Лошото представяне на двата банкови мастодонта като че ли ограничиха доброто настроение на инвеститорите, които цял ден получаваха оптимистични сигнали от по-малките банки представени на Wall Street. Все пак, общата картина на пазара подсказва, че може би последиците от кризата няма да са чак толкова фрапиращи.
Банката UBS пострада най-тежко от целия сектор, но мениджмънта й е по-подготвен да понесе шока. Швейцарската банка очаква да регистрира загуба някъде в размер на $515 млн. до $690 млн. през третото тримесечие. По-голяма част от негативните числа идват от проблемите с дейността на компанията в САЩ. UBS е първата от банките-великани, която обявява подобни загуби в следствие на ипотечната криза. За да влоши нещата, швейцарският конкурент на UBS Credit Suisse, обяви че очаква печалба през третото тримесечие.
Отговорът на ръководството на банката не закъсня. Изпълнителният директор на UBS обяви, че ще се наложи да бъдат съкратени 1,500 работни места, както и да се направят сериозни размествания в управленския ешелон.
Чък Принс изпълнителният директор на Citigroup е в доста по-незавидна позиция. Думите на Принс изречени през юли, че банката е стабилна и няма криза, която да я изкара от възходящия тренд, ще бъдат повтаряне със сарказъм от анализаторите сега, когато негативните резултати са налице. Citigroup обявиха спад на печалбата идваща главно от ипотечния и инвестиционния им отдел, които регистрираха пропуснати ползи в размер на $1.4 млрд.
За разлика от UBS, Citigroup все пак очакват да излязат на печалба през третото тримесечие, въпреки по-ниските си приходи. Негативите са изцяло в двора на Принс, който изгуби доверието на акционерите и подчинените си ръководни кадри.
Неприятната изненада дошла от UBS и Citigroup вчера, настрои пазара до известна степен негативно. Сега той очаква с интерес финансовите отчети на Deutsche Bank и Merrill Lynch. Все пак да не забравяме, че отминалото тримесечие включва и месец юни, в който приходите все още вървяха нагоре и така ефектът от кризата не е отразен напълно.
Сега главната задача на банките е да убедят и без това разколебаните инвеститори, че най-страшните дни от ипотечната криза са в историята, а секторът върви към нормализирани на печалбите и повишаване ликвидността на междубанковия пазар. За щастие това май се получава, предвид доброто представяне на американския капиталов пазар. В типичния си оптимистичен стил, Чък Принс изказа мнението си, че банковият сектор ще приключи годината изключително силно. За съжаление до тогава той може да не е наоколо, за да го наблюдава.