„Българите плащат първо ипотеката, а накрая - парното и водата", обобщава от първата си страница „Сега"
Българинът най-често отлага плащането на кабелна тв (65%), парно (60%) и вода (55%). Всеки пети случай на закъснели вноски е по лизинг на автомобила, потребителски кредит или кредитната карта. Най-малко просрочия има при жилищните заеми и при сметките за ток.
Това показва изследване на асоциацията на фирмите, събиращи дългове у нас. "При ипотеките причината е пословичната привързаност на българина към дома си", обясни Димитринка Гринко, директор на "Сайкъл Кредит България". Обяснението за тока пък е, че компаниите лесно дърпат шалтера на нередовните клиенти.
Оказва се, че значителна част от проблемите са от незнание - на практика всеки пети не се издължава навреме заради липса на елементарна финансова култура, твърдят колекторските фирми. 8% не четат договорите, които подписват, и не разбират същността на финансовия продукт, например кредитна карта. Стига се до комични оправдания като "Не съм взел кредитна карта, взех си пердета". "Има и такива, които просто не искат да плащат на монополите" (6%), това е т.нар. синдром "Андрешко", посочи Гринко. А част от хората (12%) не знаят какво да направят, за да прекратят отношенията си с кредитора.
Още от статията на „Сега"
„През 2012 г.: Почивки цял месец", четем от първата страница на „Стандарт"
2012 г. се очертава купонджийска година с много ваканции. Стартът ще бъде още на Нова година, когато ще си почиваме три дни. За първи път ще отидем на работа на трети януари, реши кабинетът. Близо месец ще са почивките около националните празници. На фаталния 13 април се пада Разпети петък. Датата слага началото на четиридневен великденски уикенд. Купонът за 1 май пък започва още на 28 април. Докато влезем в работния ритъм, ще трябва пак да полентяйстваме по светлия празник 24 май. Тогава пак се падат четири дни ваканция. След традиционните летни отпуски ще почетем Съединението с още четири почивни дни - от 6 до 9 септември. Празничната фиеста ще приключи по Коледа, когато ще се съберат цели пет безгрижни дни. Четири от дните от дългите уикенди ще се отработват в следващите съботи.
Още от статията на „Стандарт"
„Двойни заплати за чиновници отличници", информира от първата си страница „Монитор"
Шефовете ще могат да дават двойни заплати на онези служители, които са им особено нужни. Това ще позволи новата система на заплащане и оценяване на държавната администрация, която представи вчера вицепремиерът Симеон Дянков. Той планира тя да влезе в сила още от януари, макар че ще й трябват поне 3-4 години, докато заработи на пълни обороти. Сега юристите и инженерите например предпочитат частните фирми и ако не бъдат стимулирани, все така ще избягват работата в държавната администрация, поясни финансовият министър.
От 2012 г. близо 80 000 души ще получават заплати, формирани по нов начин - без класове за прослужено време, а с бонуси, които ще се променят 4 пъти в годината и ще зависят от старанието им. Близо 70% от парите ще се определят след годишна оценка на труда им, а останалите до 30% ще са различни надбавки, които ще се дават след тримесечни оценки на труда им. Освен държавните и общинските чиновници в системата ще се включат също данъчните, митничарите и служителите на НОИ, НЗОК, СЕМ, КРС и др. Извън новите правила остават всички силови структури и служителите в парламента и президентството.
Всички чиновници в държавата вече ще получават заплати, определяни по едни и същи критерии и правила. Възнагражденията им няма да зависят от стажа, а единствено от усилията им. Ще отпаднат всички форми на т.нар. допълнително материално стимулиране, коментира вицепремиерът. Въвеждането на единната матрица за заплащане обаче на практика ще тръгне чак от 2013 г., понеже едва през декември 2012 г. ще имаме първата годишна оценка на труда, поясни той.
Бюджетът за догодина е такъв, какъвто е, коментира още Дянков. С въвеждането на новата система през 2012 г. никой няма да загуби нищо от заплатата си, но шефовете, които умеят добре да управляват своите бюджети, ще могат още догодина да раздават бонуси на заслужилите си служители.
