Наближава краят на годината и е време за равносметки, както и за поглед към следващата година. Изминаващата си вече 2024 година премина под доминацията на темата за изкуствения интелект и изпреварващото представяне на акциите от така наречената група "Великолепните седем". През втората половина на годината обаче, инвеститорите започнаха да проявяват по-голям интерес към останалите 493 акции от широкия индекс и сега въпросът е ще продължи ли тази тенденция и през следващата година.

Групата на "Великолепната седморка" допринесе за 62% от общата възвръщаемост на S&P 500 през 2023 г. и 59% през първата половина на 2024 г., но само 9,2% през третото тримесечие на 2024 г.

Това предаване на щафетата е важно, здравословно и конструктивно за продължаване на текущия бичи пазар, който вече е на повече от две години, с кумулативна възвръщаемост от 74,2% към 29 ноември 2024 г. За перспектива на този фронт, преди спрямо текущия бичи пазар, според данни от Yardeni Research и Yahoo! Финанси, от 1946 г. насам е имало 12 бичи пазари и средната продължителност на тези бичи пазари е била 5,3 години, със средна кумулативна възвръщаемост от 177,5%. Разбира се, това време може да е различно и миналите резултати не са показателни за бъдещи резултати.

Лидерството на фондовия пазар не беше единственият значителен преход, извършен през 2024 г. Изборите в САЩ завършиха с преход в Белия дом и Сената, тъй като републиканците вече контролират и трите крака на федералното правителство, като се има предвид, че те също запазиха контрола върху Камара на представителите. Времето ще покаже какво ще означава този преход по отношение на прилагането на политиките и тяхното въздействие върху икономическия растеж и растежа на фондовия пазар.

Предстои ли "изгубено десетилетие“ на щатските пазари

Предстои ли "изгубено десетилетие“ на щатските пазари

Нов доклад опитва да даде отговор

Федералният резерв също премина от среда за борба с инфлацията и по-високи лихвени проценти към началните етапи на това, което вероятно ще бъде многогодишна кампания за намаляване на лихвите. Те започнаха кампанията със 100 базисни пункта (1%) в намаления на лихвените проценти към последните етапи на 2024 г.

Според последното издание на Фед за 2024 г. на тяхната графика "Dot Plot" през декември, те прогнозират още 50 базисни пункта (0,50%) в намаления на лихвените проценти през 2025 г. и 50 б.т. (0,50%) в намаления на лихвените проценти през 2026 г. Фед също така прогнозира инфлацията, измерена от Core PCE, да намалее до 2,5% през 2025 г. и след това да намалее допълнително до 2,2% през 2026 г.

В резултат на това виждам темата за 2025 г. като Възможности за растеж напред. Тази тема не означава, че всички области на пазара ще се повишат през новата година, защото вероятно няма да го направят. Това също не означава, че икономиката ще изпита експоненциален растеж, защото вероятно няма да го направи.

И накрая, това не означава, че периоди на краткосрочни пристъпи на нестабилност няма да се случат, както вероятно ще се случи, като се имат предвид текущите оценки и многото геополитически несигурности и несигурността на централната банка, които предстоят.

Снимка 557902

Източник: iStock

Това, което предполага обаче, е, че следващите четири години несъмнено ще изглеждат много по-различно от предишните четири години, а следващото десетилетие ще изглежда много по-различно от последното десетилетие.

За втори път тази година: Федералният резерв на САЩ намали лихвите

За втори път тази година: Федералният резерв на САЩ намали лихвите

Облекчиха ли се условията на американския трудов пазар?

В по-краткосрочен план перспективите за по-ниски лихвени проценти и инфлация, съчетани с очаквания икономически растеж и стабилност при администрацията на Тръмп (с подкрепата на Конгреса), осигуряват попътен вятър за потенциални възможности за растеж както на акциите, така и на фиксирания доход.

Въпреки това, въпреки че има множество възможности за растеж през 2025 г., инвеститорите би било разумно да бъдат избирателни, тъй като растежът вероятно ще бъде по-малък от този, който фондовият пазар е преживял през предходните две години и по-изразен в определени области на пазара, отколкото в други. Някои от тези области са подчертани по-долу.

