В Бургас стартира дългоочакваната рехабилитация на стария вълнолом и това е началото на ключов етап в усилията за модернизация на морската инфраструктура в региона. Значимостта на проекта е свързана не само за подобряване на навигационните условия, но и за утвърждаването на пристанище Бургас като конкурентоспособен логистичен център, заявиха за Money.bg от Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ).
"Модернизацията на вълнолома ще гарантира условия за надеждно и безопасно корабоплаване и за по-ефективни пристанищни услуги. Проектът се вписва в дългосрочната визия на ДППИ за развитие на модерна и устойчива морска инфраструктура в съответствие с европейските транспортни и екологични политики", коментира генералният директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) Ивайло Иванов.
Какво включва рехабилитацията съоръжението?
Рехабилитацията на съоръжението ще включва увеличаване на височината на вълнолома и обновяване на конструктивните му елементи. По този начин се цели не само подобряване на защитата срещу морски вълни и екстремни климатични условия, но и повишаване на капацитета и ефективността на пристанищната дейност.

Източник: БГНЕС
От Община Бургас подчертават, че рехабилитацията ще има не само икономическо отражение чрез подобрена логистика и бизнес условия, но и социален ефект - чрез изграждането на нова пешеходна алея, която ще направи района около пристанището по-достъпен и атрактивен за жителите и туристите.
Проектът за рехабилитация на вълнолома се осъществява по линия на Програма "Транспортна свързаност" 2021-2027 г. и се очаква да донесе дългосрочни ползи за региона, като подобри устойчивостта, безопасността и привлекателността на пристанището.
В допълнение към техническите подобрения, инициативата е пример за успешно съчетаване на икономическо развитие с обществен интерес и устойчиво управление на крайбрежната среда, коментират от местната община.