Необичайна кражба в малък хранителен магазин в руския град Екатеринбург привлече световното внимание. Охранителните камери заснеха крадци, които си тръгват не само с пари от касата, но и с 20 килограма масло от хладилника - инцидент, който собственикът на магазина определи като доказателство, че маслото вече е "като злато".

Този случай не е изолиран. Множество подобни кражби принудиха някои магазини да заключват маслото в специални контейнери. Стандартно пакетче масло от 200 грама сега струва около 200 рубли (близо 2 долара), като цените са се повишили с 30% от декември 2023 г., пише CNBC.

Годишната инфлация в Русия достигна 8,5% през октомври, значително над целта на централната банка от 4%. Това принуди банката да повиши лихвените проценти до 21% - най-високото ниво от над 20 години насам. Очаква се ново повишение през декември.

Икономии: В Русия планират съкращения на стотици хиляди държавни чиновници

Икономии: В Русия планират съкращения на стотици хиляди държавни чиновници

Възнагражденията на тези, които ще запазят работните си места, ще се повишат

Високите лихвени проценти засега не овладяват ценовия ръст. Особено засегнати са цените на хранителните продукти. Млечните продукти, слънчогледовото олио и зеленчуците (особено картофите, чиито цени са нараснали със 74% от декември миналата година) продължават да поскъпват.

Макар през последните месеци да няма чак толкова значими скокове (поне според държавната статистика), основни продукти се задържат на неприемливи нива - и няма изгледи това скоро да се промени.

Според политическия анализатор Антон Барбашин, "буквално половината от всички руснаци харчат по-голямата част от доходите си за храна, затова те усещат инфлацията най-силно". Повечето са принудени да преминат към по-нискокачествени стоки и да отложат дългосрочните покупки.

Най-големият производител на мляко в Русия, със собственик PepsiCo - вдига цените

Най-големият производител на мляко в Русия, със собственик PepsiCo - вдига цените

Поскъпва значително и маслото в магазините

Инфлационният натиск в Русия се засилва от войната в Украйна, довела до недостиг на работна ръка, по-високи производствени разходи и санкции. Икономиката се преориентира към военно производство, като държавните разходи за отбрана се увеличават значително за сметка на селскостопанското производство.

Въпреки че много руснаци свързват войната с инфлацията, критиките към т.нар. "специална военна операция" са рисковани, тъй като всяко "дискредитиране" на армията може да доведе до присъда от пет години затвор. Кремъл обвинява "неприятелските" страни за конфликта, санкциите и недостига на стоки.

Според Барбашин, който живее зад граница, "винаги е било голямо постижение на Кремъл да отдели въпроса за политиките на Путин от индивидуалните трудности на руснаците". Засега пропагандата удържа масовото недоволство, като много руснаци просто приемат, че "войната е скъпа".