Уютният свят на лесни пари и непрекъснато покачващи се капиталови пазари постепенно избледнява, след като доходността на държавните облигации на САЩ и в чужбина започна да расте доста бързо в последните седмици, коментира Ройтерс. Пазарите се притесняват от нестихващия инфлационен натиск в американската икономика и се опасяват от ново вдигане на лихвите от ФЕД до края на годината.

Скокът на доходността при държавните дългови книжа вещае период на по-високи лихвени нива, което пък ще оскъпи капитала и кредитите на Корпоративна Америка. Едновременно с това обаче, ще укроти бясното покачване на световните капиталови пазари и ще предпази кредитния сектор от прегряване.

Само през изминалата седмица, ЕЦБ и Централните банки на Нова Зеландия и Австралия повишиха основния си лихвен процент, като обясниха реакцията си с по-високите инфлационни рискове в икономиките им. Към това се прибавят и предупрежденията на шефа на ФЕД Бернанке, който сподели, че инфлационния натиск в САЩ остава сериозен и така разби очакванията на пазара за скорошно понижение на федералната фондова лихва.

Доходността по 10-годишните U.S. Treasury се покачи с повече от половин процентен пункт и успя да премине над психологическото ниво от 5% за по-малко от месец. От друга страна, по-високата доходност при щатските дългови книжа подпомага сложната задача на ФЕД да подържа строг финансов контрол над монетарната система.

През последните пет години, ниските лихвени нива и доходност по американски дългови книжа доведоха до благоприятни финансови условия за правене на бизнес. Хедж-фондовете взимаха огромни кредити при изключително ниската американска лихва, с които финансираха по-високодоходните си вложения в развиващите се пазари. В резултат обаче, това сви драстично и рисковата премия.

Именно рекордно ниските премии накараха тогавашния шеф на ФЕД Алън Грийнспан да предупреди за опасността от сериозни загуби на инвеститорските вложения. Тогава те бяха замъглени от бързите и лесни пари, които им предоставяха фондовете и не се интересуваха от ниските компенсации, които гарантираха високорисковите им вложения.

Именно дълговите пазари на развиващите се икономики пострадаха най-много от високата доходност по американските държавни облигации. Само в четвъртък тези пазари успяха да изтрият половината от натрупаната си печалба реализирана от началото на годината, заради прехвърлянето на огромни капиталови потоци от тях към американските Treasury облигации.

Днес проблемът обаче е доста по-голям, тъй като и световните капиталови пазари започнаха да изпускат парата в последните седмици и месеци. В САЩ широкия индекс Standard & Poor's 500 преживя най-големия си двудневен спад от средата на март до сега, след като се повиши с общо 7.72% през април и май.

За да допълним към негативните настроения ще припомним, че китайският основен борсов индекс се срина с 15% за периода 30 май-4 юни, след като Пекин затегна мерките за инвестиции в акции. Чудовищното рали на китайските капиталови пазари, които направиха ръст от над 200% от началото на 2003 г., накараха държавата да предприеме по-крути мерки, за да предпази пазара и икономиката от прегряване. Така финансовото министерство реши да увеличи три пъти дължимата такса за търговия с акции, за да ограничи ширещите се спекулативни търговски операции.

Ликвидността в САЩ в момента е точно на обратно на това, което беше през 2000 г., предупреждават като друг проблем икономистите. Преди седем години, корпорациите продаваха огромни обеми от акциите си, както и прибираха свежи пари от първични и вторични публични предлагания. Сега положението е много по-различно

През 2000 г., Корпоративна Америка разпродаде акции на обща стойност $101 млрд., докато през 2007 г. вече изкупи $396 млрд. от собствените си акции. Това неминуемо сви свободните активи, които се предлагат за открита продажба на пода на борсата.

За щастие тази практика поставя нещо като подкрепа под капиталовия пазар и не позволява крупна разпродажба на активи от дребните инвеститори, подплашена от допълнително вдигане на лихвените нива и примамен от рекордната доходност на дълговия пазар.