Британският петролен гигант British Petroleum се превърна в основна цел за поглъщане, но енергийните анализатори поставят под въпрос дали някой от най-вероятните кандидати ще пристъпи към действие, пише CNBC в свой материал.
Компанията, която е в затруднено положение, наскоро предприе фундаментална промяна в стратегията си, за да възстанови доверието на инвеститорите. През февруари BP обеща да намали разходите за възобновяеми източници и да увеличи годишните инвестиции в основния си бизнес с нефт и газ.
Главният изпълнителен директор Мъри Окинклос заяви, че тази промяна започва да привлича "значителен интерес" към неосновните активи на фирмата.
Обратният завой в "зелената" стратегия на BP идва след продължителен период на изоставане спрямо конкурентите, като потиснатата цена на акциите възроди спекулациите за потенциално сливане с местния конкурент Shell. Американските петролни гиганти Exxon Mobil и Chevron също се посочват като възможни кандидати за придобиване на петролната компания, оценена на 54,75 милиарда паунда (71,61 милиарда долара).
"BP определено е потенциална цел за поглъщане - няма съмнение в това," каза Маурицио Карули, анализатор по енергетика и материали в Quilter Cheviot пред CNBC.
Спекулациите за потенциално сливане между Shell и BP не са нови. Карули отбеляза, че докато слуховете имат основание, потенциалната сделка вероятно би предизвикала сериозни регулаторни проблеми. По-важното е, че подобен ход би противоречал на твърдия ангажимент на Shell за капиталова дисциплина под ръководството на CEO Ваел Саван.
За американския Chevron, придобиването на BP би могло да стане вариант, особено ако преследването на Hess се провали поради правни усложнения.
Мишел Дела Виня от Goldman Sachs описа неотдавнашната стратегическа промяна на BP като "много мъдра", но призна, че може да не е достатъчна за активистки инвеститори като американския хедж фонд Elliott Management, който според съобщенията е изградил близо 5% дял и се е превърнал в един от най-големите акционери на BP.
Дела Виня посочи три основни възможности в портфолиото на BP: продажбата на дела в руската "Роснефт", отделянето на маркетинговите дейности и потенциално преместване на листването или трансатлантическо сливане, като се има предвид, че 40% от паричния поток на BP идва от САЩ, докато компанията е листвана във Великобритания, което според анализатора "не изглежда правилно".
Ако се стигне до поглъщането на BP, това всъщност няма да е чак толкова нечувано развитие. Exxon Mobil дадоха 60 млрд. долара за Pioneer Natural Resources миналата година, а коментираната по-горе сделка на Chevron за Hess е за "само" $53 млрд.