Още от статията на „Монитор"
„Възрастта за пенсия се вдига с 1 година от 2012 г.", информира „Сега"
"Възрастта за пенсиониране ще се вдигне с 1 година от 2012 г.", заяви зам.финансовият министър Владислав Горанов за bTV снощи. Предложението ще бъде направено от депутати от мнозинството и ще бъде прието заедно с бюджета за 2012 г.
По-рано днес финансовият министър Дянков отказа да отговори на този въпрос. Той заяви: "Вече съм казал моите идеи. Законите за 2012 г. са вече в парламента. Така че очаквам от парламента да реши дали сега е добрият момент. За мен точно сега е моментът".
Прехвърляйки предложението и решението директно на парламента, правителството си спестява преговори със синдикатите и задължителното представяне на законопроекта за обществено обсъждане. Ходът е безпрецедентен, тъй като навсякъде пенсионни реформи се провеждат с широки дискусии.
Според bTV мнозинството на ГЕРБ подкрепя вдигането на възрастта, но засега единствено шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова подкрепя публично идеите на Дянков. Тя смята, че вдигането на възрастта трябва да започне догодина, но плавно, а не както е планирано чак от 2021 г. с по шест месеца на година.
След заседанието на тристранката вчера, която обсъждаше идеите за реформи в администрацията и в заплащането на чиновниците, финансовият министър е бил предупреден от синдикатите, че ако се появят пенсионни промени в Кодекса за социално осигуряване, те веднага ще изкарат хората на улицата. "Той ни увери, че не планира такива предложения", каза за "Сега" президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Още от статията на „Сега"
„Лятото се оказа студено за българската икономика" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Икономиката на България е започнала да се забавя още през лятото, въпреки че повечето прогнози бяха това да се случи в последните месеци на тази година. Забавената активност в Европа обаче се е прехвърлила и тук, а българските компании все повече усещат свиването на външните и вътрешните пазари.
За по-добро представяне не е помогнал и летният туристически сезон, който отчете около 10-15% ръст на туристите и близо 6% в приходите според представители на бранша. Само преди дни икономисти и финансисти предупредиха, че дори и крехкият растеж на икономиката спира, което ги накара да намалят очакванията си и за следващата година. От Министерството на финансите вече обявиха, че са готови да прекроят бюджет 2012, ако прогнозите се влошат.
Без промяна
Брутният вътрешен продукт на България за периода юли - септември е останал без промяна спрямо предходното тримесечие, а на годишна база се е повишил с 1.3%. В момента все по-често се споменава и рискът от нова рецесията в Европейския съюз, но засега повечето прогнози са България да я избегне, макар да не се изключва в най-лошите сценарии.
Макар и слабо обаче потреблението продължава да отчита ръст - на тримесечна база той е 0.4%, а спрямо третото тримесечие на миналата година увеличението е 1.7%. Дори и това обаче не може да доведе до повишение на икономиката, тъй като инвестициите се понижават значително - със 13.7% на тримесечна база, а на годишна спадът е 3.1%
Усещане за несигурност
Някои от компаниите вече усещат забавянето, други отчитат ръст, но всички чувстват несигурност. "Не е добре работата. Има стагнация на пазарите, която рязко понижава цените на продукцията ни, а суровините поскъпват. Ние нямаме накъде повече да освобождаваме хора. Ако направим допълнителни съкращения, ще трябва да спрем производство", коментира Васил Александров, прокурист на "Агрополихим", компания - производител на торове за земеделието.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Дълговата криза удари българската икономика по-рано от очакваното", съобщава от първата си страница „Класа"
Растежът на българската икономика замръзна. За третото тримесечие по експертни оценки на НСИ брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал с 1,3% спрямо същия период на 2010 г., но спрямо второто тримесечие запазва равнището си, т.е. няма отчетен растеж.
В номинално изражение през лятото сме произвели стоки и услуги за 21,17 млрд. лв., а реализираната добавена стойност в икономиката е 18,14 млрд. лв. Така икономическото забавяне заради свитите поръчки от Европа ни застигна по-рано от очакваното. Според повечето експерти тенденцията трябваше да се усети едва след края на лятото, който е традиционно силен период за икономиката заради добрите резултати в земеделието и туризма. За цялата година правителствената прогноза сочи икономически ръст от 3,6%.
