В съвременния свят финансовата грамотност се превърна в необходима и неразделна част от живота ни. Това е също толкова важно умение, както това да четеш, да пишеш и се оправяш с компютрите и Интернет. Тя ви позволява да вземате правилните финансови решения , да подобрявате благосъстоянието на семейството и да гарантирате сигурно бъдеще. Но въпреки ролята на държавата и образователната система, основните знания, умения и навици в тази област идват от семейството, където финансовата грамотност се възпитава у децата от най-ранна възраст.

Финансова култура

Темата за финансовата грамотност е по-актуална от всякога. На пазара се появяват огромен брой финансови услуги и продукти, които трябва да разбирате. Броят на измамите, свързани с пари, непрекъснато расте и за да не се хванете на стръвта им, трябва да сте поне минимално финансово образован. И като цяло, да се осигури просперитет в семейството, правилно управление на парите и възможността да ги увеличите са важни качества за съвременния човек.

Защо не съм богат? 5 нефинансови причини, които ви пречат

Защо не съм богат? 5 нефинансови причини, които ви пречат

Въпреки усилията, често се проваляте, а искате да подобрите собственото си финансово състояние

Първите уроци по управление на личните финанси детето получава в семейството.

Днес един финансово грамотен човек:

  • следи състоянието на личните финанси
  • планиране на разходите и приходите
  • анализира финансовите услуги
  • можете да намерите необходимата финансова информация
  • създава спестявания за спешни случаи
  • умее да спестява и увеличава капитала

Какво можем да направим сами за финансовото образование в семейството, да се научат и малките и големите негови членове да боравят правилни с пари.

Стъпка 1 - Формирайте правилните парични нагласи

Първо трябва да работите с финансовите нагласи, които са заложени в нас, възрастните. Колко често чуваме фразата: няма пари; не живеем богато, няма с какво да започне; парите не могат да купят щастие; парите идват от упорит труд и други подобни. Такива базови разбирания ви пречат да постигнете финансов успех в живота. Ако децата ви постоянно чуват това, тогава те също ще формират грешни парични нагласи . Необходимо е да ги отработите, като ги промените на положителни. Колкото и банално да звучи, това работи. Трябва да се научите да се хващате за такива мисли и да ги преформулирате. Например да мисля не за това, че нямам пари или не мога да си ги позволя, а за това как мога да печеля пари от него, какво мога да направя, за да привлека пари в живота си?

5 неща, в които можете да инвестирате без пари

5 неща, в които можете да инвестирате без пари

Има начини да се влагат успешно други човешки ресурси, за да се постигат финансови резултати без големи средства

Стъпка 2 - Парите не са цел, а начин за постигане на целите

Необходимо е да научим децата на правилно отношение към парите с личен пример. Парите не са най-важното нещо в живота, много по-важно е да си здрав, да имаш приятели, да изпитваш радостта от общуването. Необходимо е да се измъкнем от формулата: " парите решават всичко."

Не ги поставяйте на преден план в живота си. Те са просто средство за постигане на целта. Разбира се, парите значително улесняват решаването на много въпроси и финансови задачи, но като цяло всичко в живота зависи от човека, неговите лични качества. Можете да наследите един милион и да го похарчите за една година. И вие можете целенасочено да натрупвате , спестявате, инвестирате - макар и малки - лични спестявания и накрая да получите голяма сума и да похарчите за значима финансова цел, като закупуване на дом.

Пари има навсякъде. Как да ги спечелите?

Пари има навсякъде. Как да ги спечелите?

Как да станете заможен човек, независимо от вида дейност, с която се занимавате?

Стъпка 3 - Говорете за пари

Колко често в семействата децата са защитени от обсъждане на финансови въпроси. Например малък си, все още не си пораснал или "не пъхай любопитния си нос там, където не му е мястото."

А това е фундаментално погрешно. Напротив, струва си да включите децата в по подходящ начин в обсъждането на семейния бюджет и текущите разходи и да планирате големи покупки заедно. Така, от една страна, те ще се почувстват, че се съобразяват с тях , а от друга, ще се присъединят към проблемите на управлението на бюджета и личните финанси и ще придобият определени умения.

Това ще помогне на цялото семейство да подходи съзнателно към харченето , а не да прави спонтанни и емоционални покупки. Между другото, сега има много различни приложения, които помагат не само на възрастните, но и на децата да се научат как да пестят пари , да постигат финансови цели и правилно да разпределят разходите.

Стъпка 4 - Доверие и съпричастност

Както във всеки друг бизнес, доверието е важно във финансовите въпроси. А децата от 6-7 години могат да получават джобни пари. Нека се научат чрез проби и грешки как правилно да ги управляват. Да си купят сладолед с всичките си пари или спестете за нещо по-важно. Както се казва, не греши този, който не прави нищо. Нека детето започне с малко и направи грешка сега, отколкото в бъдеще, от невежество, да загуби целите си спестявания от измамници.

Между другото, в редица банки можете да получите дебитна карта за деца над определена възраст, като я свържете със сметка на родител . Много е удобно да давате пари на детето, да проследявате разходите, да давате съвети и след това да обсъдите заедно защо не е имало достатъчно средства или как да ги разпределите правилно Освен това децата овладяват различни видове приложения по-бързо от нас , бързо се ориентират в тях, намират изгодни промоции и връщане на пари - също полезно финансово умение.

Можете да давате на децата малки задачи. Например, оставете детето да отговаря за един от разходните елементи на семейния бюджет - например плащането за Интернет. Инструктирайте го да следи навременността на плащанията, да промени тарифата на по-изгодна или появата на интересни промоции. Не всичко ще се получи успешно веднага, но то ще се научи да поема отговорност, да планира разходите и да се научи да намира изгодни варианти.

Стъпка 5 - Играйте на финансови игри

Един от начините за повишаване на финансовата грамотност на цялото семейство могат да бъдат настолните бизнес игри. Така да се каже, ние тренираме финансовите "мускули" без усилие! Има много икономически игри, които са ефективен образователен инструмент . Форматът на играта ви позволява по-добре да асимилирате полезна информация, да развивате умения. Дългите зимни вечери с цялото семейство могат не само да прекарат приятно и забавно , но и да натрупат знания , да подобрят уменията за управление на парите и да натрупат опит във вземането на финансови решения . В крайна сметка какво е игра? Това е симулация на реалния живот. Но тук, за разлика от реалния живот, не е страшно да се направи грешка . Можете да опитате опции и да правите грешки отново, и в крайна сметка да намерите най -доброто решение.

Една от първите подобни игри и може би най-известната е Monopoly. Напоследък се появиха много нови нейни версии, кои то също биха помогнали за получаване на полезни знания и възпитаване на правилна финансова култура.