“Пренареждане във властта”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
БВ напуска управлението, а Патриотичният фронт смекчава тонa в името на "стабилността" и е склонен да няма ограничения за гласуването на българите в ЕС, след като бъде отхвърлено ветото. Въпреки това все още няма окончателно решение на казуса с Изборния кодекс и консултациите продължават. Междувременно новият лидер на БСП Корнелия Нинова засилва позициите си, защото до решението на АБВ се е стигнало след разговор с нея.
125 от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и БДЦ твърдо зад Борисов.
Пренареждане във властта светкавично започна днес час след като АБВ разтърси коалицията с новината, че напуска управлението и изтегля от кабинета вицепремиера Ивайло Калфин и всичките си кадри. Трусът дойде, докато управляващите от ГЕРБ потушаваха искрите с патриотите около Изборния кодекс и вота на българите в чужбина.
"Цените на масовия бензин пак се устремиха към 2 лв.” е водещo заглавиe на в. “Сега”
В навечерието на летния сезон цените на горивата тръгнаха нагоре. Това се случва всяка година независимо от цената на петрола. Запазва се и очерталата се в последните няколко месеца тенденция най-скъпо да излиза зареждането на резервоара на шофьорите от Западна България - София и Ловеч. Най-евтино е във Варна, като цената расте с отдалечаването от крайбрежието.
Средната цена на литър от най-масовия бензин А95 вече е 1.85 лв. Разликата в отделните части на страната обаче е много голяма и варира от 1.62 до 1.95 лв. за литър. Това показа справка на в. "Сега" в сайта за актуални цени на горивата fuelo.net. Подобна е ситуацията и с А98, чиято цена вчера "играеше" от 1.85 до 2.22 лв. за литър. И тук най-изгодно излиза пълненето на резервоара около Варна, Търговище и в Пловдив, а най-солено е зареждането в Пазарджик, Казанлък и Батак. Разлики има и в цените на дизела - вчера той се продаваше между 1.56 и 1.87 лв. за литър.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Газът с още 10% надолу, парното пада с поне 7 на сто” четем във в. “Монитор”
Нов спад на цената на природния газ с близо 10 на сто очаква “Булгаргаз”. Прогнозата на държавната газова компания е, че от 1 юли тарифата на синьото гориво ще падне с още 31,13 лева до 281,08 лева на 1000 кубични метра (без ДДС и акциз).
Това, според енергийни експерти, трябва да доведе до намаление на цената на топлинната енергия с най-малко 7 на сто. Сметката се базира на това, че синьото гориво има дял от около 70 на сто при формирането на цената на парното и топлата вода. Експертите обясниха, че цените от 1 юли ще се определят основно от това, че от тогава за топлофикациите започва нов регулаторен и ценови период. Така че освен цената на природния газ, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще гледа и исканията им за размера на инвестициите, за недовзети приходи през последната една година и други.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
"АБВ разклати правителството", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Коалиционният партньор на ГЕРБ - АБВ, изтегли представителите си от изпълнителната власт и с това отвори пътя за евентуални предсрочни избори. Малко след като от ръководството на формацията дадоха пресконференция, на която обявиха решението си да предложат на предстоящия в неделя конгрес партията да преустанови подкрепата си за правителството, оставка подаде вицепремиерът и министър на социалната политика Ивайло Калфин. Тя беше приета веднага от премиера Бойко Борисов. Последва го и областният управител на Пазарджик Трендафил Величков.
Новината за напускането на АБВ дойде след срещата на представители на партиите от мнозинството ГЕРБ, ПФ и РБ с премиера Бойко Борисов, на която беше обсъден въпросът с ветото на президента Росен Плевнелиев върху текстове от Изборния кодекс, свързани с гласуването на българите в чужбина. Впечатление направи отсъствието от разговорите на представители на АБВ.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Бивш шеф на агенция и много бизнесмени в документите от "Панама пейпърс"", четем на първа страница на в. „24 часа"
Павел Езекиев, Йонка Гетова, Георги Симеонов, Васил Мирчев, Николай Китов и Желез Желязков са само част от българите, които са били директори или собственици на офшорни компании, регистрирани от “Мосак Фонсека”, стана ясно след публикуването на данните от Международния консорциум на разследващите журналисти.
Павел Езекиев е беше шеф на Агенцията за чуждестранни инвестиции от 2002 до 2004 г., а днес е управляващ съдружник във фонд за рискови инвестиции.
Йонка Гетова е бизнесдама. Заедно със съпруга си Ангел имат фирма за медицинска техника. През последните години дружеството е сключило десетки договори с големи болници в страната за доставка или поддръжка на медицинска техника.
“Може ли мюсюлманин да стане кмет на София?” пише в. „Труд"
В нашата столица социалист не щат да изберат, камо ли ром, друговерец или гей, ако ще и да са най-кадърните управленци
В Лондон всичко е възможно. Ислямофобията в света се разраства със скоростта на ебола. Френският писател алармист Мишел Уелбек написа пророческата книга за превръщането на Франция от демократична република в държава, управлявана от президент мюсюлманин и доброволно приет шериат. В същото това време без никакви драми в най-големия град на Западна Европа - Лондон, за първи път в двехилядната му история за кмет бе избран мюсюлманин. Садик Хан, син на имигранти от Пакистан, без молекула европейска ДНК, пое управлението на световния финансов център. Нямаше прокоби, нито пророчества. Нямаше паника от настъпващия ислям, нито по улиците излязоха фанатици да крещят „Аллах акбар”. Дори телевизиите пропуснаха да всеят страх за предстоящия край на западната цивилизация, на християнските ценности, както би се случило тук.
