За втори път през последната година и половина България ще съставя преходно правителство. Кризата на доверие от миналата година все още не е преодоляна, пишат няколко немскоезични издания, разказва "Дойче веле".

Преходното правителство трябва да подготви страната за парламентарните избори през октомври. Това ще бъдат вторите предсрочни избори в рамките на година и половина. Политическата криза на доверието, която съпътстваше кабинета Орешарски през краткия му мандат, продължава, пише Нойе цюрхер цайтунг. Резултатите от последната анкета на социологическия институт Exakta показват, че по-малко от десет процента от анкетираните дават положителна оценка за дейността на парламента, а доволни от работата на правителството на Пламен Орешарски са 17 на сто от българските граждани. Сред тях расте скептицизмът и спрямо съдебната система, а сътресенията в две от големите банки в страната допринесоха за спад на доверието и в обществените и стопанските институции на страната, посочва швейцарското издание.

В края на миналата седмица президентът Плевнелиев настоя парламентът да проведе цялостно разследване на скандала с КТБ. Не е далеч подозрението, че едно безпрепятствано разследване на аферата може бързо да стигне до висшите политически сфери. "България не може да си позволи да замете тази афера под чергата и да потули връзките на политици, съдии и обществени личности със скандала", заяви българският президент. Според анкетите ГЕРБ се ползва с най-голяма подкрепа от избирателите - около 25 процента - и е възможно след изборите да се завърне отново във властта, посочва още Нойе цюрхер цайтунг.

Новият "сив кардинал" на БСП

По-мрачно изглежда бъдещето на БСП, която претърпя тежко паражение на изборите за Европарламент през май. Председателят на партията Станишев взе решение да стане евродепутат и тази неделя подаде оставка от председателския пост в партията. Изданието цитира политолога Огнян Минчев да казва, че маневрите на върха на БСП са опит на Станишев да изчезне от полезрението, за да продължи да води партията като "сив кардинал". С избора на Михаил Миков статуквото в БСП се запазва, посочва още изданието.

Неоптимистично за България

На страниците на "Международна политика и общество" Франк Щир също коментира политическата криза в България. "Ако не получим абсолютно мнозинство, нека продължат да си управляват БСП и ДПС", заканва се лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, чиято партия се очаква отново да стане първа политическа сила.

И след оставката на кабинета "Орешарски" България няма много повод за оптимизъм: след години на окопни войни в политиката и стагнация в икономиката, след изборите на 5 октомври България я очаква продължение на трагичната ѝ история като повторение на един фарс. "Вероятността най-бедната страна в ЕС да бъде управлявана в бъдеще от един доказан популист, или от недееспособно малцинствено правителство не дава никакъв повод за оптимизъм", заключава Франк Щир.