Забавянето в жилищния сектор в САЩ няма да се прехвърли през Атлантическия океан, пише Thomson Financial.

Въпреки, че покачването на лихвените нива и по-строгите кредитни условия ще забавят поскъпването на недвижимите имоти на Стария континент, американските жилищни проблеми няма да се повторят в Европа.

Горният анализ е изготвен от водещата инвестиционна банка Morgan Stanley. Експертите твърдят, че американският пазар на вторични ипотеки няма свой европейски еквивалент, затова проблемите сходни с американските в Европа ще бъдат ограничени.

Американският пазар видя едно мащабно отказване от плащания по вторичните ипотеки, които бяха отпуснати на заемополучатели с лоша кредитна история. Ненадеждните длъжници не можеха повече да си плащат вноските, щом лихвите бяха вдигнати - и цените на имотите паднаха.

Обаче условията за отпускане на кредити в Европа са много по-стриктни, като малцина ненадеждни длъжници можеха да теглят заем за 100% от цената на дома. По тази причина рисковете в Европа са много по-ниски.

Обаче експертът на Morgan Stanley, от когото излиза въпросния коментар, признава, че цените в Европа за последните 10 години са нараснали много повече, отколкото в САЩ, така че европейските недвижими пазари са уязвими, ако оптимизмът в икономиката помръкне, а цените на кредитите (лихвите) тръгнат нагоре.

Страните от ЕС, където спекулативни фактори са довели до вдигане на цените през последните години, са Великобритания, Испания, Дания и Гърция. Ако има забавяне, то може да се очаква там.

В заключение се твърди, че спадът в осъществените сделки и цените на имотите из цяла Европа е значителен, но по-широко въздействие на случващото се на финансовите пазари върху сектора е много по-малко вероятно, отколкото в САЩ.