Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни, цитирани от БНР.
При това цените на жилищните имоти са нараснали с 6% само от началото на 2025 година.
Пазарът на имоти у нас расте в очакване на влизането ни в еврозоната. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с помощта на ипотечен кредит, а останалите - с разполагаеми пари в брой.
Оказва се, че България, която е страната в ЕС с най-ниски доходи и стандарт на живот, голяма част от сделките с имоти са с пари брой, докато в Европа 80% и 90% от сделките с имоти са с кредит.
Тази тенденция се наблюдава въпреки рекордния ръст на ипотечното кредитиране, отбелязва Йордан Йорданов - управляващ директор на една от големите брокерски компании на пазара. Той обясни посочените данни със "сивите" пари в българската икономика.
"Ние знаем, че в България има много сериозна сива икономика. И реално погледнато, в частния сектор много голяма част от хората не се осигуряват на това, което получават. С 200-250-300 хиляди евро един обикновен клиент идва. Но реално погледнато клиентите разполагат с доста прилични финанси", посочи той.
Според данните, кредитирането през 2024 година е нараснало с 30%, а жилищата са поскъпнали с 16 на сто. Прогнозите са, тенденцията да се запази и след присъединяването на България към еврозоната, когато по-голям интерес към българския имотен пазар се очаква и от чужденци.
Според експерта, сделките с имоти с използването на кредит са по-добрия вариант, дори и при налични средства в брой.
По думите му, като се има предвид нивото на инфлация и нивото на лихвата на ипотечен кредит при покупката на имота, се вижда, че е много по-изгодно да се ползва ипотечен кредит, тъй като инфлацията "поглъща" въпросната лихвата.
Брокери на имоти, пожелали анонимност, коментират пред DW, че "в страната има страшно много мръсни пари. Хората се страхуват от задаващото се евро и бързат да ги вложат. Притесняват се, че след това трудно ще ги официализират. И това, разбира се, надува цените."
Ще припомним, че според данните на БНБ излезли в края на февруари, пpи жилищнитe ĸpeдити в лeвoвe, cpeдният лиxвeн пpoцeнт пpeз янyapи ce зaпaзвa нa нивo oт 2,5%, a годишният процент на разходите (ГΠP) пo тeзи ĸpeдити нaмaлявa нeзнaчитeлнo c 0,04 пp. п., дo 2,78%. Toвa oзнaчaвa, чe нa пpaĸтиĸa тpeти пopeдeн мeceц (ноември 2024 г.-януари 2025 г.) cpeднитe нивa нa цeнитe нa жилищнитe ĸpeдити ca пoчти eднaĸви.
Освен това, към края на януари 2025 г. жилищните кредити, по данни на БНБ, възлизат на 26,044 млрд. лв. и нарастват на годишна база със значителните 29,3%, което практически е колкото декемврийския годишен ръст.