Сред масовите търговски стоки, металите бяха хита на 2006. Цените им нараснаха между 20% и 160% и металите станаха траен елемент в портфолио на инвеститорите. „Мнозина бяха учудени от ръста, като знаеха, че металите нарастваха силно през изминалите три години", казва Майкъл Дейвис, анализатор в брокерска фирма, цитиран от France-Presse.

Най-добри резултати за 2006 имаха металите никел и цинк. Цената на никела се качи с цели 160% до рекордните $34,500 за тон, а цинкът достигна $4,580 за тон при увеличение 130%.

Медта се покачи до $8,000 за тон, а алуминият удари $3,000 за тон, което е историческа висота. Рекордни бяха цените и за оловото и калая.

Базата на това увеличение бе комбинацията между активното търсене от инвестиционните фондове и мощният икономически ръст в Китай, както и съкращавания в производството, предизвикани от стачки на миньорите и отлагане на изграждането на нова инфраструктура.

В добавка на това, глобалните запаси на тези метали са спаднали до рекордно ниски равнища.

„Големият ръст на китайската икономика, който се очаква че ще продължи и през следващата година, ще поддържа цената на високи равнища и през 2007", казва анализатор. „От страната на доставките, очакваме всеобщия недостиг от 2005/6 да се поправи, но запасите изглежда ще останат много ниски".

По отношение на ценните метали, златото достигна $730 за унция през май, което е най-високото ниво от 26 години, което се дължи на активното купуване от страна на централни банки и частни инвеститори.

Цените на среброто скочиха с 60% до $15.22 за унция - най-високата стойност от 1980. Среброто дължи поскъпването си основно на листването на фонд за проучване и добив на сребро на фондовия пазар в САЩ.

Слухове за соден фонд за платината подхвърлиха цените на белия метал до историческия връх от $1,402.50 за унция през ноември.