки 400 000 метрични тона до началото на 2030-те години, главно поради разширяването на пазара на електромобили. Миналата година потреблението на кобалт достигна 222 000 тона.
До 2030 г. електромобилите ще представляват 57% от търсенето на кобалт спрямо 43% през 2024 г., докато други сегменти като мобилни телефони, лаптопи и промишлени сектори ще отбележат по-бавен растеж.