
Кризата във вторичния ипотечен пазар на САЩ допълнително подсили пазарната волатилност и очакванията за потенциални американска икономическа рецесия. Тези фактори се събраха наведнъж пред инвеститорите, които бяха свикнали на сравнително ниски лихвени нива в световен мащаб.
Все още обаче икономисти и анализатори не забелязват фундаментални раздвижвания, които биха променили напълно установената икономическа структура на пазарите. Лошото в случая е, че отново се заговори за „твърдо приземяване" на американската икономика или още по-лошо, влизане в рецесия.
Само за няколко седмици, опционният пазар промени прогнозата си от нулева за намаляване на лихвите в САЩ до края на годината, до 24% за три понижение през оставащите девет месеца. Според някои анализатори, инвеститорите са преминали от режим на търсене на по-голяма доходност, към доста по-консервативни и избягващи риска операции.
Доларът, който е свързан с американските капиталови пазари поевтиня с 4 йени, откакто инвеститорите започнаха да затварят carry trade позициите си и да купуват обратно йени. Всъщност трябва да отбележим, че корелацията между покачващата се йена и падащите цени на акциите е по-скоро продукт на действията на фондовите мениджъри, които разпродаваха всичко, до което се докопат, за да закрият губещите си позиции.