Светът на крипто изпраща 2023 г. с немалко поводи за оптимизъм. Най-известните дигитални валути (биткойн и етер) са във възход, но същото може да се каже и за голяма част от по-малко познатите на широката аудитория играчи. Сред тях е и един токен, който миналата година по това време беше "мъртъв" - с 94% загуба на пазарна стойност и непоправими на пръв поглед репутационни щети.
Днес SOL на платформата Solana е сред най-добре представящите се криптовалути на 2023 г.
Началото
Solana предоставя блокчейн инфраструктура за "умни" договори и децентрализирани приложения и е замислена като по-бърза и евтина алтернатива на Ethereum с основна собствена "валута" за валидирането на транзакциите SOL. Зад проекта стои компанията Solana Labs на Анатолий Яковленко и Радж Гокал.
Първият блок е създаден на 16 март 2020 г., като през следващите месеци Solana и SOL бързо натрупват популярност. През септември 2021 г. пазарната капитализация стига 63 млрд. долара, а пикът е през ноември същата година - 74 млрд. долара и цена от близо 260 долара за SOL в рамките на 12 000-процентов скок.
Източник: Coinmarketcap
Причините са много - интересът към NFT, базирани на Solana, привличането на инвеститори като Andreessen Horowitz, а и самата концепция за "убиец на Ethereum".
По това време един млад крипто лидер промотира SOL в социалните мрежи. Става дума за харизматичния основател на борсата FTX Сам Банкман-Фрайд.
Полет към дъното
Периодът в края на 2021 г. и началото на 2022 г. не върви никак добре за крипто ентусиастите. Цените падат, инвеститорите виждат алтернативи в по-традиционни активи, токът поскъпва. SOL също губи стойност - и то на фона на чести технически проблеми с блокчейна на Solana.
През юли 2022 г. компанията става обект на колективен иск по обвинение в подвеждане на инвеститорите, а през август същата година над 9000 виртуални портфейла са опразнени от хакери. Може да звучи невероятно, но това не е най-лошото.
През ноември 2022 г. FTX се сгромолясва. Това дава повод на скептиците да нарекат SOL с подигравателното Samcoin - заради големите инвестиции на Сам Банкман-Фрайд в токена и проектите на платформата. FTX притежава голямо количество от токена и мнозина се опасяват, че евентуална ликвидация ще торпилира неговата цена.
И без разпродажбата тя е паднала с 94 на сто - до под 10 долара.
На всичкото отгоре, през 2023 г. американските регулатори в разследванията си срещу Binance и Coinbase лансират тезата, че SOL е нерегистрирана ценна книга. Този статут има риск да откаже много платформи от операции с токена.
Полет обратно към небето
В тази наглед почти безнадеждна ситуация зад Solana застава нейната доста сериозна фенмаса. Работата по най-разнообразни блокчейн проекти не стихва, като целта е мрежата да придобие по-голям капацитет и да е по-надеждна в работата си.
Така цената на SOL се стабилизира (макар и на ниски нива) през голяма част от годината, а през есента тръгва рязко нагоре заедно с цялостния тренд на поскъпване в крипто сферата.
Източник: Coinmarketcap
Експертът по дигитални активи в компанията за управление на борсово търгувани и взаимно фондове VanEck Матю Сигел коментира пред Fortune, че токенът е подценен, а Solana може да стане първата блокчейн платформа, в която функционира приложение със 100 млн. потребители. Само за две седмици инвеститори наляха в нея 35 млн. долара.
Според проучване на CoinShares сред 58 инвеститори, управляващи активи за над половин трилион долара, SOL е на трето място след биткойн и етер в класацията на дигиталните активи с най-добри перспективи за растеж. Общата пазарна стойност на токена на Solana го нарежда на шесто място според данните на CoinGecko.
Даже позалинелият NFT пазар се раздвижва, като Solana-базираните предложения успяват да надминат тези в Ethereum по обем на сделките за денонощие.
Така в момента на писане на този текст токенът струва около 79 долара. Това все още е далеч от исторически максимум, но все пак е повече от 540% по-добре в сравнение с преди една година.
Рисковете остават
Когато индексите са в зелено, желаещи да инвестират със сигурност не липсват... както обаче не липсват и рискове.
Поради редица правни условия, фалиралата FTX вероятно няма да може от днес за утре да пусне SOL за десетки милиони долари на пазара. В същото време, регулаторният натиск за статута на токена продължава да тегне като дамоклев меч над него.
Неслучайно Binance и Robinhood спряха операциите с токена по-рано през тази година.
Платформата на Solana също има своите проблеми. Още преди 2 години използващите я се сблъскваха с ограничения в капацитета и даже с продължаващи дълго време сривове. Нови проекти като клиента за валидиране Firedancer обещават да подобрят ситуацията, но евентуалното мигриране на потребители и приложения от Ethereum със сигурност ще вдигнат натоварването.
Освен всичко друго, нека все пак не забравяме, че говорим за крипто - в тази сфера твърде често добрите новини са повод за песимизъм и обратното...