Две държави с различен мащаб и различна днешна геополитическа ориентация - но и много сходства в развитието десетилетия назад по времето на комунизма. България и Русия имат една видима обща черта и днес: огромната пропаст между столицата и по-голямата част от останалите градове в съответната страна.

И Москва, и София винаги са били "витрини" - на прогресивния социалистически строй в миналото и на новите икономически реалности на съвремието. Откакто с нахлуването си в Украйна се самопостави в изолация спрямо почти целия развит свят, за Русия е особено важно да покаже, че санкциите и войната не влияят негативно на нейното развитие.

Защо се краде масло в Русия

Защо се краде масло в Русия

Жителите на страната плащат за войната в Украйна на касата в магазина без да се оплакват

Затова и посланията откъм Москва (отекващи и в някои на пръв поглед български медии и групи в социалните мрежи) са за неразклатен просперитет на фона на западния разпад. Цифрите, за разлика от думите, лъжат малко по-трудно. Нека видим какво ще ни кажат те за условията на живот в руската столица. Ще направим сравнение със София -защото си е наша и защото е град приблизително със средните за ЕС икономически показатели.

Данните на Националния статистически институт показват, че към септември 2024 г. (това са най-новите данни) средната брутна заплата в София е 3128 лева. За сравнение, според "Росстат" в Москва средната заплата за същия период е 145 741 рубли или 2574 лева.

Руската статистика е доста по-подробна в регионалните си извадки. Сред добре платените сфери са производство на компютри и периферни устройства (еквивалент на 3866 лева бруто средна заплата), разработка на програмни продукти (еквивалент на 4353 лева бруто) и още няколко от IT направлението.

В металургията московчани се разписват за под 2000 лева бруто, а при научните работници възнагражденията са в рамките на около 3000 лева бруто.

У нас няма лесен начин за правене на разбивка и по регион, и по икономическа дейност, затова ще използваме националното равнище на средната брутна заплата - в най-добрия случай то е равно на това в София.

IT сферата у нас е включена в икономическата дейност "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" и вътре влизат и много нископлатени професии. Въпреки това към септември средната брутна заплата е 5254 лева.

Икономии: В Русия планират съкращения на стотици хиляди държавни чиновници

Икономии: В Русия планират съкращения на стотици хиляди държавни чиновници

Възнагражденията на тези, които ще запазят работните си места, ще се повишат

Възнагражденията в преработващата индустрия у нас средно са 1955 лева бруто към септември - като в руските данни са представени само избрани отрасли, някои от които са по-добре платени, други - по-зле.

Средната брутна заплата в сферата на професионалните дейности и научните изследвания у нас е 3166 лева. Подчертаваме отново - това са национални стойности, а София е със значително по-високи възнаграждения в сравнение с останалите областни градове.

Веднага ще чуем контрааргумент: "Но в Москва всичко е по-евтино!". Доколко е така? Може би най-добрият отговор дават самите потребители чрез платформата Numbeo, която събира информация от хиляди реални потребители по света.

Действително, доста от масовите хранителни продукти са осезаемо по-евтини в руската столица. При яйцата и лука говорим за над двойно по-ниски цени в сравнение със София (под 2,40 лв. срещу 6,55 лв. за 12 яйца, например), а прясното мляко, хлябът, пилешкото месо и картофите са около и над 80% по-скъпи в нашата столица.

Марулите, бирата, виното и доматите пък са малко по-евтини у нас.

"Никога не е имало повече стоки в Русия, отколкото в момента"

"Никога не е имало повече стоки в Русия, отколкото в момента"

Пламен Димитров, управител на Кофас България, пред Money.bg

Сметките за апартамент с площ от 85 квадрата са с 29,8% по-високи в София, отколкото в Москва. Има и огромна разлика в цената на бензина (в руската столица той излиза под 1,10 лева).

В същото време обаче жилищата в центъра на Москва са с цели 89,2% по-скъпи от тези в София (над 11 000 лева на квадрат). В кварталите предимството на руската столица се запазва - около 5600 лева на квадрат срещу около 3800 лева (47,5%). Наемите са 56,8% по-високи, отколкото в София.

Ако искате да си купите кола от класа на Toyota Corolla, която да зареждате с евтиния руски бензин ще трябва да си платите с 12% повече, отколкото в София.

Като цяло, местната покупателната способност в Москва е 9,9% по-ниска от тази в нашия столичен град.

Според индекса за качество на живот на Numbeo София получава 142,99 пункта, а Москва - 129,27. Водим по отношение на климатичните условия, съотношението между цената на имотите и възнагражденията и времето, прекарано в трафик. Москва има по-високи оценки за здравеопазване и замърсяване.

Все пак, и двата града са далеч от най-високите оценки в глобален мащаб. Когато говорим за мегаполис като Москва, в него със сигурност има хиляди хора, живеещи поне толкова добре, колкото в Манхатън. Масовият жител на града обаче може да очаква нещо не много по-различно от София. Или по-лошо.