Добрата новина е, че според данните на националната статистика потреблението през третото тримесечие успява да излезе на плюс - с ръст от 0,4% спрямо април-юни. Износът на стоки се увеличава с 1,4%, а вносът намалява с 3,3%. Спрямо същия период на миналата година основен принос за регистрирания положителен икономически растеж има импортът, който се увеличава с 3,4%. Експортът пък нараства с 1,7%. Крайното потребление отчита ръст от 1,7% на годишна база.От НСИ уточняват, че експертните оценки отразяват най-ранната картина на икономиката, като разчетите се основават на предварителни налични към момента месечни и тримесечни данни. Окончателните резултати за третото тримесечие на 2011 г. ще бъдат готови на 6 декември.
Статистиката потвърждава и прогноза на „Блумбърг", излязла вчера, за развитието на източноевропейските икономики и в частност на България. Според експертите растежът им вероятно ще се забави през третото тримесечие заради дълговата криза, която е свила износа и е затруднила отпускането на заеми от банките.
Още от статията на „Класа"
„Павлов и Донев източили Общинска банка", разкрива „Монитор"
Вестниците „Труд" и „24 часа" са купени с крадени пари, източени от Общинска банка. Това обяви вчера в предаването „Гореща точка" по ТВ7 общинският съветник от ДСБ Атанас Атанасов.
Коментарът му бе по повод разследване на телевизията, което показва схемата, по която сегашните собственици на медийната групировка Любомир Павлов и Огнян Донев са източили Общинска банка през далечната 2000 г. По думите на Атанасов това е най- голямата кражба, извършена в Столична община от промените насам. Именно с парите, които Донев и Павлов са прилапали от крупната далавера, преди месеци успяха да сложат ръка и върху бившите ВАЦ-ови издания.
След създаването й през далечната 1996 г. 67% от капитала на Общинска банка се държат от Столичния общински съвет. Общинските фирми "Пътища и съоръжения", ВиК и "Софинвест" пък контролират пакет от около 26% от акциите. Останалите 7 на сто държат други акционери. В края на 1997 г. обаче на общо събрание на банката тогавашният кмет на столицата Стефан Софиянски и шефът на СОС Антоан Николов дават съгласие да се промени уставът на банката.
Промяната гласи решенията за управлението на банката да се вземат с ? от гласовете на акционерите вместо с 2/3. Именно това позволява чрез приватизация на част от общинските дружества по-късно управлението на банката да попадне в частни ръце. През това време в ръководството на банката вече фигурира приближеният до кмета Софиянски Любомир Павлов от СДС.
Реално приватизацията на банката стартира през 2000 г. Тогава Павлов се договаря с друг скандален бизнесмен - Огнян Донев. Сегашният фармацевтичен бос е дал начало на бизнеса си със съмнителна гаражна търговия. Преди 11 години Донев проявил интерес към общинското дружество „Софийски аптеки" и се съгласил да участва в схемите на Павлов, за да успее да прилапа фирмата.
В последствие пък Донев се оказва основна фигура в престъпната далавера за източването на Общинска банка. Освен фармацевтичния бос в играта се включва и скандалният олигарх Иво Прокопиев. Между 1997 г. и 2000 г. общинските фирми "Пътища и съоръжения" и ВиК прехвърлят дяловете си от банката на дружеството „Софстрой", контролирано от Прокопиев.
Още от статията на „Монитор"
„Казарми стават молове", съобщава „Стандарт"
Кметове в цялата страна масово благославят изборите, след като се оказа, че дни преди вота Министерството на отбраната е дарило редица общини с атрактивни имоти. Сега градоначалниците стягат екипите си, за да мислят какво ще изникне върху подарените терени. Молове, спортни комплекси, клиники и учебни центрове са само част от идеите, които скоро ще изникнат върху бившите казарми.
В Хасково планират да издигнат нов спортен комплекс върху част от бившето танково поделение и щаба на дивизията в района между бул. "Раковски" и ул. "Дунав". От военните останаха полуразрушен покрит басейн и тревен футболен терен, които ще бъдат възстановени.
