Изборите в Германия в неделя (23 февруари) може да доведат до водено от консерваторите коалиционно правителство. Най-голямата икономика в Европа може да се изправи пред месеци на несигурност, пише Reuters. Проучванията показват, че консервативният блок ХДС/ХСС, воден от Фридрих Мерц, е сочен за победител, но ще се нуждае от партньор - или евентуално двама - за управление.

На фокус е дали управляващите могат да реформират самоналожената дългова спирачка на страната, за да позволят повече разходи, които да стимулират икономическия растеж.

Ето пет основни въпроса за финансовите пазари.

1.Какво първо ще търсят инвеститорите?

Първо, колко бързо може да бъде съставено правителство и второ, дали има мнозинство от две трети от партиите, влизащи в парламента, които подкрепят фискалната реформа.

"Ако има дълги (коалиционни) дискусии или участват три партии, това би усложнило нещата", каза Саймън Келер, анализатор на капиталовите изследвания в Hauck Aufhäuser Investment Banking (HAIB).

"Би било най-лесно, ако и ХДС/ХСС, и (лявоцентристката Социалдемократическа партия) ГСДП имат достатъчно гласове, за да влязат в коалиция."

Ако една трета блокиращо малцинство от популистки партии, включително дясната AfD и лявата BSW, влезе в парламента, това може да попари надеждите за широкомащабна фискална реформа, дори и да не са част от администрацията, което би разстроило пазарите.

2.Ще доведат ли изборите до реформа на дълга?

Пазарите не са убедени, че ще се случи радикална реформа на "дълговата спирачка", която силно ограничава разходите, въпреки че се очаква умерено разхлабване на фискалната политика.

Според анализатори, конституционната дългова спирачка е попречила на правителствата да направят жизненоважни инвестиции, например в инфраструктура, за да преразгледат икономика, която се сви за втора поредна година през 2024 г.

Официално: Германската икономика е в рецесия за 2024 година

Официално: Германската икономика е в рецесия за 2024 година

За четвъртото тримесечие на миналата година БВП на страната намалява както и годишна, така и на тримесечна база

3.Къде остават еврото и облигациите?

Очаква се еврото да се възползва от всяко увеличение на държавните разходи, което повишава икономическите перспективи.

Търгувайки се близо до $1,046, еврото беше разклатено от страховете от американски мита и надеждите за прекратяване на огъня между Украйна и Русия.

Междувременно нарастването на фискалните разходи може да увеличи предлагането на германски държавни облигации, като по този начин повиши доходността.

Доходността на облигациите в цяла Европа също се повиши в очакване на по-високи разходи за отбрана.

4.Как стои въпросът с акциите?

Изборите може да стимулират растежа на акциите на германски фирми, ако последват намаления на корпоративните данъци и по-силен икономически растеж.

"Противно на последните избори в Европа, германските са по-скоро положителен, отколкото отрицателен риск", каза ръководителят на европейската капиталова стратегия на Barclays, Еманюел Кау.

5.Ще се харчат ли повече пари за отбрана?

Това изглежда вероятно, тъй като Вашингтон притиска Европа да увеличи разходите за отбрана преди преговорите между САЩ и Русия за евентуално мирно споразумение за Украйна. Това би могло да повиши цените на акциите на оръжейни компании.

ХДС/ХСС смята, че целта на НАТО за разходи за отбрана от 2% от БВП на всяка страна е минимумът. Вероятните коалиционни партньори - SPD, Greens и/или FDP - подкрепят поне изпълнението на целите за разходите на НАТО.

"Дълговата спирачка ще бъде преработена не за огромен пакет от стимули, а за постигане на по-високи разходи за отбрана, например", каза Келер от HAIB.

Същевременно Брюксел дава значи, че може да улесни държавите от ЕС да увеличат разходите за отбрана извън обичайните лимити за бюджетен дефицит.

Защо Германия има да избира не просто нова власт, а нова икономика

Защо Германия има да избира не просто нова власт, а нова икономика

Бизнес модел, изграден върху евтин руски газ и лесен износ в Китай, няма как да работи днес