Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед относно плановете за създаване на национален суверенен фонд, т.е. американски фонд на националното благосъстояние. Как това е възможно в икономика с дълг от 36 трлн. долара и без ресурсни приходи в бюджета, се прави анализ в материала на РБК.

На 3 февруари президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който нарежда на министерствата на финансите и на търговията в срок от три месеца да разработят план за създаване на американски фонд на националното благосъстояние (суверенен фонд). Този план би трябвало да включва препоръки относно източниците на финансиране, инвестиционните стратегии и модела на управление на фонда.

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви, че суверенният фонд може да бъде създаден в рамките на 12 месеца, а самият Тръмп обеща, че неговата администрация ще "създаде много богатство" с този фонд.

Макар че за САЩ това ще бъде първият подобен опит, 23 американски щата имат подобни суверенни фондове с общи активи от 332 млрд. долара, показват документите на администрацията на Тръмп. Сред тях са фондовете на Аляска, Тексас и Ню Мексико, които управляват приходи от природни ресурси.

На федерално ниво обаче бюджетният дефицит на САЩ е 2 трилиона долара (за календарната 2024 г.), като държавният дълг надхвърля 36 трилиона долара - при тези условия създаването на нов фонд поражда въпроси относно неговата устойчивост, предупреждава Дмитрий Целишев, управляващ директор на инвестиционната компания Rikom-Trust.

Как ще бъде попълван фондът на националното благосъстояние на САЩ

Белият дом твърди, че правителството на САЩ разполага с "огромна сума финансови активи с висока оценка, които могат да бъдат инвестирани чрез суверенен фонд". Според данните, сумата на тези активи е 5,7 трилиона долара, а ако се вземат предвид и "резервите от природни ресурси", тази сума ще бъде "много по-голяма". Същевременно обаче, конкретните източници на попълването обаче все още не са ясни. По-рано Тръмп изрази идеята, че суверенният фонд може да бъде попълван и от приходите от вносни мита.

Като се има предвид, че САЩ не разполагат нито със свръхпечалби от нефт и газ, нито с големи валутни резерви, съществуват три основни начина за финансиране на подобна финансова институция - заемане на средства на финансовите пазари, продажба на американски държавни активи, а третият източник може да е приходи от данъци и/или мита, отбелязва старши научен сътрудник от Института за международна икономика "Питърсън" (PIIE) Аднан Мазарей в публикация на Foreign Policy.

Бъдещият суверенен фонд би могъл да емитира свои собствени облигации, които да бъдат обслужвани от приходите от активите, според друг финансов експерт. Възможно е фондът да взема заеми, но те може да са "квазиправителствени", а не пряк държавен дълг.

Колко ще губят годишно най-големите производители на автомобили от въвеждане на новите мита от Тръмп

Колко ще губят годишно най-големите производители на автомобили от въвеждане на новите мита от Тръмп

Световната автомобилна индустрия като цяло ще загуби десетки милиарди годишно

За какви цели Тръмп иска да създаде суверенен фонд на САЩ

Според Holland & Knight, такива фондове могат да имат следните цели:

- изглаждане на волатилността в икономиката предизвикана от цените суровините;

- създаване на финансови резерви за бъдещите поколения;

- намаляване на зависимостта от един източник на доходи чрез диверсифицирани инвестиции;

- придобиване на активи от стратегическо значение за националните интереси.

Според някои финансисти, пише РБК, планът на Тръмп е обусловен както от икономически, така и от политически и стратегически цели. От икономическа гледна точка, това е начин да се привлекат допълнителни инвестиции в САЩ и да се диверсифицират източниците на приходи.

Както отбелязват от PIIE, суверенният фонд може да бъде полезен в случаите, когато "пазарът се проваля" - например, ако частният сектор не е готов да инвестира (в някои военни индустрии, в транспортна инфраструктура) или социалната значимост на даден проект е по-висока от финансовата му възвръщаемост.

Тръмп открито предположи, че суверенният фонд може да бъде използван и за закупуване на част от TikTok - видео платформа, собственост на китайската ByteDance (услугата е заплашена от забрана в САЩ от съображения за национална сигурност).

Норвежкият пенсионен фонд с рекордна печалба за 2023 година

Най-големият пенсионен фонд в света с рекордна печалба за 2023 година

В какво са най-големите инвестиции на фонда