Турция започна да преговаря със САЩ за изключение от най-новите наложени спрямо Русия санкции, и по-конкретно тези спрямо "Газпромбанк" и нейните поделения в чужбина. Досега това беше единствената голяма руска банка, на която не бяха наложени финансови ограничения от САЩ.

И основната причина за това беше, че именно през нея да могат да се правят разплащания от западни страни и не само, за покупка на руски енергоресурси, основно природен газ. Така евентуално изключение за Турция, ще позволи на страната да продължи да използва руската "Газпромбанк", за да плаща за внасяния от нея руски природен газ, съобщава агенция Bloomberg.

Без дерогация, "няма да можем да платим на Русия", каза министърът на енергетиката Алпарслан Байрактар ​​пред турски медии късно вчера, като подчерта: "Ако не можем да платим, не можем да закупим стоката".

Коментарите на Байрактар засилват напрежението между Вашингтон и останалите европейски купувачи на руски газ, заради новите санкции на САЩ, обявени миналата седмица срещу "Газпромбанк".

"Ако няма дерогация, това може да се окаже нещо много значимо за Турция", каза министърът. Той цитира като прецедент предишни освобождавания от санкции, свързани с Иран.

Русия е най-големият доставчик на газ за Турция, осигурявайки около 42% от вноса през миналата година, според данни от страната.

Унгария, друг голям вносител на руски природен газ, разкритикува действията на САЩ срещу "Газпромбанк", заявявайки, че те "застрашават енергийната сигурност".

Впрочем Турция е една от страните, които не са наложили санкции на Русия заради военна ѝ инвазия в Украйна. Освен това, Анкара и Москва искат да създадат хъб за природен газ в Турция, включително възможността за полагане на повече подводни тръбопроводи през Черно море. Освен газ, Турция разчита на Русия за около половината от своя внос на суров петрол.

Защо всъщност "Газпром" спря подаването на газ за Австрия, според OMV

Защо всъщност "Газпром" спря подаването на газ за Австрия, според OMV

Договорът на OMV и "Газпром" за доставка на газ за Австрия е със срок до 2040 година