Във връзка с намерението на финансовия министър Симеон Дянков да инвестира 20% от Сребърния фонд на Българската фондова борса, както и в купуването на родни ДЦК потърсихме мнението на икономиста от Индъстри уоч Лъчезар Богданов.

Ето какво каза той:

Управлението на Сребърния фонд трябва да е стабилно, а не да подпомага борсата. Смисълът на борсата е да може сама да намира своите инвеститори и ако не се справя с тази задача, то трябва да си зададем въпроса за смисъла от съществуването й.

Важно е да се отбележи, че самият фонд се казва Фонд за гарантиране устойчивостта на пенсионната система. Това идва да покаже, че той акумулира публични средства, които трябва да гарантират, в моменти на рискове, стабилността на пенсионната система.  Действието влиза в пълно противоречие с идеята да се инвестира в българските компании по две причини.

Първо идеята на резерва е да бъде външен, защото ако нещата на макроикономическо равнище се влошат да можеш да разчиташ на средства от по-стабилни пазари.

Втората причина е че на българския фондов пазар няма емитенти с толкова високо качество. Традиционно такива ресурси ако се инвестират в борсови дружества то се избират такива с най-високия кредитен рейтинг(ААА), а такъв няма дори самото правителство. Тези пари трябва да се управляват стабилно и консервативно, допълни Богданов.

Как да инвестираш в компании, на които собственикът може да бъде застрелян пред някой стриптийз бар?  Това си е чиста проба обида към българския гражданин и неговата интелигентност.

Купуването на българско ДЦК със средства от Фонда е изхарчване на парите, както и да бъде обрисувано счетоводно тази операция. Държавата да изкупува собствените си книжа е абсурдно

Не можеш да имаш резерв и след това да го похарчиш.  Не случайно Сребърният фонд е част от фискалния резерв - защото правителството, когато има проблем с изплащането на пенсиите или на дълга да може да вземе от него, за да финансира временни дефицити.

Не може да имаш резерв, който да дадеш обратно на себе си и да го изхарчиш за текущи разходи. При едни фискални затруднения, как точно правителството ще извади пари за да върне на себе си този дълг, коментира икономистът.

Това което се опитва да направи правителството е счетоводна измама. И не само счетоводна - това е измама на всякакво ниво.

Няма как да дадеш сам на себе си пари и да ги изпиеш и после да си сложиш бележка „дължа си 1000 лв."

Всичко това се прави, защото правителството търси всякакви начини да похарчи пари от резерва без да емитира заеми. Защото една крупна емисия на облигации би повишила значително ливхите по дълга, тъй като едва ли ще бъде посрещната с голямо търсене.

Ако в следващите 2-3 месеца излезем с една емисия на дълг от 1-2 млрд. ще пазарът ще реагира така, че ще тръгнем по пътя на Португалия.

В момента финансовото министерство играе на дребно с емисиите ДЦК и избира да се финансира от фискалния резерв именно заради опасенията на Симеон Дянков, че ще трябва да плаща високи лихви.

И тъй като фискалният резерв опря до дъното и стигна Сребърния фонд няма други маневри освен да се освободи и част от неговия ресурс

Материалът не е препоръка за инвестиционно решение!