British Petroleum се готви да заложи отново на Ирак—отново. След години на фалстартове, геополитически хаос и застопорени преговори, британският петролен гигант планира да инвестира до 25 милиарда долара в петролните и газови находища Киркук в Ирак, става ясно изявление на висш иракски служител пред "Ройтерс".
Историята на BP в Киркук има дълбоки корени. Компанията е била част от оригиналния консорциум, открил петрол там преди почти век, но по-скорошните ѝ опити за разработване на находищата са били всичко друго, но не и успешни, припомня OilPrice.com.
Споразумение от 2013 г. с Багдад беше прекратено след нахлуването на ИДИЛ в северен Ирак през 2014 г. През 2017 г. иракското правителство пое контрола над региона от кюрдските сили след неуспешен референдум за независимост. До 2019 г. BP се оттеглиха напълно след неуспех в постигането на споразумение за разширяване.
Сега нефтеният гигант се завръща с договор за споделяне на печалбата, който може да продължи 25 години. Ако се осъществи, тази сделка ще бъде една от най-големите чуждестранни инвестиции в петролния сектор на Ирак след мегасделката на TotalEnergies за 27 милиарда долара в Басра миналата година.
За BP ситуацията е проста: Ирак притежава петите по големина петролни резерви в света, а само Киркук разполага с около 9 милиарда барела извлекаем суров петрол. Според сделката се очаква BP да увеличи производството от 300 000 барела на ден до 450 000 барела на ден в рамките на две до три години.
За разлика от обичайните технически договори на Ирак, този модел на споделяне на печалбата позволява на BP първо да възстанови разходите си и след това да започне да печели реални пари, след като производството надхвърли сегашните нива.
За Ирак, който е вторият по големина производител в ОПЕК, сделката е жизненоважна за модернизиране на застаряващите находища и подобряване на улавянето на природен газ. Страната се нуждае от чуждестранни инвестиции за развитие на енергийния си сектор и задоволяване на нарастващото търсене на електроенергия.
Разбира се, политическата нестабилност остава основно притеснение. Петролният сектор на страната все още е изправен пред тежка бюрокрация, рискове за сигурността и променящи се съюзи между Багдад и полуавтономното кюрдско регионално правителство, припомня онлайн изданието.
Очевидно обаче BP смятат, че новият опит си струва риска.