Топ 10 инвестиционни теми за 2025 година:

1. Бичи пазар и разширяване на растежа на печалбите

За да продължи да се разширява обхватът на бичия пазар, обхватът на ралито на печалбите също трябва да се разшири. За щастие и двете разширения започнаха през втората половина на 2024 г. и анализаторите се надяват, че импулсът ще продължи през 2025 г. По отношение на растежа на печалбата, според FactSet, темпът на растеж на оперативната печалба на акция за общия индекс S&P 500 в момента се прогнозира на 15%. В резултат на това разширяването отвъд, но не непременно изоставянето на американските акции с голяма капитализация, заслужава внимание за новата година.

Кандидатите за разширяване биха включвали американски акции със средна капитализация, американски компании с малка капитализация и международни акции (предимно акции на международни развити пазари), които плащат атрактивни дивиденти, имат история на ценово представяне и са готови за бъдеща пълна възвръщаемост.

2. Дългата игра на инвестиране в изкуствен интелект

По отношение на това къде се намираме във времевата линия на изкуствения интелект (ИИ), вярванията са, че ние просто сме в опит за двубой с толкова много повече възможности, които предстоят в разработване и прилагане на AI. Според Faist към 11 юни 2024 г. се очаква глобалният пазар на ИИ да достигне 1,81 трилиона долара до 2030 г. с 36,6% общ годишен темп на растеж (CAGR). Инвеститорите и компаниите обаче трябва да бъдат търпеливи с инвестициите си в тази революционна технология, тъй като някои не е задължително да видят възвръщаемост на инвестицията си в следващите години.

Както виждаме, пътят на революцията на AI е дълъг с много дупки, които ще създадат много победители и много губещи. В резултат на това, вместо просто да се опитват да намерят следващата компания като Nvidia или горещи чипове/полупроводници, инвеститорите трябва да обмислят потенциални инвестиционни възможности в цялата AI екосистема, която се състои от центрове за данни, софтуер, хардуер и чипове/полупроводници. Центровете за данни и свързаната с тях огромна нужда от решения за захранване и охлаждане, по-специално, се превърнаха в критичен компонент на екосистемата на AI.

3. Повишени инвестиции в отбраната и сигурността

Отбраната и националната сигурност на САЩ трябва да се съсредоточат върху попълване, надграждане и модернизация, преодоляване на пропуски в готовността на военноморските сили, напредък на системите за противоракетна отбрана, подчертани от скорошни конфликти, и интегриране на авангардни технологии като автономни системи (т.е. дронове), за да посрещнат развиващите се глобални заплахи.

За щастие предстоят повече разходи, тъй като се предвижда разходите за отбрана в Съединените щати да се увеличават всяка година през следващото десетилетие, достигайки общо около 1,1 трилиона долара през 2034 г. - което представлява увеличение от над 20% спрямо 2023 г. и 263% спрямо 2000 г. , според изследователския отдел на Statista към 5 юли 2024 г.

Компаниите, които играят ключова роля в области като повишаването на военната готовност, усъвършенстването на системите за противоракетна отбрана и стимулирането на технологичните иновации в автономните и отбранителните технологии ще се възползват от увеличаването на инвестициите и разходите в тези области.

Откриха находище на паладий "на зелено" с помощта на изкуствен интелект, което ще промени световния пазар

Откриха находище на критичен минерал с помощта на AI, което може да промени световния пазар

Към момента приблизително 40% от паладия се добива в Русия

4. Федералният резерв възприема по-плавно темпо към намаляване на лихвените проценти

Според актуализираната си диаграма Dot Plot, Фед в момента прогнозира 50 базисни пункта в допълнителни намаления на лихвените проценти през 2025 г. и още 50 базисни пункта в намаления на лихвите през 2026 г. Всичко това би следвало 100-те базисни пункта в намаленията на лихвените проценти, които Федералният резерв прие през последните етапи на 2024 г. Тези съкращения се привеждат в съответствие с тяхното дългосрочно очакване за неутрална лихва от около 3,0%.

По отношение на скоростта на техните съкращения, Фед ще възприеме по-постепенен темп на облекчаване през 2025 г. и 2026 г. без единични намаления на лихвените проценти с повече от 25 б.п., докато целевият лихвен процент на фондовете на Фед не се доближи до тяхната дългосрочна неутрална очаквания процент от 3% (които може да не бъдат постигнати до края на 2026 г.), предвид многото несигурности около пазара на труда, инфлацията, потенциалните тарифи и политиките, които следва да се прилагат от бъдещата администрация.

