Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед относно плановете за създаване на национален суверенен фонд, т.е. американски фонд на националното благосъстояние. Как това е възможно в икономика с дълг от 36 трлн. долара и без ресурсни приходи в бюджета, се прави анализ в материала на РБК.
На 3 февруари президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който нарежда на министерствата на финансите и на търговията в срок от три месеца да разработят план за създаване на американски фонд на националното благосъстояние (суверенен фонд). Този план би трябвало да включва препоръки относно източниците на финансиране, инвестиционните стратегии и модела на управление на фонда.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви, че суверенният фонд може да бъде създаден в рамките на 12 месеца, а самият Тръмп обеща, че неговата администрация ще "създаде много богатство" с този фонд.
Макар че за САЩ това ще бъде първият подобен опит, 23 американски щата имат подобни суверенни фондове с общи активи от 332 млрд. долара, показват документите на администрацията на Тръмп. Сред тях са фондовете на Аляска, Тексас и Ню Мексико, които управляват приходи от природни ресурси.
На федерално ниво обаче бюджетният дефицит на САЩ е 2 трилиона долара (за календарната 2024 г.), като държавният дълг надхвърля 36 трилиона долара - при тези условия създаването на нов фонд поражда въпроси относно неговата устойчивост, предупреждава Дмитрий Целишев, управляващ директор на инвестиционната компания Rikom-Trust.
Как ще бъде попълван фондът на националното благосъстояние на САЩ
Белият дом твърди, че правителството на САЩ разполага с "огромна сума финансови активи с висока оценка, които могат да бъдат инвестирани чрез суверенен фонд". Според данните, сумата на тези активи е 5,7 трилиона долара, а ако се вземат предвид и "резервите от природни ресурси", тази сума ще бъде "много по-голяма". Същевременно обаче, конкретните източници на попълването обаче все още не са ясни. По-рано Тръмп изрази идеята, че суверенният фонд може да бъде попълван и от приходите от вносни мита.
Като се има предвид, че САЩ не разполагат нито със свръхпечалби от нефт и газ, нито с големи валутни резерви, съществуват три основни начина за финансиране на подобна финансова институция - заемане на средства на финансовите пазари, продажба на американски държавни активи, а третият източник може да е приходи от данъци и/или мита, отбелязва старши научен сътрудник от Института за международна икономика "Питърсън" (PIIE) Аднан Мазарей в публикация на Foreign Policy.
Бъдещият суверенен фонд би могъл да емитира свои собствени облигации, които да бъдат обслужвани от приходите от активите, според друг финансов експерт. Възможно е фондът да взема заеми, но те може да са "квазиправителствени", а не пряк държавен дълг.
За какви цели Тръмп иска да създаде суверенен фонд на САЩ
Според Holland & Knight, такива фондове могат да имат следните цели:
- изглаждане на волатилността в икономиката предизвикана от цените суровините;
- създаване на финансови резерви за бъдещите поколения;
- намаляване на зависимостта от един източник на доходи чрез диверсифицирани инвестиции;
- придобиване на активи от стратегическо значение за националните интереси.
Според някои финансисти, пише РБК, планът на Тръмп е обусловен както от икономически, така и от политически и стратегически цели. От икономическа гледна точка, това е начин да се привлекат допълнителни инвестиции в САЩ и да се диверсифицират източниците на приходи.
Както отбелязват от PIIE, суверенният фонд може да бъде полезен в случаите, когато "пазарът се проваля" - например, ако частният сектор не е готов да инвестира (в някои военни индустрии, в транспортна инфраструктура) или социалната значимост на даден проект е по-висока от финансовата му възвръщаемост.
Тръмп открито предположи, че суверенният фонд може да бъде използван и за закупуване на част от TikTok - видео платформа, собственост на китайската ByteDance (услугата е заплашена от забрана в САЩ от съображения за национална сигурност).
Spotlight
на 21.02.2025 в 01:10:41 #1Намерил е начин, как да запълни фонда, като отнеме средствата на тези, които от години изпразват хазната. След всичките тези разкрития, които Мъск направи, се оказаха на социални помощи в щатите 20 милиона сто годишни пенсионери (даже има и над 150 г). Да не говорим още колко под 100 г мъртви души се облажват.