Международната федерация на звукозаписната индустрия /IFPI/ приветства новата дигитална музикална услуга на Universal Music и Virgin Media  във Великобритания, но посреща с резерви Дигиталния британски доклад.

Новата дигитална услуга във Великобритания ще позволи на всеки ползвател на широколентов достъп, абонат на големия интернет доставчик Върджън Медия, свободно и законно да слуша онлайн или да сваля колкото си иска песни и албуми от целия каталог на Юнивърсъл Мюзик Груп срещу месечен абонамент. Свалената музика може да бъде съхранявана от крайните ползватели докато имат интерес и да бъде презаписвана с различни съвместими технически средства. Предвижда се специална оферта „входно ниво" за тези, които имат специален интерес към сваляне на музика редовно, но не и към цялостната услуга на доставчика.

Подобна услуга у нас предлага порталът 4fun.bg нa БТK

Чрез синхронизираните действия на тези две водещи бизнес компании ще се цели по-ефективна закрила на интелектуалната собственост на Юнивърсъл Мюзик Груп и ограничаване на незаконното разпространение на защитено музикално съдържание в мрежата на Върджън Медия. Услугата ще се съпровожда от редица инициативи за информиране на потребителите в глобалната мрежа относно последиците от интернет пиратството и за промяна на обществените нагласи в подкрепа на легалните модели на разпространяване на музика онлайн. Мерките в тази посока предвиждат за особено упоритите нарушители на закона и временно прекъсване на интернет достъпа. Нито един потребител, обаче, няма да е застрашен от трайно прекратяване на интернет връзката, нито ще се осъществява мониторинг или проследяване на трафика на потребителите от страна на Върджин Медия. Подробна информация за услугата ще намерите на http://new.umusic.com/news.aspx?Year=2009.

По този повод Председателят на IFPI, Джон Кенеди каза: „Подобно партньорство между музикална компания и интернет доставчик очертава бъдещето пред международния музикален бизнес. То е емблематично за начина, по който музикалната индустрия се адаптира към дигиталния свят, като се лансира нови бизнес модели и отговаря на потребностите на потребителите. Това сътрудничество маркира нов момент в желанието на интернет доставчиците да предприемат стъпки в подкрепа на защитеното съдържание, което се разпространява чрез техните мрежи и е окуражаващ пример за целия интернет сектор."

Същевременно, IFPI и музикалната индустрия във Великобритания посрещат критично дългоочаквания Дигитален британски доклад, подготвен от правителството в Обединеното кралство. Докладът включва мерки и цели за намаляване на незаконния обмен на съдържание с 70-80%. Ключовата стратегия, подкрепена от правителството, предвижда изпращане на предупредителни писма от интернет доставчиците до нарушителите в мрежата. При продължаващо нарушение на закона доставчиците на интернет услуги ще предоставят на правоносителите данни за извършителите на незаконния обмен на музика, които ще се използват за съдебно преследване. Перспективата на безкрайни съдебни процеси срещу крайни потребители не радва правоносителите, още повече че подобен сценарий вече приключи несполучливо в САЩ.

Въпреки че приветстват по-сериозното активизиране на интернет сектора, британската музикална индустрия и нейната организация BPI реагираха срещу очевидното отлагане на решителните действия от страна на правителството. Докладът предвижда, че ако поставената цел за намаляване на незаконния онлайн обмен не бъде постигната след година и мерките на дават резултат, ще последват стъпки за намаляване скоростта на трафика на нарушителите, но не и на спиране на достъпа до интернет. Това означава прилагане на технически мерки като блокиране,   блокиране на протоколи и портове, редуциране и преформатиране на скоростния широколентов достъп, идентификация на съдържанието и филтриране, или прилагане на комбинация от такива мерки.

Музикалният сектор във Великобритания е убеден, че предвиденото в доклада няма да даде търсения резултат от 70% намаление на незаконния трафик и предлага в отговор свой план за противодействие на упоритите нарушители от пет стъпки: предупредителни писма, 72-часово прекратяване на достъпа до интернет, прекратяване за 1 месец и при констатирано петорно нарушаване на закона - изключване за два месеца и прилагане на тази мярка при всяко следващо нарушение.

Председателят на IFPI също изразява  неудовлетворение от доклада на британското правителство и коментира в тази връзка: „Музикалната индустрия бе водеща сред креативния сектор в усилията си за адаптиране в дигитална среда, но се нуждае от по-сигурно международно бизнес обкръжение. Дигиталният британски доклад признава необходимостта от устойчива политика за намаляване на интернет пиратството, но отлага във времето прилагането на необходимите мерки за постигане на поставената цел. Ние ще продължим да работим с правителството за постигане на ефективни и пропорционални на отговорността им средства за ангажиране на интернет доставчиците с действия за редуциране на огромните поражения, които онлайн пиратството нанася на креативния сектор."

Като страна - член на ЕС, България следи и участва в дебата, свързан с ролята на интернет доставчиците за нормализацията на дигиталната среда на разпространение на музика. Тази тема бе водеща и в редица от панелите на наскоро приключилото вече традиционно музикално и обществено събитие в София - SeeMe /South-East European Music event/.

„Оживените дискусии по темата очевидно ще продължат в цяла Европа, но няма съмнение, че точно интернет доставчиците държат „ключа от бараката". В този смисъл тяхното участие рано или късно ще се случи, защото това е в интерес на бизнес средата, на тях самите и отговаря на нуждите на потребителите от повече и по-качествено музикално съдържание онлайн.", коментират в тази връзка от Българската асоциация на музикалните продуценти.