Германия се нуждае от нов бизнес модел. Старият, захранван от евтин руски газ и доходен износ за Китай, е "счупен", оставяйки най-голямата европейска икономика затънала в стагнация и тревога за бъдещето, пише АП в свой материал в навечерието на предсрочния вот в страната.

Осигуряването на нова стратегия за растеж ще бъде най-голямото предизвикателство за правителството, което ще поеме властта след националните избори на 23 февруари. Германия, известна с качеството на продуктите си, не е регистрирала реален икономически ръст от пет години.

Множество фактори превърнаха Германия от индустриална сила в изоставаща след пандемията: прекалена бюрокрация, недостиг на квалифицирани работници, бавно въвеждане на технологии и липса на ясна насока от правителството. Нарастващата конкуренция от Китай и високите цени на енергията поради войната на Русия в Украйна бяха допълнителни удари.

Германия минава през "шокова терапия" - ето как ще се върне към растежа

Германия минава през "шокова терапия" - ето как ще се върне към растежа

Бундесрепубликата не е "болният човек" на Европа, а "термометър" за глобалната икономика, категоричен е Мориц Зайлер

"Наистина се нуждаем от по-благоприятна за бизнеса политика. Имаме блестящи таланти в Германия, имаме добри компании, но в момента нямаме осъзнаване на политическо ниво," казва пред АП Клаус Гайсдьорфер, изпълнителен директор на производителя на индустриални вентилатори EBM-Papst.

Геисдьорфер посочва, че дивизията за отоплителни технологии на компанията е отчела 18,7% срив в продажбите си заради неумело управлявания стремеж да накарат собствениците на имоти да заменят газовите си печки с по-малко замърсяващи електрически термопомпи.

Изискванията на Закона за сградна енергия бяха толкова объркващи, че хората отложиха подобренията на отоплителните си системи или побързаха да купят нови газови устройства преди влизането на закона в сила.

Свръхбюрокрацията е често оплакване в индустрията. Закон от 2023 г., изискващ от публични и частни субекти да се борят с изменението на климата чрез намаляване на енергопотреблението, означава, че компаниите трябва да назначават служители, които да документират действията за спазване на изискванията.

Междувременно, международните отношения нанесоха още един удар. Русия прекъсна по-голямата част от доставките на природен газ заради подкрепата на германското правителство за Украйна. Цените на електроенергията са се повишили до 2,5 пъти по-високи, отколкото в САЩ и Китай.

Друг шок дойде от Китай, който през 10-те години беше доходен пазар за германски машини и автомобили. Когато китайските компании започнаха да произвеждат същите продукти, подкрепени от правителствени субсидии, германският износ пострада.

Шефът на Fraport: Превръща ли се Германия отново в болния човек на Европа?

Шефът на Fraport: Превръща ли се Германия отново в болния човек на Европа?

2025 година прилича на 2000-та, но с още по-големи предизвикателства

Икономиката на Германия се свиваше през последните две години. До края на 2024 г. тя беше само с 0,3% по-голяма, отколкото през 2019 г., преди пандемията. За същия период икономиката на САЩ нарасна с 11,4%, а тази на Китай - с 25,8%.

Марсел Фратцшер, президент на Германския институт за икономически изследвания, смята, че по време на годините на бум на износа за Китай се е настанило самодоволство. Германските компании не са били достатъчно бързи в реакцията си на технологичните тенденции: "Те се радваха на успеха и бяха твърде бавни в разбирането, че трябва да се променят и адаптират".