Снимка 679437

Източник: iStock

Независимо от темпото и степента на тази кампания за намаляване на лихвените проценти, стана пределно ясно, че лихвените проценти ще бъдат по-ниски през 2025 г. и през следващите две години. В резултат на това инвестирането в области на пазара, които вероятно ще се възползват от среда с намаляващи лихвени проценти, заслужава внимание. Тези области могат да включват, но не се ограничават до определени сектори на акции, като здравеопазване, информационни технологии, потребителски стоки, финанси, комуникационни услуги и потребителски дискреционни, както и облигации с различно кредитно качество, с наднормено тегло спрямо инвестиционния клас.

5. Големите фармации се обръщат към малките биотехнологии за отговори

Фармацевтичните компании с голяма капитализация се сблъскват с множество затруднения, тъй като маржовете на печалбата им продължават да бъдат подложени на натиск от стремежа на Вашингтон да намали цените на лекарствата, носещи по-големи приходи, които се понижиха след патент или са планирани да видят излизане от патента и да бъдат предизвикани от по-ниските цени на генеричните лекарства. Един отговор на проблема с приходите им може да бъде намерен в иновативните решения за здравеопазване, разработвани от биотехнологични фирми с по-малка капитализация.

Тези иновативни решения за здравеопазване, които сега се подпомагат от разработки на изкуствен интелект в определени случаи, включват, но не се ограничават до генни терапии, РНК терапии, прецизни и целеви онкологични лечения като CAR-T клетъчни терапии и, разбира се, лекарства за затлъстяване открития като GLP-1. През 2024 г., според BioPharma Drive, към 26 ноември е имало 36 сделки за сливания и придобивания на Biotech на обща стойност малко над 45 милиарда долара, като последните са доста под очакванията, идващи през годината, тъй като много от сделките включват по-малки компании. Въпреки това средната платена премия за 36-те транзакции през 2024 г. е впечатляващите 83%.

Гледайки напред към 2025 г., много анализатори са оптимисти, че общият брой и общата парична сума на свързаните с биотехнологиите сливания и придобивания ще се увеличат. За тази цел PwC, в своята "Фармацевтика и науки за живота: Перспективи за сделките в САЩ за 2025 г.", очаква транзакции между 5 и 15 милиарда долара да имат устойчива активност през 2025 г., като същевременно признава геополитически фактори, които биха могли да доведат до насрещни ветрове.

Заплаха, панацея или възможност: Как AI ще промени бизнеса през 2025-а

Заплаха, панацея или възможност: Как AI ще промени бизнеса през 2025-а

Заради изкуствения интелект растат изискванията и към фирмените данни, и към програмистите

Следователно инвеститорите трябва да намерят тези биотехнологични компании с по-малка капитализация със съществуващи пробиви или иновативни лекарства в процеса на одобрение на FDA, които фармацевтичните компании с голяма капитализация желаят да добавят към своите платформи и по този начин имат най-голям шанс да бъдат придобити.

Малките и средни биотехнологични компании със силни канали и фокусирани терапии, като редки заболявания, РНК-базирани терапии или напреднала имунология, според Biopharma Boardroom, изглежда са най-привлекателни за потенциалните придобиващи фармацевтични компании с голяма капитализация в настоящата среда. Търсенето на компании със сродни лекарства във фаза II или фаза III на процеса на одобрение от FDA е добра отправна точка за идентифициране на потенциални инвестиционни възможности.

6. Финансите (включително регионални банки) се възстановяват

Много от факторите, довели до регионалната банкова криза и последвалия махмурлук, изглежда са намалели, тъй като краткосрочните лихвени проценти са намалели (и се прогнозира да спаднат още), цените на държавните облигации на САЩ са се понижили, а перспективите за повече икономически растеж и по-малко регулиране се увеличиха след избирането на Доналд Тръмп.

По-малкото регулиране и по-ниските потенциални капиталови изисквания също биха могли да доведат до голяма консолидация на индустрията чрез увеличаване на сливанията и придобиванията (M&A). За тази цел анализаторът на Пайпър Сандлър Марк Фицгибън каза в статия в Banking Dive, че очаква през 2025 г. и 2026 г. да видим стабилна банкова дейност по сливания и придобивания и че одобренията на сделки при администрацията на Тръмп ще се ускорят значително и процесът ще бъде по-ясно очертан. Регионалните банки се възстановиха през втората половина на 2024 г. Вярвам, че възстановяването ще продължи и през 2025 г. остава още потенциален ръст за някои регионални банки.