„Износът спада за пръв път от 2014 г.", пише в. “Капитал Daily”
През първото тримесечие на годината износът се е свива с 1.6% на годишна база. Това е първият спад, който статистиката отчита от 2014 г. насам и се дължи изцяло на търговията с държавите извън Европейския съюз.
По-детайлен преглед на данните показва, че влияние оказват по-ниските цени на петрола и суровините. Друг фактор е високата база през миналата година, когато статистиката отчете 50% ръст към трети страни. Негативен ефект обаче оказват и проблемите на някои от големите търговски партньори на България като Турция, Китай и Русия. Към тези три държави намалява не само стойността на изнесената продукция, но и нейните реални обеми.
Това може да са и първите сигнали, че през тази година експортът ще е по-слаб двигател на българската икономика в сравнение с 2015 г., въпреки че ЕС продължава да расте като пазар. Публикуваните във вторник от НСИ данни обаче показват раздвижване на вътрешното търсене, както и ръст в промишлеността.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Нито пътищата ни - пътища, нито винетките ни - винетки", пише в. “Сега”
"В нито една от седемте държави от Европейския съюз, които прилагат винетната система, няма въведени нито дневни, нито шестмесечни или тримесечни винетки. Това е причината и в България да няма. Анализите показват, че струват много повече за гражданите. Разходите за тяхното производство, дистрибуция, продажба и контрол са неефективни, нарушават изцяло устойчивостта на системата и не водят до добър контрол и приходи".
Това каза регионалният министър Лиляна Павлова в отговор на предложението на депутати от Реформаторския блок и Патриотичния фронт за въвеждане на пътни такси за ден и за 3 месеца.
“Ало-измамници ни жилят с приложение за джиесеми“, четем във в. “Монитор”
Вече удрят и от чужбина – най-често от Румъния и Гърция.
Ало-измамниците вкараха и приложенията за джиесеми в арсенала си от оръжия, с които жилят жертвите си. Последният хит в средите им е безплатна програма, изписваща на апарата на мишената номера или името, което мошеникът въведе. Приложението е напълно достъпно за всички видове оперативни програми и е достатъчно да бъде инсталирано само на мобилния апарат на престъпника, за да ни измами. В повечето си версии програмата е платена, но има и много такива, които предлагат услугата или без пари, или дават опция за използване на гратис за определен период от време. Това пък се оказва напълно достатъчно за телефонните измамници, за да приберат десетки хиляди от жертвите си.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
”Теглим най-много заеми за ремонти", пише в. “Стандарт”
Българите теглят най-много потребителски заеми за ремонти на дома, обединяване на задължения и пари в брой. Това сочи обзор за периода ноември 2015 г. - април 2016 г., изготвен от БНП Париба Лични Финанси. Хората взимат заеми и за покупка на употребявани коли, лечение, покупка на обзавеждане и др. Отчита се 7% спад на молбите за потребителски кредит за ремонт на дома.
Въпреки това, тези заеми все още са най-търсени. Българите кандидатстват за заеми за ремонт на средна стойност 4618 лв., което е ръст с 13,86% спрямо периода май-ноември 2015 г. Нараства интересът към кредитите за обединяване на задължения като търсенето им се увеличава със 7%. Наблюдава се ръст от 8,19% и на търсената средна сума при кредитите за обединяване на задължения, която за периода от ноември до април е 5325 лв. Увеличава се и средната сума на заемите за покупка на употребяван автомобил - с 13,15% до 5404 лв. Слаб спад от 1,1% има при молбите за пари в брой, като средният им размер е 3168 лв.
“Пет сценария за бъдещето на Европейския съюз" четем във в. “Труд”
30% вероятност за разпадането на ЕС до 2025 г.
Картата на континента става средновековна отново, ако не по своите граници, то по политическите нагласи и съюзи
През декември 1990 г. видни американски експерти правят кръгла маса в Пентагона за бъдещето на СССР. Единодушни са, че вероятността от разпадането му е не повече от 20%. Месеци по-късно реалността ги опровергава. Сега за разпад на ЕС говорят десетки експерти и политици. В българското интернет пространство „разпад на ЕС” се споменава 10 700 пъти, в англоезичното collapse of EU - 285 000 пъти.
Безспорно ЕС се намира в системна криза, резултат на конфликти по всяка от неговите граници от Северна Африка през Турция и Черно море до Балтика, но и на множество вътрешни кризи - икономическа, културна, политическа, институционална, демографска. Има скок на престъпност, протести, безпорядъци, тероризъм, насилие, убийства, стрес. Затова публикуван тези дни доклад за глобалния пазар на оборудване срещу бунтове и протести показва, че той ще расте ускорено през следващите години.