След Биткойн и Етер, SOL се превърна в третата голяма криптовалута, която става достъпна и за конвенционални инвеститори чрез борсово търгувани фондове.
Комисията по ценни книжа на Онтарио одобри търговията на няколко ETF-а, включително тези на Purpose, Evolve, CI и 3iQ.
Така Канада изпревари САЩ във важната за криптосферата регулаторна стъпка.
Solana е високоефективна блокчейн платформа, създадена през 2017 г. от Анатоли Яковенко, която се отличава със своята изключителна скорост (до 65 000 транзакции в секунда) и ниски такси.
Екосистемата на Solana се разви бързо през последните години и сега включва хиляди децентрализирани приложения (dApps) в областта на DeFi (децентрализирани финанси), NFT (незаменими токени), Web3 игри и социални мрежи.
Токенът ѝ SOL е шестата най-голяма криптовалута по пазарна капитализация, възлизаща на 68,2 милиарда долара според данни на CoinGecko. Solana също така е блокчейнът, стоящ зад множество мемкойни като тези на Доналд и Мелания Тръмп.
Purpose Investments публикува прессъобщение за Purpose Solana ETF, "първият в света спот Solana ETF", който ще започне да се търгува на Фондовата борса в Торонто на 16 април. Продуктът "е проектиран да предложи директна спот експозиция към Solana, заедно с атрактивни награди от стейкинг".
Ходът на Канада може да е добър знак за многобройните подобни заявления за спот ETF на Solana в САЩ, които очакват одобрение от SEC.
Крис Чунг, основател на базираната на Solana платформа Titan, заяви, че решението на Канада не е изненада.
"Изненадващото е, че новите ETF-и ще участват в стейкинг, което е първо по рода си в индустрията и нещо, към което както САЩ, така и Канада бяха много предпазливи досега," каза Чунг, цитиран от Bloomberg.
Стейкингът по същество включва "заключване" на криптовалута и получаване на награди в замяна на помощ за осигуряване на сигурността на блокчейна. Можете да си го представите като подобен на депозиране на пари в банков депозит, за да печелите лихва.
"Докато SEC все още бави решението си по въпроса за стейкинга в Ethereum ETF-и, това може да бъде тестовият случай, от който се нуждаят, за да дадат зелена светлина.", смята криптоекспертът.
Чунг също така отбеляза, че Канада исторически е имала инициативата при одобренията на спот крипто ETF-и, като спот биткойн ETF (който също беше продукт на Purpose) беше лансиран години преди САЩ най-накрая да ги настигнат.
Очакването му обаче е в този случай Вашингтон да реагира много по-бързо.