Финтех стартъп, набрал 40 милиона долара на база своите възможности за изкуствен интелект, всъщност е разчитал на човешки труд и така инвеститорите са се оказали измамени. Това е тезата на американските прокурори, които сега съдят бившия изпълнителен директор и основател на nate.

Ако бъде признат за виновен, 35-годишният Алберт Санигер, може да влезе в затвора.

Случаят е достоен за учебниците за бъдещи инвеститори като пример как НЕ трябва да се действа в период на масова истерия по една или друга технология.

Предисторията

Nate - компанията на родения в Барселона Санигер, през 2018 г. пуска приложението си nate с една проста идея: регистрирате се в платформата и изкуствен интелект въвежда вашите данни вместо вас в сайтовете за пазаруване. Вие спестявате ценно време, стартъпът печели по долар на транзакция.

С днешна дата не звучи главозамайващо, но, ако се върнем 5 години назад, ситуацията е съвсем друга. Това са времената на пандемията, когато всеки пазарува всичко онлайн. В същото време се говори и за AI. Идеална комбинация от гледна точка на всеки рисков капиталист, който първо инвестира и после мисли.

Как да се опазим от измама: Съветите на един "хакер на хора"

Как да се опазим от измама: Съветите на един "хакер на хора"

По данни на Revolut голямата част от жертвите на онлайн схемите са млади хора

Именно в тази роля влизат Coatue Management и Forerunner Ventures, които наливат десетки милиони долари във вече "утвърдената" по това време Nate. С тях компанията започва да купува реклама по телевизията и в социалните мрежи и да прави промоции - всеки новорегистриран получава по 50 долара за покупки в партньорски шопинг платформи.

Заради последното (и "дупка" в правилата за участие, която позволява всеки да има множество профили) в един момент транзакциите достигат 10 000 дневно. Когато от Nate пресичат възможността за злоупотреба, те се връщат към нормалните за такава всъщност не твърде полезна платформа 70-100 за денонощие.

Това обаче не е най-смущаващото.

AI на заплата

Санигер привлича инвеститори с обещанието за персонализирани "модели за дълбоко обучение", които биха позволили на приложението директно да купува стоки на продуктови страници за по-малко от три секунди.

Вместо това, приложението разчита основно на работници в две различни държави, които обработват транзакциите ръчно, имитирайки това, което потребителите вярват, че се извършва автоматично.

Оказва се обаче, че автоматизациите на nate се блокират от повечето сайтове и така се налага намесата на служители - понякога часове след натискането на бутона "Купи". Разпоредено им е да действат в пълна тайна.

Klarna съкрати хиляди, за да ги замени с AI, а сега връща част от тях, защото "нищо не е по-ценно от човека"

Той съкрати хиляди, за да ги замени с AI, а сега връща част от тях, защото "нищо не е по-ценно от човека"

До декември 2024 г. финтех компанията замрази наемането на служители

Става дума за стотици работници в кол център във Филипините. Когато през октомври 2021 г. смъртоносна тропическа буря удря страната, Nate отваря нов кол център в Румъния. Междувременно Санигер лично управлява процеса по приоритизация на транзакциите, така че инвеститорите да не забележат нищо.

Крах и пълна загуба

Това нямаше как да продължава вечно и журналистически разследвания разкриха какво всъщност представлява Nate. Последиците от краха на компанията през 2023 г. оставиха инвеститорите с почти пълни загуби.

Федералното обвинение е категорично - Санигер е злоупотребил с доверието на инвеститорите и е създал сложна схема, която е довела до неговото обогатяване в ролята на изпълнителен директор.

Ето за какво хората всъщност използват AI

Ето за какво хората всъщност използват AI

Все повече ChatGPT замества Google

Сега го грози сериозна присъда, а с AI лудостта по целия свят не изглежда твърде сигурно, че погълналата $40 милиона измама с Nate е изолиран случай.