Сливен пък вече готви концепция за ползването на военните имоти, които държавата предостави на кметството три дни преди втория тур на изборите. Общината получи летище "Бършен", военния стадион и други имоти, чиято обща стойност възлиза на 40 милиона лева. По пазарни цени обаче стойността е двойно повече, категорични са експерти. "Ще се опитаме максимално бързо да подготвим документацията и ще действаме целесъобразно с всеки имот. Ще се освобождаваме от някои по законов начин чрез търгове и концесии", заяви кметът на Сливен Кольо Милев.
Още от статията на „Стандарт"
"Очаквамe 30 млн. лв. от продажба на активи в началото на 2012 г.", казва в интервю за „Класа" Владимир Владимиров, председател на Съвета на директорите на Български държавни железници
Г-н Владимиров, предвиждате ли да се водят преговори със синдикатите в БДЖ за промени в колективния трудов договор във връзка с плана за оздравяване, защото това е едно от условията за отмяна на подготвената стачка?
- Не, не водим преговори. Решени сме да отстояваме позициите си, дори да се стигне до активни стачни действия. Становището на ръководството на БДЖ е категорично и то няма да се променя. И това е казано на синдикатите. Има клаузи в колективния трудов договор, които не подлежат на обсъждане. Категорични сме, че предложенията на профсъюзите, както и някои от клаузите в стария договор няма да бъдат приети. Не сме съгласни да съгласуваме с тях всяко освобождаване.
Друга точка, която не одобряваме, е повишаване на заплатата за знание на език, защото според нас това е изискване за назначаване на дадена позиция, а не аргумент за повишаване на възнаграждението по принцип. Всички останали предложения, които предвиждат ръководството на железницата да се допитва до синдикатите за всяко свое действие, са неприемливи. Ако имат някакви други теми за дискусия, сме готови да говорим.
Няма да отстъпим от нито една от 5-те мерки за реформа, които са най-спешни за прилагане. Синдикалните лидери, ако желаят да стачкуват, да го направят. Но трябва да са съвсем наясно, че те нанасят вреда на железницата. Дори и да има ефективна стачка на 24 ноември, ръководството на железницата няма да отстъпи от позицията си. Категорични сме, че ще прокараме реформите, които сме започнали. Който иска да стачкува, той носи отговорност за бъдещето на компанията. Ако се стигне до фалит, вината няма да е в управлението на БДЖ.
Според някои изказвания съкращенията в холдинга ще достигнат 6000, кога се предвижда следващото намаляване на персонала?
- Не предвиждаме освободените служители от железницата да достигнат 6000. Това, което се обяснява, е, че при сегашната натовареност на компанията реално необходимите хора, които трябва да работят в нея, са 7000. До тези цифри стигаме, като сравняваме работата на българската железопътна компания с други аналогични на БДЖ международни компании, които извършват същите обеми работа. Трябва да отбележим все пак, че това е хипотетична разлика и не означава, че толкова работници ще бъдат освободени.
Ще бъдат съкратени 2000, както вече обявихме, след това оптимизацията ще продължи с други механизми. Трябва да отчетем, че има текучество на персонал без намеса на ръководството, има служители, които са в пенсионна възраст. Намаляване на персонала ще има и с отделянето на някои дейности към частни компании. Предвижда се около 600 души да се пренасочат в частния сектор.
Освобождаването от какви активи освен скрап и вагони предвиждате през следващата година и какви приходи очаквате от тях?
- Всичко, което не е необходимо на компанията, ще бъде продавано. Освен вагоните се планира и продажба на локомотиви. Има и почивни станции, за които ще се подготвят търгове. За първите 6 месеца сме планирали приходите от освобождаването от излишни активи да са 30 млн. лева. След това ще ни е необходимо техническо време, за да прегледаме останалата част на наличностите и да ги оценим като стойност. Не можем да планираме други приходи, защото все още не знам какви количества и на каква стойност скрап и други активи ще останат след първите продажби. Всичко е с вероятностен характер, затова не могат да се дадат прогнози за цялата 2012 г.
Още от интервюто на „Класа"