Пазарите не са били толкова скъпи от ерата на "дот-ком" балона

Пазарите не са били толкова скъпи от ерата на "дот-ком" балона

Изглеждат ли акциите като разумна покупка при текущите цени?

7. Привилегированите ценни книжа се възползват от възстановяването на финансите и по-ниските лихвени проценти

Привилегированите ценни книжа представляват собственост в корпорация и имат характеристики както на облигации, така и на акции. Привилегированите книжа обикновено плащат фиксиран доход, имат номинална стойност, притежават кредитен рейтинг и се търгуват на основните борси. Те също така обикновено имат по-високо обявено изплащане на дивиденти от обикновените акции и дори облигациите на корпорацията. Въпреки тези характеристики, те често не се считат от инвеститорите за помощ за посрещане на съответните им нужди от доходи и растеж, а може би трябва да бъдат.

Привилегированите ценни книжа претърпяха оттегляне след регионалната банкова криза, която започна през март 2023 г. с конфискацията на Silicon Valley Bank, като се има предвид, че банките обикновено са най-големият емитент на такива ценни книжа и рискът от заразяване беше в челните редици на мисленето на много инвеститори. Въпреки това, както беше обсъдено по-рано, много от факторите, които доведоха до регионалната банкова криза, вече са изчезнали, създавайки атрактивни входни точки за много предпочитани ценни книжа, които все още не са се възстановили напълно от отдръпването и потенциални възможности за пълна възвращаемост.

8. Потърсете източници на енергия, за да подпомогнете възвръщаемостта си

Центровете за данни се прогнозират да използват до 9% от общата електроенергия, генерирана в Съединените щати до края на десетилетието, повече от удвоявайки текущото си потребление, според Ройтерс към 29 май 2024 г. Електричеството в САЩ е разтегнато, а тяхната електрическа мрежа е остаряла и ненадеждна.

В резултат на това центровете за данни, които служат като нервната система на AI екосистемата, ще трябва да погледнат отвъд традиционните енергийни източници, като електричество, и алтернативни източници на енергия, като природен газ и ядрена енергия, за да помогнат за осигуряването на огромно количество мощност, от която се нуждаят.

Що се отнася до природния газ, S&P Global Ratings изчислява, че нарастващите енергийни изисквания на центровете за данни в САЩ ще доведат до допълнително търсене на газ между 3 милиарда и 6 милиарда кубически фута на ден до 2030 г., от начална точка почти никаква днес.„

Що се отнася до ядрената енергия, Goldman Sachs вярва, че сме в ранните етапи на ядрен ренесанс в САЩ и в световен мащаб, що се отнася до търсенето на енергия в центровете за данни под формата на малки модулни реактори (SMR) и по-мащабна ядрена енергия растения. Компаниите, които предоставят продукти или услуги в тези области, могат да се възползват от цялото това очаквано търсене на електроенергия през новата година.

9. Очаквайте повече краткосрочни пристъпи на волатилност, но не изоставяйте акциите

През 2024 г., считано от 2 декември, имаше само 16 дни, в които индексът S&P 500 се движеше с повече от 1,5% в даден търговски ден - и 7 от тези 16 дни бяха положителни движения! Тази сума означава само 3% от дните за търговия, включващи движение надолу от 1,5% или повече, което представлява исторически ниско ниво на волатилност и не трябва да се очаква да продължи през 2025 г.

S&P 500 също отбеляза 54 рекордни затваряния през 2024 г., като от 2 декември, така че оценките са богати и са възможни по-малки корекции. Тези корекции, разбира се, могат да бъдат посрещнати от пари, идващи отстрани, за да се възползват от по-привлекателни входни точки.

Потенциалът за по-голяма волатилност през 2025 г. не означава, че инвеститорите трябва да се опитват да определят времето на пазара, тъй като определянето на времето на пазара често е безсмислено упражнение и "престояването встрани" за твърде дълго може да има отрицателно въздействие върху постигането на по-дългосрочни финансови цели.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.