"Европа прилича на спортист, който е свикнал да печели състезанията на 5000 м от години, в най-добра форма е и всички му се възхищават. В един момент може да си го представим, че е с навехнат глезен, с малко температура и има една 10-килограмова раница, с която ще стартира наравно другите."

Това заяви в студиото на Money.bg Пламен Димитров, управител на Кофас България, по повод моментното състояние на европейската икономика и резултатите, които да очакваме в края на тази година. Компанията е собственост на един от световните лидери в управлението на търговския кредитен риск Coface, чиято основна дейност е да помага на различните бизнеси да се развиват и да се ориентират в несигурна и променлива среда.

Той предположи, че през 2024 година брутният вътрешен продукт на света ще бъде наоколо с 2,5% ръст и даде интересна аналогия: "Това, пренесено към старото клише, че ако аз имам 6 ризи, а вие 0, средно имаме 3, се получава и по отношение на Европа."

Гостът сподели още, че Covid е изкривил бизнеслогиката на стоково-паричните взаимоотношения и е създал множество зомбифирми, които сега са причина за рекордния брой фалити. Димитров припомни, че "в първите три години след пандемията беше много по-ценно да имаш стоки, отколкото пари."

Снимка 689444

Пламен Димитров очерта и най-рисковите сектори по отношение на бизнеса на Кофас. Като "първенци" той посочи строителството и транспорта. "В момента транспортът изживявала много тежка криза в Европа. А разплащанията са сведени до заплахи за съдебни действия", заяви той и допълни: "Строителството е много обхватна секторна икономика, в който огромен процент, над 60-70% идва през държавни поръчки. То включва всички инфраструктурни поръчки." Гостът каза още, че когато държавата е крайният платец, абсолютно всички по веригата са зависими само и единствено от плащането на държавата.

Димитров коментира т. нар. PMI индекс, отразяващ настроението на бизнеса за следващите 12 месеца:

"И когато сложим какво се е случило в последните 60 месеца, заедно с настроението на бизнеса за следващите 12, имаме една завършена картина какво можем да очакваме".

Новите правила на ЕС за екодизайн ще ударят най-твърдо българския бизнес с матраци

Нови европейски правила удрят ключов сегмент от българската мебелната индустрия

България е сред 19-те най-големи износители на мебели в Европа

Той допълни, че в момента този индекс е на много ниско ниво, което означава, че финансови директори, изпълнителни директори на големи компании не са оптимисти за бъдещето на своите предприятия. Това, логично, води до отлагане на проекти, на всякакви инвестиционни разходи, което пък би представлявало приход за други компании.

Димитров определи това като "ефекта на снежната топка". "В момента, в който хората се страхуват и започват да се капсулират в свое бизнес, без да се разширяват навън, това почва да влияе на всички бизнеси, които биха се възползвали от разширението", заяви той.

Русия и ефектът от санкциите

Той коментира също ситуацията в Русия. По негови думи, числата не показват, че конфликтът в Украйна е вреден за Русия, напротив.

"Никога не е имало повече стоки в Русия, колкото в момента. Москва никога не е била по-чиста, отколкото е в момента. Градският транспорт никога не е бил по-редовен, колкото е сега. Те преживяват един много добър момент от гледна точка на благосъстояние на отделния човек", допълни той.

По отношение на прогнозата за следващата година гостът изказа мнение, че по-скоро ще бъде същата като настоящата и "няма да има нещо драматично, което ще се случи."

Той определи България като добре справяща се на фона на останалите страни в Централна и Източна Европа и допълни, че "най-големите рискове за бизнеса в България са политически. Това, което иска българският бизнес, е стабилност. И това, което, всъщност, политическата среда не му дава е точно това."

Кои са водещите индустрии в Европа и най-големите компании по приходи през 2024 г.?

Кои са водещите индустрии в Европа и най-големите компании по приходи през 2024 г.?

Само 15 компании в тазгодишния списък са от технологичния сектор

Димитров коментира още и как влияят европейските зелени политики и политики за устойчивост върху конкурентоспособността на европейския бизнес, както и предстои ли търговска война заради митата върху китайските електромобили.

Целия разговор гледайте във видеото!