Ако има желание и политическа воля, преговорната рамка на Република Северна Македония с Европейския съюз може да бъде променена. Това заяви новоизбраният премиер на страната Християн Мицкоски в интервю за ТВ 24, предаде БТА.
По думите му той е готов да седне и да намери решение с новото българско правителство.
"Нашата позиция и аргументи са познати на обществеността и чакаме да видим какви са аргументите от другата страна. Очевидно по този път, по който до сега се вървеше, не може да стане. За да намерим решение, ни трябва партньор и аз очаквам новото българско правителство. И очаквам това да бъде правителство на нашата сестринска партия (в ЕНП) на Бойко Борисов", коментира Мицкоски.
Той иска да разбере каква е била причината да се появи искането за включване на българите в Конституцията на РСМ и какви са потенциалните рискове в бъдеще. Според него Северна Македония е направила много за европейските ценности, но не е получила нищо.
Кой нарушава правата на българската общност в Северна Македония, запита той? Мицкоски отбеляза, че отговорната институция в Европа, която да каже, че това е така, е Европейският съд за правата на човека в Страсбург. Присъдите са 14 за България срещу нула за Северна Македония, изтъкна той.
По думите му македонската общност в България не иска да е част от Конституцията, а иска да си регистрира неправителствена организация. "Значи, там не могат неправителствена организация да регистрират, а тези тук (българите в Северна Македония), имат каквото поискат", заяви Мицкоски.
Иначе новият премиер посочи, че ще подкрепи Договора за приятелство и добросъседство с България и "за всичко, което е полезно".
projekt
на 27.06.2024 в 15:07:43 #8а я си спомнете как се стигна до тук. Киро, Асен, Бойко, Пеевски....казаха че македонците са ни приятели и в всичко е точно. натиска от Макрон и САЩ беше случайно... а ако се върнем по назад в години. как се стигна до това че да се отнемат тези български земи и да се дадат на тогавашна Сърбия/Югославия....... спомнете си войната, спомнете си България на чия страна във войната е била, България на кои страни обяви война, спомнете си как се разви войната, кои бяха победители, кои победени и кои загубиха и кои спечелиха територии. след освобождението си ние винаги сме във войни в които си избираме враг да ни е Русия, много се гордеем как сме "клали казаците"....всичките ни загуби на територия са такива. винаги сме избирали да сме врагове с Русия....после се чудим и сърдиш че руснаците правили така или иначе. Сърбия е била на правилната страна и като победителка е взела територии. същото се отнася за Гърция, за Турция, за Румъния.... не чувам демократите да реват и да плачат за хилядите избити и прогонените от Гърция, Турция.... има много потомци на хора избягали от Гърция. имали сме земи до Солун, Кавала......Одрин..... сега пак сме във война и отново сме врагове с Русия. ако спечелим....ОК....а ако загубим. ако спечели Русия...... ако се стигне до ситуация в която Турция си поиска някой части от България защото те са населени с 60-70-80% от населени с турско самосъзнание.....какво ли би станало. както ние в момента коментираме че Македония е българска, така в някой политически кръгове на Турция се коментира и България като територия и население а и като спомен за едни отминали велики времена на османската империя и несправедливото отнемаме на техни изконни земи.
Опако
на 25.06.2024 в 16:00:26 #7Ами, те сами са си направили Конституцията по такъв начин, че да се вписват всички малцинства! Ние сега да им обясняваме защо искаме признаване на българско малцинство там! Ши.бан сърбомански наглец! Те нека първо да обяснят как от 60% българско население през османския период се стигна до 4-5 хил. българи у тях! България трябва да настоява за пълно разкриване на досиетата и архивите на югославските тайни служби - това трябва да се добави към договореностите и да се отстоява от всички правителства!
power
на 25.06.2024 в 12:53:52 #6Nasko , умната , ще сгазиш лука ! Мицкоски е верен на Белград и Масква .
NaskoZashtoto
на 25.06.2024 в 12:06:03 #5Колкото до Мицкоски, знаем какво е рядко ла¥но. Щом няма проблеми с българското малцинство в Македония, каква е пречката да се включи в нихната костентуция?!
NaskoZashtoto
на 25.06.2024 в 12:02:27 #4Каква е разликата между бесараби и (северно) македонци? Първите те убеждават на руски с румънски акцент, че са българи, а вторите на български със сръбски акцент - че не са българи.
power
на 25.06.2024 в 10:39:22 #3Пълна загуба на време !!!! Само топ идиоти биха преговаряли с този примат .
shtimpo
на 25.06.2024 в 09:39:02 #2“Ако има желание и политическа воля, преговорната рамка на Република Северна Македония с Европейския съюз може да бъде променена.“ ,!,
djeri
на 25.06.2024 в 08:37:26 #1Игнориране абсолютно във всичко на такива като този!Да…