В един икономически свят, който е в различни етапи на интеграция и дезинтеграция, инвеститорите трябва да се научат да издържат на драматични корекции на акциите, които сега изглежда се случват на всеки няколко години.
Вече не е достатъчно просто да изберете добри акции и да оставите времето да носи възвръщаемост в предимно благоприятна среда. Инвеститорите сега трябва да имат дисциплината да издържат на резки ценови движения, които се влошават от взаимодействието на глобалните пазари на акции, облигации, стоки и деривати.
Само помислете какво се случи от 2 април, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви своя глобален тарифен режим. Акциите претърпяха исторически значими спадове и печалби за кратко време.
Всеки, който се паникьоса — или се вслуша във всяващите страх — загуби много пари. Вярно е, че пазарите бяха страшни, но скорошната история многократно показва, че всеки, който не успее да предвиди пораженията и паниката, трябва да понесе болката от рязко падащия портфейл. Рано или късно пазарите се възстановяват и претърпяват ръст.
Внезапните спадове могат да накарат повечето инвеститори да забравят, че 78% от най-добрите дни на фондовия пазар се случват по време на мечи пазари или през първите два месеца на бичи пазари, според Hartford Funds. През последните 30 години пропускането на 10-те най-добри дни на пазара намали възвръщаемостта наполовина, а пропускането на най-добрите 30 дни намали възвръщаемостта с 83%, казва фирмата.
Доскоро инвеститорите трябваше да бъдат предпазливи, тъй като беше трудно да се разбере дали отрицателните тарифни реакции са прелюдия към по-дълбоки спадове или прекомерна реакция. Ето защо, експертите препоръчваха хеджиране на портфейлите, преди новините на 2-ри април.
Сега най-лошото от избухването на напрежението покрай митата изглежда, че е приключило, тъй като Доналд Тръмп следва нюансирани политики. Ако това е така наистина, промяната предполага нормализиране на рисковете и връщане на пазарните участници към нормалното им рисково разпределение и обеми на портфейлите.

Източник: EPA/БГНЕС
Стратезите за деривати на Goldman Sachs наскоро казаха на клиентите, че средната едномесечна подразбираща се волатилност на акциите на индекса S&P 500 е около 44%, близо до най-високата си стойност през последната година.
Това, което се случва сега на пазарите, всъщност се е случвало и преди...
Въпреки че настоящите пазарни сътресения без съмнение са безпрецедентни, може би си струва инвеститорите да помислят как пазарите се възстановяваха от други сривове в историята.
"Ето как изглежда пазарният риск, може да преминем през някои доста тежки спадове от време на време. И понякога е отнемало известно време, за да се възстанови пазарът." заяви директорът на изследването на Morningstar Пол Каплан пред Yahoo Finance
"Ако имате време и търпение, все още можете да получите награди от фондовите пазари, добави той, но това ще бъде едно много неудобно пътуване."
Един долар се превръща в 15 303 долара!
Дългогодишният хоризонт е полезен и задължителен за инвеститорите. В скорошния анализ на Каплан за реалните доходи от акции в САЩ "1 долар (през 1870 г. щатски долари), инвестиран в хипотетичен индекс на фондовите борси на САЩ през 1871 г., би нараснал до 15 303 долара до края на март 2020 г.", казва анализаторът.
Нито един човек няма толкова време да инвестира. Но дори ако погледнем към по-новата история, инвеститор, който е закупил на върха на фондовата борса преди финансовата криза от 2008-2009 г. в края на 9 октомври 2007 г., все още би бил с доходност от 43% към 23-ти март."
Тези възвръщаемости обаче щяха да бъдат реализирани само ако инвеститорът можеше да претърпи спада от над 50% на фондовия пазар, който става реалност от пика до пазарното дъно през март 2009 г.
Погледът на Каплан върху 17 срива на фондовите борси и произтичащите от тях мечи пазари - или периоди след като акциите са паднали с 20% или повече от скорошен пик до възстановяване на тези загуби - подчертава бурното движение на акциите през този жизнен цикъл, когато преминават от първоначален спад към възстановяване. Средно акциите са навлизали на мечи пазари на всеки девет години, каза той.
Въз основа на неговите данни, за акциите отнема средно около 25 месеца, за да се понижат до дъното от скорошния връх. След това са били необходими близо 30 месеца, за да се върнат от пазарното дъно до предишния пик, което означава възстановяване.
Точките от данни, които се отчитат при тези средни стойности обаче обхващат широк диапазон. В исторически план на акциите отнема много по-дълго време, за да преминат от коритото към възстановяване през периоди, когато едно бедствие се смеси с причината за първоначалния шок на собствения капитал.
И един пример - най-дългият период за възстановяване е 105 месеца, от дъното през септември 1974 г. до възстановяването в средата на 1983 г. Между първоначалния спад до евентуалното възстановяване инвеститорите претърпяха двуцифрен инфлационен скок, четворно увеличаване на цените на петрола, конфликт в Близкия изток и оставката на президента Ричард Никсън заради скандала с Уотъргейт.
Най-краткото възстановяване (ако изключим това по време на ковид пандемията), беше само пет месеца между март и август 1898 г. на фона на избухването на бурската война в Южна Африка. През последните 50 години най-краткото възстановяване беше 20 месеца след "Черния понеделник" от 1987 г.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.