С близо 50 % е нараснал броят на изтеглените интернет кредити за първите три месеца на 2012 г., отчитат от финансовото дружество НетКредит. Те обясняват тенденцията с предварителното записване за летните дестинации, както и с по-големите сметки за отопление.
„Българинът ходи на море дори да е затруднен финансово. През февруари и март се правят ранните резервации за летните курорти, за да излезе ваканцията по-изгодно. Ако човек още не е взел заплата, бонус или аванс, той тегли бърз кредит, за да капарира почивката и го връща при следващото постъпление на средства в семейния бюджет", коментират от компанията.
„През първите три месеца на годината беше доста студено и сметките за отопление нараснаха. Но хората все повече започват да използват бързината и гъвкавостта на интернет кредитите и за да си резервират отрано екскурзии и почивки", допълват от НетКредит.
По данни на Института за анализи и оценки в туризма, само покрай 24 май тази година, българинът е изхарчил за почивка около 500 лева.
Плажуването на нашето или съседно море (в Гърция или Турция) пък излиза средно между 500 и 800 лв. на човек.
Онлайн кредитите представляват малки суми за кратък период от време. Обикновено те се използват за покриване на спешни разходи като битови сметки, храна, лекарства и медицински услуги, но се употребяват и за почивки и екскурзии, погасяване на друг вид кредит или заем, данъци, подаръци, спешни пътувания, ремонти и др.
Всеки човек между 18 и 65 г. с чиста кредитна история и постоянен трудов договор може да кандидатства за кредит до заплата. Не се изисква никакво предварително предоставяне на документи, минимален доход и т.н.
НетКредит e кредитна институция, специализирана в отпускането на бързи заеми. Кредитите са от 50 до 399 лв. със срок до 30 дни. Кандидатстването е изцяло on-line.