Кметът на Чонджинг прави това, което функционерите правят най-добре: казва, че нещата са под контрол. Всичко върви по план, няма екологична катастрофа край язовира „Трите клисури". По време на партийния конгрес в Пекин, който се провежда тази сдемица, той е решил да звучи оптимистично. Обаче сега сигурно му се налага да преразглежда текстовете на речите си, защото този път алармата бие не някоя екологична организация или група бедни селяни, а официалната медия.

Ден преди започването на партийния конгрес, агенция Синхуа предаде, че в района на язовира, който ще бъде завършен догодина и представлява най-големият хидроенергетичен проект в света, в следващите десет до петнадесет години трябва да бъдат евакуирани четири милиона души. Броят им е четирикратно над първоначално заплануваното.

Причината е невъобразимао погрешно планиране, довело до драматично влошаване на екологичните условия по бреговете на дългия 600 км. язовир. В 91 места укрепленията на брега са повредени, общо 36 кв.км. земя е залята. Слягане на земни пластове е довело до образуването на гигантски вълни, високи по 50 метра. Те са ударили бреговете на язовира и са причинили големи щети.

Екосистемата на Яндзъ е увредена. Освен това замърсяването на водите на язовира започва да плаши. Отпадните води се вливат в язовира без пречистване, а водата не може да се пречисти, защото през язовира тече по-бавно. Водните растения се развиват бурно. „Екологията на язовира Трите клисури е изключително ранима и не издържа на гъсто заселване" - решила е научна комисия през септември.

Сега според един нов план на правителството през следващите пет години още два милиона души ще бъдат преселени далеч от бреговете на язовира, като досега изселените са 1,4 милиона души.

Престижният проект на партията се превърна в проблемно дете: язовирът Трите клисури, който трябваше да демонстрира мощта на партията и икономическата сила на Китай, ще навлече на страната си големи икономически и екологически разходи, твърди Frankfurter Allemeine Zeitung.

Още през осемдесетте години, когато язовирът е бил в проект, активисти като журналистката Даи Яинг и други смели дисиденти са протестирали: има екологична заплаха. В самата партия има съмнения относно целесъобразността на струващия 15 млрд. евро проект. Инженерите отрано предупредиха, че от високата 180 метра язовирна стена ще има утаяване, че в региона ще настъпи промяна на климата, има опасност от земетресения, принудителното преселване ще има социални последици. Партията игнорира критиките и запуши устата на критикуващите.

Партията се аргументира с добиваната от Яндзъ енергия и предотвратяването на разливите на реката, предизвикващи наводнения в долното течение. Но почти двадесет години след началото на планирането и строителството и една година преди завършването на могъщата язовирна стена проличава колко прави са били лошите пророци.

Освен проблемите, за които предупреждаваха от самото начало, добавиха се и проблемите на могъщата индустриализация от последните години. Замърсяването на водите и общото екологично влошаване са аргументи, които въобще бяха пропуснати в първоначалната дискусия.

И все пак най-значимата последица е, че на хората от градовете, които попадат на ръба на водоема, ще се наложи да се изселят. Държавата изплати големи суми за обезщетения, само между 2004 и 2005: €960 млн. Но от смаото начало програмата за компенсация бе заразена от корупция и служебни злоупотреби на местните функционери. По официални данни е злоупотребено с 30 млн. евро, а действителният обем би трябвало да е доста по-голям.

Недоволството сред засегнатите е голямо. Размерът на компенсациите е различен по място на жителството. Местните функционери на Чонджинг, окръгът където лежи по-голямата част от язовира Трите клисури, се опитват да потушат протеста на селяни и други преселци, отчасти с репресалии.

Преселците надигат гласа си, за да стигне до Пекин - не много удачна идея, един селянин преди година бе бит, защото е дал интервю пред телевизия ARD как е бил излъган с компенсациите. Сигурно до края на живота си селянинът ще е инвалид. Според официалните власти е „паднал сам".

Когато към сега изселващите се 1,4 млн. още три милиона души тръгнат да търсят новия си дом, ще се стигне до нови безредици сред местното население.