Хуманоидните роботи имат потенциала да се превърнат в следващата технологична революция в производството - вече се правят тестове в реална среда, а цената с всяка следваща генерация става все по-ниска. Това каза в студиото на Money.bg Кристиян Михайлов, съосновател на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi).

По думите му в момента сме свидетели на състезание между Китай и САЩ, като в единия случай държавата инвестира милиарди долари, докато в другия имаме силна роля на инвестиционните фондове - затова и хуманоидите са в Топ 4 на технологиите, получили финансиране зад Океана.

Китайски автомобилен производител инвестира $13 милиарда в хуманоидни роботи, които да съперничат на тези Мъск

Китайски автомобилен производител инвестира $13 милиарда в хуманоидни роботи, които да съперничат на тези Мъск

Базираният в Гуанджоу Xpeng навлезе в индустрията на хуманоидни роботи през 2020 г.

Говорим за роботи, които могат да използват машини и работни станции, предназначени за хора. Именно в такава роля вече се тества хуманоид в завода на BMW, а Илон Мъск иска да вкара своя Optimus във фабриките на Tesla до края на годината.

"Част от експертите, които интегрират роботи, са скептични, че хуманоидите са точното решение. Това обаче не значи, че Китай няма да продължи тези инвестиции - имат доста предприятия, в които могат да ги тестват и на база на тези тестове могат много по-бързо да разработят последващи версии. Една от китайските компании успя да свали цената на хуманоида си между двете версии 5-6 пъти, т.е. от 90 000 долара го направи 15-16 000", посочи Михайлов.

Мъск: Можем да очакваме, че на Земята ще има около 1 милиард хуманоидни роботи до 2040 г.

Мъск: Можем да очакваме, че на Земята ще има около 1 милиард хуманоидни роботи до 2040 г.

Роботите му Optimus ще имат приблизителна цена от 20 000 за брой

Започваме да се доближаваме до годишното възнаграждение на работник от плът и кръв, а според експерта ценовите бариери тепърва ще падат. Има някои наблюдатели, които твърдят, че ни чака бъдеще, в което генеративният изкуствен интелект поема интелектуалната работа, а роботите - физическата. Има ли място за хората в това бъдеще?

"Защо аз смятам, че хората не трябва да бъдат притеснени от навлизането на хуманодите? Така или иначе трябва да дадем тежките и трудни дейности на хуманоиди, роботи и машини. Няма икономическа логика в дългосрочен план да даваме този тип дейности на хората - включително и в здравен аспект. Хората, които са в производства, изискващи тежък физически труд, ще легнат на здравната система", подчерта Михайлов.

 BMW вкарва роботи в един от най-големите си заводи

BMW вкарва роботи в един от най-големите си заводи

Те ще бъдат интегрирани в производствените процеси

Но и призна, че позицията му все още е непопулярна: "Големият проблем е че много трудно ще пречупим стандартното човешко мислене, че хуманоидите идват да помагат". Особено в общества с по-ниска степен на автоматизация като българското.

България трябва да е нагоре по веригата

Годишният доклад на PARAi показва, че въпреки големия двуцифрен спад на преките чуждестранни инвестиции, у нас продължават да се разработват софтуерни и хардуерни решения за автоматизация на производството, които се реализират на пазари като САЩ, Китай и Великобритания, докато в същото време чуждестранни инвеститори надграждат заводите си у нас и отиват на по-високо ниво във веригата на доставки.

Системни интегратори създават машини по поръчка за нестандартна автоматизация - и то на много места в страната.

Търговските войни и все по-голямото съперничество между САЩ, Китай и Европа обаче създават нова ситуация, която е предизвикателство към държавите, но и към компаниите.

Снимка 717591

Източник: money.bg

"Навсякъде по света, не само в Европа, липсват достатъчно инженери - говорим не само за софтуер, говорим за хардуер и прочее. Европа трябва да си постави за цел да привлича повече инженери. Това, което виждам в положителен аспект, е, че тръгна инициатива, свързана именно с привличането на научния потенциал от САЩ и Китай", коментира Кристиян Михайлов.

Или образованието и технологиите са приоритет, или държавата става дългосрочно музей и ресторант

Или образованието и технологиите са приоритет, или държавата става дългосрочно музей и ресторант

Бизнесът има подкрепа в новия парламент за данъчни облекчения за фирмите, които извършват развойна дейност у нас

На този фон, къде е България? Според него предизвикателства пред компаниите са както мотивацията, така и наличието на кадри, които могат да бъдат наети на момента. "Виждаме, че в момента държавата натиска за изучаване на религия в средното образование, а когато ние отидем да си говорим с компаниите, виждаме, че те искат качествени инженери. Тях не ги интересува кой каква религия изучава", категоричен беше Кристиян Михайлов.

По думите му навсякъде, където се внедряват повече роботи и автоматизация, "виждаме, че се отнемат трудните, глупави и повтаряеми дейности, които хората трябва да извършват". "Човекът може да е много по-креативен, но, за да имаме подобен тип специалисти, които например оправят машините, а не местят кашони, на нас ни трябват достатъчно добре подготвени специалисти със средно образование. Трябва да предефинираме разбиранията за средното образование", подчерта Кристиян Михайлов.

Целия разговор гледайте във видеото!

Robotics Strategy Forum 2025 ще се проведе на 11 септември в зала "Джон Атанасов" на "София Тех Парк". Организатори на събитието са Професионална асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), Българска асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), Клъстер "Мехатроника и автоматизация" (КМА), както и Българска браншова камара - машиностроене.

Тази годнина мотото на форума е "Създадено в България, признато по света", а фокусът ще е върху български инженери, които работят по иновации и проекти с глобално значение, както и върху инженерните и развойни центрове на международни компании, базирани в страната.