България призова ЕС да отдаде по-голямо значение на енергийния коридор „Набуко" - 3.3 хил. км. нефтопровод, целящ да намали зависимостта на ЕС от руския газ, съобщава euobserver.com.

"Намирането на достатъчно ресурси е големият проблем и той не може да бъде решен само заради усилията на компаниите в консорциума „Набуко"...Без политическа договорка, този случай не може да бъде разрешен", заяви в интервю за Ройтерс министърът на икономиката Петър Димитров.

Проектът „Набуко", свързващ Турция с Австрия през България, Румъния и Унгария, ще даде възможност да бъдат транспортирани  каспийските енергийни ресурси към европейските пазари, но остава неясно как ще се захранва нефтопроводът.

По-рано тази година Туркменистан се съгласи да доставя 10 млрд. куб. м. природен газ за Европейския съюз всяка година. В добавка съюзът се надява на доставките, които  биха могли да идват и от Азербайджан, Казахстан, Египет или Ирак.

Относно този важен въпрос, според министър Димитров са необходими политически срещи на високо ниво между ЕС и потенциалните снабдители, както и с транзитните страни.

"Русия има политически договорки да закупи наличния газ от каспийския регион...Вярвам, че ЕС също трябва да проведе подобни политически разговори и не трябва да ги стеснява само до принципна подкрепа за проекта „Набуко", заяви пред Ройтерс българският министър на икономиката.

Според Форбс, руският държавен газов монополист „Газпром" е предложил да закупи всичкия наличен газ за износ в Афганистан, по-рано този месец.

Търсенето на енергия сериозно нараства в ЕС, който се очаква до 2020 година да внася поне 360 млрд. куб. м. от 500 млрд. куб. м., които ще консумира - от страни извън ЕС. В същото време ЕС се опитва да разнообрази енергийните си доставчици извън Русия.

Капацитетът на проекта „Набуко" възлиза на 31 млрд. куб. м. природен газ годишно. ЕС се надява изграждането му да приключи през 2010 година.