Нови европейски правила, свързани с краткосрочното отдаване под наем, засягат и България. По-точно казано, бизнесът на наемодателите. Регулациите са вследствие от регламент на Европейския парламент относно събирането и споделянето на данни във връзка с услугите за краткосрочно настаняване под наем, съобщават от Министерството на туризма.
От бъргарското ведомство заявиха за Money,bg, че "задаващата се промяна е вследствие на решение на Брюксел, което предлага хармонизиран подход към процедурите за регистрация на домакините, предоставящи услуги по краткосрочно настаняване под наем. Всичко, което се прави е в интерес на потребителите. "
Промените касаят най-вече къщи и апартаменти, отдавани под наем на туристи през онлайн платформи като Booking и Airbnb.
Обемът на услугите за краткосрочно настаняване под наем се увеличава значително с разрастването на онлайн платформи като Airbnb, Booking, Expedia и TripAdvisor. Този тип услуги обхващат около 25% от общото туристическо настаняване в ЕС.
Въпреки че подобни наеми създават ползи за домакините, туристите и много региони, някои анализатори посочват, че липсата на подходящи правила също допринася за проблеми като по-високи цени на жилищата, изместване на постоянните жители, прекомерен туризъм и нелоялна конкуренция.
Какво точно се променя?
Мменява се задължение за публичните органи да поддържат подходящо разработени процедури за регистрация. В същото време онлайн платформите, които предлагат краткосрочно настаняване под наем, се задължават да споделят с публичните органи в държавите членки на Европейския съюз конкретни данни за дейността на техните обекти.
Предвиждат се специални инструменти и процедури, които гарантират, че споделянето на данни е безопасно, съобразено с Общия регламент относно защитата на данните и икономически ефективно за всички участващи страни.
Източник: iStock
Процедурите за регистрация, които държавите в ЕС, включително България, следва да прилагат за местата за краткосрочно настаняване ще бъдат онлайн и ще позволяват автоматично и незабавно издаване на регистрационен номер.
Регистрационните номера задължително се показват от онлайн платформите. Те ще трябва да извършват проверки на случаен принцип дали домакините регистрират и показват валидни номера.
Публичните органи ще могат да отнемат временно регистрационните номера и да искат от платформите да премахват обявите на домакините, които са в нарушение.
Споделяне на данни
Регламентът рационализира споделянето на данни между онлайн платформите и отговорните държавни институции, като онлайн платформите ще трябва да им предоставят данни за броя на нощувките и броя на гостите веднъж месечно, по автоматизиран начин.
За малките и микроплатформите се предвиждат възможности за отчитане на информация на всеки три месеца. За получаването и обработването на тези данни се създават "Единни цифрови входящи точки".
Повторното използване на данните в обобщен вид ще бъде за статистически справки за туризма, изготвяни от Евростат, както и за бъдещото европейско пространство за данни за туризма.
С тази информация ще се подпомогне развитието на иновативни услуги, свързани с туризма.
Европейските регулатори смятат, че нововъеденията ще подволят на властите в европейските страни да наблюдават спазването на правилата за регистрация и ще даде възможност на националните органи да прилагат подходящи политики в сектора на краткосрочното настаняване под наем, което е все по-успешен бизнес модел в Европа.